Blisko 300 uczniów uczestniczy dziś, 1 bm., w akcji pod hasłem „Razem w spektrum w Piątce!”, organizowanej w murach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu, nawiązującej do przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W placówce goszczą z tej okazji m.in. przedstawiciele „Stowarzyszenia Razem w Spektrum” z Pruszkowa, którego misją jest wspieranie osób w spektrum i ich rodzin.
Wspieranie uczniów w spektrum autyzmu w szkole musi opierać się na integracji, akceptacji i indywidualnym podejściu. Kluczowe jest dostosowanie metod nauczania, zaangażowanie nauczycieli wspomagających oraz edukacja całej szkolnej społeczności. A wszystko po to, by burzyć stereotypy. Przy odpowiednim wsparciu dzieci ze spektrum autyzmu mogą z powodzeniem uczestniczyć w życiu klasy, rozwijać swoje talenty i budować relacje z rówieśnikami. Przekonywano o tym w przemyskiej „Piątce”, ucząc uczniów akceptacji dla odmiennego sposobu funkcjonowania, komunikacji czy postrzegania świata.
– Coraz większa świadomość społeczna powoduje, że mamy coraz więcej zdiagnozowanych uczniów z autyzmem, którzy muszą się nauczyć żyć w społeczeństwie. To wymaga i od nas, kadry, jak i od rodziców większego zaangażowania, wzajemnej otwartości i współpracy – mówi dyrektor SP nr 5 w Przemyślu Anna Dorociak.
Reklama
– W kontekście autyzmu niezwykle ważne jest uświadamianie społeczeństwa, w tym nauczycieli, rodziców, dzieci – uzupełnia Tomasz Skwara, prezes pruszkowskiego „Stowarzyszenia Razem w Spektrum”, na co dzień prowadzący szkołę językową, który sam również jest osobą w spektrum i jednocześnie jest ojcem autystycznego syna, co sprawia, że temat jest mu szczególnie bliski.
Jak dodaje, na przestrzeni lat zaszła spora zmiana w kwestii postrzegania osób ze spektrum, ale mimo wszystko wciąż pozostało wiele do zrobienia w tym obszarze.
Warsztaty i prelekcje prowadzone przez członków stowarzyszenia z Pruszkowa uzupełniły gry planszowe, zajęcia artystyczne i inne formy wspólnej zabawy, mające służyć integracji całej szkolnej społeczności, które zrealizowano z udziałem wspomnianej organizacji, jak i lokalnych stowarzyszeń: „Piątka na szóstkę”, „Pik Pionki i Karty”, „Gry i Fantastyka” oraz nauczycieli SP 5. Koordynatorką szkolnej akcji jest Urszula Kaniowska, na co dzień nauczyciel wspomagający w przemyskiej "Piątce".
Szerzej na temat wydarzenia w papierowym wydaniu ŻP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze