Reklama

– Młodzi chcą się „wyrwać”, pójść do miasta – wójt tłumaczy przyczyny likwidacji szkoły w Birczy

19/02/2021 13:39

Rozmawiamy z wójtem gminy Bircza Grzegorzem Gągolą.

Władze Birczy podjęły uchwały zamiarowe o likwidacji Zespołu Szkól im. prałata płk. T. Dłubacza w Birczy. „Pod nóż” poszły także Technikum Informatyczne w Birczy, Technikum Ekonomiczne w Birczy i LO w Birczy. Dlaczego władze gminne podjęły tak drastyczne decyzje? 

Chcą się „wyrwać” pójść do miasta – ten argument padał najczęściej rozmowach z uczniami i ich rodzicami. Do technikum ekonomicznego i informatycznego od lat nie było ani jednego chętnego ucznia – szkoły te istniały tylko z nazwy, jeśli chodzi o liceum ogólnokształcące od dwóch lat nie udało się utworzyć klasy, było za mało podań. Gdy po raz pierwszy nie udało się utworzyć klasy, podjąłem próbę ratunku szkoły, wprowadziłem  stypendium 200 zł miesięcznie dla 15 uczniów z najlepszymi wynikami przychodzącymi do szkoły. Niestety chętnych uczniów do liceum było bardzo mało, a do technikum całkowicie nikogo.

Reklama

 

­Podczas sesji gminnej głos zabrała – między innymi – Monika Bodnar, wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół, pedagog z 27. letnim stażem, przez całą karierę zawodową związana z Birczą. Miała żal do władz gminnych o brak konsultacji z nią oraz całym środowiskiem nauczycielskim planowanej likwidacji szkoły średniej w Birczy. Jej zdaniem pogłębiło to rozgoryczenie nauczycieli. Ponadto brak konsultacji pani dyrektor uznała za brak szacunku dla zawodu nauczycielskiego. Jak Pan Wójt skomentuje taką opinię?

Reklama

– I tutaj kłania się niezrozumienie zasad i praw w oparciu o które działają samorządy. Wójt jest zobligowany wykonywać uchwały rady. Dopiero  na ostatniej sesji po podjęciu uchwał o zamiarze likwidacji dostałem delegacje od rady, aby wcielić tę uchwałę w życie: prowadzić rozmowy, powiadomić uczniów, rodziców i instytucje. Ustawodawca tak właśnie skonstruował prawo, żeby do wspomnianych sytuacji nigdy nie doszło. Najpierw uchwała o zamiarze likwidacji, następnie rozmowy, powiadomienia, uzgodnienia dopiero później ewentualna uchwała o likwidacji. Takie są fakty, trudno mi mówić o subiektywnych odczuciach pani Moniki Bodnar

Reklama

 

Zamiarową uchwałę o likwidacji negatywnie zaopiniowały zarówno Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu oraz ZNP. Na ile takie opinię są wiążące i czy mogą zmienić bieg uchwał o likwidacji?

– Zebranie wymaganych opinii wynika ze stosowania odpowiednich przepisów i ustaw. Negatywna opinia organizacji związkowych nie jest wiążąca dla rady gminy.

 

Czy jest pomysł, jak ocalić miejsca pracy nauczycieli po zlikwidowaniu szkoły? Co dalej z budynkiem, sprzętem, wyposażeniem? I nowo oddaną Izbą Pamięci w budynku Zespołu Szkół, powstałą dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości?

Reklama

 

– W liceum ogólnokształcącym jest obecnie tylko jedna klasa maturalna, w technikach od lat nikt się nie uczy. Nie demonizowałbym argumentu utraty miejsc pracy wśród nauczycieli, bo są tam osoby, które pracują gdzie indziej, dopełniają etaty lub mają po kilka godzin w tej placówce. Budynek był i pozostanie własnością gminy, na razie rozpoczął się proces likwidacji. a więc póki co funkcjonuje w nim szkoła. Samorząd Gminy Bircza w szczególny sposób  dba o wartości patriotyczne, a więc Izba Pamięci nagle nie przestanie istnieć.

Reklama

 

W kampanii wyborczej obiecywał Pan, że za Pana kadencji żadna szkoła nie będzie zlikwidowana. Podczas sesji gorzko wybrzmiały słowa byłej nauczycielki, że nigdy już w Birczy szkoła średnia nie powstanie. 

– Pani Monika Bodnar nawiązała do spotkania z dyrektorami szkół, które odbyło się w 2014 roku na początku mojej pierwszej kadencji. Rzeczywiście odniosłem się do ówczesnej sytuacji  i struktury oświaty w gminie. Przez następne lata zmieniały się ustawy, było też kilka podwyżek dla nauczycieli, które spadły na barki samorządów.  Pani dyrektor była wówczas szefem gimnazjum, które to w wyniku reformy rządowej zostało zlikwidowane. Dzięki moim działaniom i wyrozumiałości rady gminy udało się te trudne decyzje rządowe wprowadzić w życie, „wyciągając” liceum i technika z Zespołu Szkół przy ul. Parkowej, tworząc nowy Zespół Szkół przy, którym wygaszono gimnazjum.  Dziś w innych gminach likwidowane są szkoły podstawowe, gdzie istnieje obowiązek szkolny, my zamierzamy zlikwidować szkołę średnią, do której uczniowie zwyczajnie nie chcą przychodzić. Przedstawiona opinia  nie została potwierdzona żadnym argumentem, według mnie to stwierdzenie jest nadmiernym uogólnieniem, bo żaden przepis prawny nie zabrania zakładania szkoły średniej.

Reklama

 

Jeszcze pytanie o jakość relacji online z sesji gminnych. Otrzymujemy sygnały od mieszkańców o kiepskim zapisie dźwiękowym relacji. Narzekają także niektórzy sołtysi z gminy Bircza na utrudniony – ze względu na epidemię – kontakt z władzami gminy w sprawach ważnych dla mieszkańców wsi, które reprezentują? Czy zgadza się Pan z ich opinią. Jak można te kwestie rozwiązać?

Urząd jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30, nikt nikomu, a zwłaszcza sołtysom,  nie broni przychodzić i załatwiać swoich spraw. Co prawda w związku z pandemią pracujemy w reżimie sanitarnym, ale pracujemy, jesteśmy otwarci. Jeżeli chodzi o jakość sesji online, są one nagrywane, na bieżąco analizujemy problemy z rejestrowaniem i odtwarzaniem audiowizualnym, cały czas coś staramy się poprawić. Prowadzenie sesji w reżimie sanitarnym – stosowanie zakrycia twarzy wcale nie ułatwia rejestrowania wypowiedzi uczestników. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wstyd panie wójcie Gągola - niezalogowany 2021-02-19 15:13:50

    Korzystając z okazji, że poruszany jest temat gminy Bircza pozwolę sobie napisać o szoku jakiego doznałem w dniu 16 lutego 2021 (wtorek) spacerując przez birczański rynek, pod Urzędem Gminy przy ul. ojca św. J.P.II, obok tamtejszego kościoła pw. ś. Stanisława Kostki i dalej ku Drodze Krajowej 28. Było ok. godziny 18.00 gdy idąc zasypanymi uliczkami miasteczka poczułem smród przeraźliwy, trudny wręcz do opisania słowami. Przyglądając się okolicznym, niewysokim przecież budynkom, zauważyłem, iż trujący wyziew wydobywa się z komina na dachu - i tu opadła mi przysłowiowa kopara... Urzędu Gminy Bircza!!! Niedowierzając własnym oczom, zaciągnąwszy jak najwyżej na twarz szal, zagadnąłem wychodzącą z rzeczonego budynku kobietę (zapewne tamtejszą urzędniczkę) o to czy aby na pewno owo źródło toksycznych spalin to komin UG - niestety, pani potwierdziła moje obawy. Po chwili, kontynuując w przesiąkniętym toksynami "powietrzu" spacer natknąłem się na funkcjonariusza tutejszego posterunku policji. Zagadnąłem do policjanta a propos tego co obaj musimy wdychać w centrum Birczy dzięki poczynaniom najważniejszego urzędu w gminie. Niestety, funkcjonariusz nie za bardzo podzielał moje zdanie i oburzenie tym co zasłaniało podczas naszej rozmowy widok, choćby na pobliski kościół. Mundurowy starał się za to na wszelkie możliwe sposoby przekonać mnie, że tak ma być i inaczej nie będzie, bo bieda w gminie, bo gazu nie ma, bo to, bo tamto. Dostrzegając obustronnie bezsens kontynuowania rozmowy przeszliśmy - każdy osobno - do realizacji naszych wieczorowych zamierzeń.  Puentując, jak ma być w tym tekturowym kraju dobrze w kwestii jakości powietrza skoro Urząd Gminy Bircza daje taki "przykład" dbałości o płuca swoich mieszkańców? Jak ma być w tej materii lepiej skoro policjant nie dostrzega w ww. procederze problemu i go w stu procentach usprawiedliwia?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-02-19 15:52:37

    Młody zawsze głupi , Będą jeszcze żałować wyrywania się do tych miast .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gumiś - niezalogowany 2021-02-19 17:03:54

    Gmina biedna i brak projektów rozwojowych ,a administracji dobrze zarabiającej jest coraz więcej 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama