Reklama

Akcja z misją specjalną w przemyskiej „Piątce”, czyli edukacja i integracja [ZOBACZ ZDJĘCIA]


Blisko 300 uczniów uczestniczy dziś, 1 bm., w akcji pod hasłem „Razem w spektrum w Piątce!”, organizowanej w murach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu, nawiązującej do przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W placówce goszczą z tej okazji m.in. przedstawiciele „Stowarzyszenia Razem w Spektrum” z Pruszkowa, którego misją jest wspieranie osób w spektrum i ich rodzin.


Wspieranie uczniów w spektrum autyzmu w szkole musi opierać się na integracji, akceptacji i indywidualnym podejściu. Kluczowe jest dostosowanie metod nauczania, zaangażowanie nauczycieli wspomagających oraz edukacja całej szkolnej społeczności. A wszystko po to, by burzyć stereotypy. Przy odpowiednim wsparciu dzieci ze spektrum autyzmu mogą z powodzeniem uczestniczyć w życiu klasy, rozwijać swoje talenty i budować relacje z rówieśnikami. Przekonywano o tym w przemyskiej „Piątce”, ucząc uczniów akceptacji dla odmiennego sposobu funkcjonowania, komunikacji czy postrzegania świata.

– Coraz większa świadomość społeczna powoduje, że mamy coraz więcej zdiagnozowanych uczniów z autyzmem, którzy muszą się nauczyć żyć w społeczeństwie. To wymaga i od nas, kadry, jak i od rodziców większego zaangażowania, wzajemnej otwartości i współpracy – mówi dyrektor SP nr 5 w Przemyślu Anna Dorociak.

Reklama

– W kontekście autyzmu niezwykle ważne jest uświadamianie społeczeństwa, w tym nauczycieli, rodziców, dzieci – uzupełnia Tomasz Skwara, prezes pruszkowskiego „Stowarzyszenia Razem w Spektrum”, na co dzień prowadzący szkołę językową, który sam również jest osobą w spektrum i jednocześnie jest ojcem autystycznego syna, co sprawia, że temat jest mu szczególnie bliski.

Jak dodaje, na przestrzeni lat zaszła spora zmiana w kwestii postrzegania osób ze spektrum, ale mimo wszystko wciąż pozostało wiele do zrobienia w tym obszarze.

Reklama

Warsztaty i prelekcje prowadzone przez członków stowarzyszenia z Pruszkowa uzupełniły gry planszowe, zajęcia artystyczne i inne formy wspólnej zabawy, mające służyć integracji całej szkolnej społeczności, które zrealizowano z udziałem wspomnianej organizacji, jak i lokalnych stowarzyszeń: „Piątka na szóstkę”, „Pik Pionki i Karty”, „Gry i Fantastyka” oraz nauczycieli SP 5.  Koordynatorką szkolnej akcji jest Urszula Kaniowska, na co dzień nauczyciel wspomagający w przemyskiej "Piątce".

Szerzej na temat wydarzenia w papierowym wydaniu ŻP.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/04/2026 13:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama