Reklama

2 (a może nawet 3) koncepcje uratowania mostu kolejowego

Władze Przemyśla i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot 19 sierpnia br., przedstawiając dwie koncepcje modernizacji jednego z symboli nadsańskiego miasta, czyli mostu kolejowego, ucięły spekulacje, że obiekt pójdzie na żyletki.

Prezydent Robert Choma zdradził, że korespondencja między władzami miasta a PKP S.A. w sprawie mostu trwa już sześć lat. – Nie jest tak, o co niektórzy nas oskarżają, że nic w tym temacie się nie dzieje. Od 2010 roku rozmawiamy z koleją, dysponujemy opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z 2012 roku. 17 sierpnia tego roku spotkaliśmy się po raz kolejny z dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysławem Borowcem. Podczas tego spotkania padły konkretne propozycje uratowania mostu kolejowego. Przedstawiona została nam wizualizacja dwóch koncepcji. Jedną z nich PKP chciałyby wdrożyć w życie – powiedział R. Choma[paywall]. – Pierwszy wariant zakłada budowę nowoczesnego mostu tuż obok starego, który zostałby zachowany w nienaruszonym stanie. Stary zostałby przekazany samorządowi, który mógłby przeznaczyć go na ciąg pieszo-jezdny – wyjaśnił R. Choma. – Odkupując czy przejmując tę nieruchomość musielibyśmy ją wyremontować za własne pieniądze. Drugi wariant to rozebranie istniejącej konstrukcji i zbudowanie mostu od podstaw w takim samym stylu, ale w nowej technologii. Wartością dodaną obu koncepcji jest to, że wyprostowane zostałyby mostowe łuki, a to pozwoliłoby na wjazd do Przemyśla pendolino. Wiadomo, że PKP przeznaczyłoby na ten cel kwotę około czterdziestu milionów złotych. Termin realizacji to 2020 lub 2022 rok – dodał prezydent miasta.

W wypadku wyboru drugiego wariantu miasto nie poniosłoby żadnych kosztów. W wypadku pierwszego samorząd musiałby włożyć kwotę około 10 mln zł.

Reklama

Która koncepcja lepsza?

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot: – Most kolejowy nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jest objęty ochroną konserwatorską, bo znajduje się na granicy ścisłej ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego Przemyśla. Oznacza to, że konserwator będzie musiał zwrócić uwagę na dwie kwestie: prawidłowo prowadzonych prac konserwatorskich oraz na względy krajobrazowe. Układ urbanistyczny wiąże się z ochroną krajobrazową. Trudno mi obecnie powiedzieć, która koncepcja jest lepsza.

Zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder: – Przedstawiając i dyskutując nad wyborem jednej z koncepcji, pamiętajmy, że pieniądze na pierwszą z nich gdzieś trzeba będzie znaleźć. Z pewnością część znaleźlibyśmy u konserwatora zabytków, część ściagnęlibyśmy z jakiegoś unijnego programu. Ale to pewnie będzie mało. Dostosowanie tego obiektu do miejskich potrzeb to znaczna inwestycja.

Reklama

Czekają na opinie mieszkańców

Prezentując obie koncepcje, władze miasta czekają na opinie mieszkańców. Być może na stronie internetowej urzędu miasta powstanie specjalna zakładka, prezentująca oba warianty. – Nie chcemy plebiscytu, ale chcielibyśmy wiedzieć, która koncepcja bardziej się podoba. Czekamy na e-maile, pisma czy listy. Moim zdaniem oba warianty są ciekawe. Umówiliśmy się z dyrektorem Borowcem, że to my dokonamy wyboru jednego z nich. To cenne, bo nikt niczego nam z góry nie chce narzucić – powiedział R. Choma.

Jest jeszcze trzecia koncepcja

Konferencji prasowej z ciekawością przysłuchiwali się inicjatorzy społecznej akcji „Uratujmy Most w Przemyślu” Maciej Dębicki i Błażej Wilk. – Pan prezydent powiedział, że nie ma trzeciego wariantu. Otóż jest. Niedługo go przedstawimy. Co do tych dwóch koncepcji, obawiam się, że budowa nowego mostu kompletnie zaburzy krajobraz – stwierdził B. Wilk.

Reklama

– Cieszy nas, że miasto wreszcie podjęło temat, ale dopiero po tym, jak rozpoczęliśmy akcję. Z przedstawionej nam korespondencji, o której mówił pan prezydent Choma, wcale nie wynika, że miasto rwało się do uratowania mostu. Rozmawiając z dyrektorem Borowcem, dowiedzieliśmy się o tym, że jest trzeci wariant. Bacznie będziemy się przyglądać postępom w tym temacie. Nie wiemy nic o konsultacjach społecznych prowadzonych przez władze miasta. To farsa. Pan prezydent powiedział, że czeka na opinie mieszkańców. Ciekawi jesteśmy, na jakich zasadach konsultacje będą prowadzone, z kim i kiedy. Jesteśmy szczęśliwi, że sprawa ruszyła z miejsca, ale można było odnieść wrażenie, iż koncepcja z zagospodarowaniem starego mostu nie jest aż tak mile widziana, bo trzeba byłoby wyłożyć na to pieniądze. Nie przyjmujemy takiej argumentacji. Te pieniądze muszą się znaleźć, bo to jest sprawa bardzo ważna dla całego miasta  – podsumował M. Dębicki.


fot.Mariusz Godos
Władze Przemyśla (od lewej: zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak, prezydent miasta Robert Choma, pierwszy z prawej zastępca prezydenta Grzegorz Hayder) i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot (druga z prawej) 19 sierpnia br. przedstawili dwie koncepcje modernizacji mostu kolejowego.

Weź udział przez internet w konsultacjach nad koncepcjami przyszłości mostu kolejowego w Przemyślu

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kika - niezalogowany 2016-08-23 18:19:54

    Ten 1in2 jest najlepszy reszta to jakaś tragedia

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ooo - niezalogowany 2016-08-23 18:47:02

    Zburzyć stary most! Przecież to ruina tam tylko może sie stać katastrofa!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    MackBoss - niezalogowany 2016-08-23 19:04:37

    zgadza się - piękny to on nie jest :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama