99 lat temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni, kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość. W rocznicę tego wydarzenia w całym kraju odbyły się obchody Święta Niepodległości.
W Przemyślu uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 mszą św. w archikatedrze. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wieńce.
Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Orląt Przemyskich. Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu okolicznościowe wystąpienia wygłosili posłowie Andrzej Matusiewicz i Wojciech Bakun. Prezydent Robert Choma złożył życzenia mieszkańcom miasta, podkreślając radosny charakter tego święta.
Następnie odczytano apel pamięci zakończony salwą honorową. W dalszej części uroczystości delegacje kombatantów, władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, zakładów pracy, organizacji społecznych i uczniowie przemyskich szkół złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Orląt.
Ostatnim punktem programu obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

fot.Jacek Szwic
Tradycją jest, że na zakończenie uroczystości przemyślanie śpiewają patriotyczne pieśni.

fot.Jacek Szwic
Kombatanci oddali hołd bohaterom.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze