Reklama

169 metrów kwadratowych malowideł odzyskało blask

Dopiero co donosiliśmy o finale prac konserwatorskich w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, gdzie dawny blask odzyskało ponad 420 m kw. polichromii i detali architektonicznych, tymczasem do mety dotarła już kolejna tego typu realizacja. Tym razem dotyczy ona jarosławskiej kolegiaty. Konserwacja w świątyni objęła łącznie 169 m kw. malowideł lwowskiego artysty Leonarda Winterowskiego.

„Renowacja polichromii zbiegła się ze 110. rocznicą jej wykonania” – przytacza jako ciekawostkę Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Polichromie zdobiące wnętrza jarosławskiej Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu to dzieło mistrza Winterowskiego, który w jedno z malowideł (przedstawiające Hołd Matce Bożej Królowej Korony Polskiej) wplótł nawet swój autoportret. Jego postać i wkład w artystyczny w wyjątkowe wielobarwne ozdoby malarskie wnętrz świątyni przybliżyła na grudniowym spotkaniu z młodzieżą jarosławskiego „Katolika” Kazimiera Wajda, która przez 10 lat pracowała przy konserwacji polichromii jarosławskiej kolegiaty. Wiadomości przez nią przedstawione uzupełniła druga z konserwatorek Magdalena Skóra.

Reklama

Jak czytamy w materiałach poświęconych konserwacji zabytku, opublikowanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, cała polichromia to są dwa sposoby dekorowania wnętrza. Sceny figuralne, iluzjonistyczne, malowane są w stylu neorokoko. Poza tym dekorowane w coraz powszechniejszy wówczas sposób, czyli art deco, a więc wzory roślinno-geometryczne. W czasie prac konserwacyjnych w świątyni odkryto niewidoczne ze względu na wysokość nowego ołtarza głównego malowidło[paywall] św. Michała Archanioła, znajdujące się w prezbiterium, poniżej malowidła będącego przedstawieniem Boga Ojca, Ducha Świętego i Baranka Paschalnego. Z kolei za organami skryte są postaci aniołów. Takich smaczków jest zapewne więcej.

Podczas procesu konserwacji pojawiły się też „schody”.

Reklama

Jak czytamy: „Podczas konserwacji sklepienia nawy południowej okazało się, że był problem z odnowieniem, niemal całkowicie uszkodzonego, Baranka. Do jego odtworzenia posłużyło malowidło Baranka Paschalnego znajdującego się w prezbiterium”.

Przeprowadzone w kolegiacie prace konserwacyjny pochłonęły prawie pół miliona złotych, ale większość tej kwoty stanowiła dotacja pozyskana przez miasto z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wkład własny samorządu wyniósł jedynie 2 procent. Inwestycję odebrano oficjalnie 12 grudnia z udziałem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Adama Sapety i pracowników wspomnianej instytucji. Obecni byli również  burmistrz miasta Marcin Nazarewicz i proboszcz parafii pw. Bożego Ciała ks. Marian Bocho.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/01/2025 19:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama