Dopiero co donosiliśmy o finale prac konserwatorskich w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, gdzie dawny blask odzyskało ponad 420 m kw. polichromii i detali architektonicznych, tymczasem do mety dotarła już kolejna tego typu realizacja. Tym razem dotyczy ona jarosławskiej kolegiaty. Konserwacja w świątyni objęła łącznie 169 m kw. malowideł lwowskiego artysty Leonarda Winterowskiego.
„Renowacja polichromii zbiegła się ze 110. rocznicą jej wykonania” – przytacza jako ciekawostkę Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.
Polichromie zdobiące wnętrza jarosławskiej Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu to dzieło mistrza Winterowskiego, który w jedno z malowideł (przedstawiające Hołd Matce Bożej Królowej Korony Polskiej) wplótł nawet swój autoportret. Jego postać i wkład w artystyczny w wyjątkowe wielobarwne ozdoby malarskie wnętrz świątyni przybliżyła na grudniowym spotkaniu z młodzieżą jarosławskiego „Katolika” Kazimiera Wajda, która przez 10 lat pracowała przy konserwacji polichromii jarosławskiej kolegiaty. Wiadomości przez nią przedstawione uzupełniła druga z konserwatorek Magdalena Skóra.
Jak czytamy w materiałach poświęconych konserwacji zabytku, opublikowanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, cała polichromia to są dwa sposoby dekorowania wnętrza. Sceny figuralne, iluzjonistyczne, malowane są w stylu neorokoko. Poza tym dekorowane w coraz powszechniejszy wówczas sposób, czyli art deco, a więc wzory roślinno-geometryczne. W czasie prac konserwacyjnych w świątyni odkryto niewidoczne ze względu na wysokość nowego ołtarza głównego malowidło[paywall] św. Michała Archanioła, znajdujące się w prezbiterium, poniżej malowidła będącego przedstawieniem Boga Ojca, Ducha Świętego i Baranka Paschalnego. Z kolei za organami skryte są postaci aniołów. Takich smaczków jest zapewne więcej.
Podczas procesu konserwacji pojawiły się też „schody”.
Jak czytamy: „Podczas konserwacji sklepienia nawy południowej okazało się, że był problem z odnowieniem, niemal całkowicie uszkodzonego, Baranka. Do jego odtworzenia posłużyło malowidło Baranka Paschalnego znajdującego się w prezbiterium”.
Przeprowadzone w kolegiacie prace konserwacyjny pochłonęły prawie pół miliona złotych, ale większość tej kwoty stanowiła dotacja pozyskana przez miasto z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wkład własny samorządu wyniósł jedynie 2 procent. Inwestycję odebrano oficjalnie 12 grudnia z udziałem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Adama Sapety i pracowników wspomnianej instytucji. Obecni byli również burmistrz miasta Marcin Nazarewicz i proboszcz parafii pw. Bożego Ciała ks. Marian Bocho.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze