Wiele regionów w Polsce boryka się z niewystarczającą liczbą kadry lekarskiej, dotyczy to zwłaszcza w mniejszych miejscowości i deficytowych specjalizacji. W Przeworsku młodych medyków kolejny raz kusi się atrakcyjnym programem stypendialnym. W zamian za deklarację podjęcia w tutejszym szpitalu pierwszej pracy powiat oferuje stypendia w wysokości 3 tys. zł miesięcznie.
Pomysł władz powiatu przeworskiego na ściągnięcie młodych lekarzy do szpitala w Przeworsku przynosi niezłe efekty. Co roku znajdują się studenci ostatnich lat medycyny chętni do podjęcia zobowiązania. W bieżącym preferowane przez SP ZOZ w Przeworsku specjalizacje to: geriatria, chirurgia ogólna, rehabilitacja medyczna, urologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu. Na wsparcie finansowe w wysokości stypendium w kwocie 3 tys. zł, wypłacane przez okres maksymalnie do 9 miesięcy w każdym roku studiów, począwszy od momentu podpisania umowy, mogą liczyć studenci medycyny (IV, V i VI roku). Warunkiem jest, by pierwsze lata pracy w zawodzie lekarza związali właśnie z przeworskim szpitalem. Odbywa się to na zasadzie stażu podyplomowego, który musi zostać rozpoczęty w terminie do 6 miesięcy od uzyskania dyplomu lekarza, po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu.
Młody medyk, decydując się na stypendium, deklaruje jednocześnie kontynuację zatrudnienia w SP ZOZ w Przeworsku po zakończeniu stażu przez 2 lata (gdy stypendium pobierane jest od VI roku studiów), 3 lata (gdy jest pobierane od V roku studiów) bądź 4 lata (gdy student pobiera je od IV roku studiów). Zainteresowani ofertą mają czas do 17 października. Czy będzie to skuteczny sposób na zatrzymanie świeżo wykształconej kadry lekarskiej w regionie? Zarząd Powiatu Przeworskiego liczy, że tak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze