Reklama

Awantura w MOPS-ie. Petenci: – Nie chcemy zmian!

68 osób korzystających z zasiłków rodzinnych i funduszu alimentacyjnego podpisało specjalną petycję, skierowaną do dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu, z prośbą o niedokonywanie zmian w terminach wypłat świadczeń. – Protestujemy, bo nie mamy możliwości przychodzić tutaj siedem razy w miesiącu – wyjaśniają. Dyrektor placówki Tomasz Baran uważa, że to rozładuje kolejki i będzie z korzyścią dla protestujących.

Dziesiątego każdego miesiąca w siedzibie MOPS-u przy ulicy Łukasińskiego w Przemyślu oraz przed budynkiem wre jak w ulu. Kolejki są gigantyczne, niektórzy przychodzą tutaj już o godzinie 5 nad ranem. To znak, że tego dnia wypłacane będą pieniądze. To był jeden dzień w miesiącu, kiedy „hurtowo” wypłacane były wszystkie świadczenia dla osób pobierających m.in. zasiłki rodzinne, okresowe, celowe, pielęgnacyjne, dodatek mieszkaniowy, stypendia czy alimenty. Od 1 kwietnia br. ma się to zmienić[paywall].

– Zapowiedziano nam, że w kwietniu każde świadczenie wypłacane będzie w innym dniu. Nie zgadzamy się na to. Kto będzie w stanie przychodzić tutaj kilka razy w miesiącu i stać w kolejkach? Niektórzy biorą po pięć różnych świadczeń. Są tacy, którzy pracują i muszą się zwalniać u pracodawcy, aby odstać swoje. Po wejściu zmian wielu będzie musiało prosić o zwolnienie kilka razy w miesiącu, a chlebodawcy nie patrzą na to przychylnym okiem. Większość z nas to jednak osoby bezrobotne, które mają różne zobowiązania finansowe, chociażby media. Te muszą być płacone w terminie, a jeśli pieniądze będą wypłacane osobno, może ich zabraknąć – wyjaśniają protestujący, autorzy petycji do dyrekcji MOPS. – Niektórzy z nas mają przewlekle chore dzieci, którym trzeba kupować leki. Wiele osób ma małe dzieci. Co mamy im powiedzieć? Przepraszam, nie mam na jedzenie czy pieluchy, bo pieniądze dostanę za kilka dni? –pytają retorycznie.

Czasami kończy się policyjną interwencją

Ze świadczeń MOPS-u korzysta ponad 100 osób. Niektórzy nie wytrzymują w wielogodzinnych kolejkach i kończy się interwencją policji czy straży miejskiej. – Dziwi się pan? Nerwy wysiadają, zwłaszcza kiedy patrzy się na pracę co rusz zmieniających się pań kasjerek. Była tutaj kiedyś pani Ania, wspaniała kobieta, która ze wszystkim sobie znakomicie radziła. Niestety, poszła na emeryturę. Kasa niby jest otwarta od 10 do 14, ale panie mają jeszcze przerwę. Proszę wejść do środka i zobaczyć. Obsługują dwie panie, a dwie inne siedzą i piją kawę. Nie mogłyby pomóc? Rozmawialiśmy z panem dyrektorem, ale powiedział, że musi dojść do zmiany terminów wypłat, bo kasa nie daje rady z wypłatami, a poza tym niebawem przyjdzie do wypłaty kolejnego świadczenia 500+ i wówczas dopiero będzie sajgon – opowiada jedna z pań, która na wypłatę zasiłku rodzinnego 10 marca br. czekała niecałe 7 godzin.

Reklama

– Pan dyrektor powiedział, że możemy sobie założyć konto w banku i będzie po problemie. Wcale nie będzie! 90 procent z nas ma komornika, który błyskawicznie siądzie na tym koncie i zabierze wszystkie pieniądze lub zablokuje konto. Za co nakarmimy nasze dzieci? Co najgorsze, jeśli w danym dniu danego miesiąca nie wybierze się przysługujących pieniędzy, można je odebrać dopiero za miesiąc! Nie można tego zrobić następnego dnia czy za dwa dni – denerwuje się inna z pań.

– Znam większość osób, które podpisały się pod petycją-protestem i dziwię się niektórym z nich. Jest kilka sposobów, aby nie stać w kolejkach i rozmawiałem o nich z naszymi petentami. Idealnie byłoby, gdyby te osoby, które nie mają komornika, założyły sobie konto bankowe. Jeśli ktoś nie może przyjść lub ma problemy w pracy, zawsze może upoważnić do odbioru pieniędzy jakąś osobę trzecią. Musi tylko podpisać odpowiedni dokument w obecności pracownika socjalnego z MOPS-u. Przypuszczam, że pierwszy miesiąc może być trudny, że będzie ciężko się przestawić. Ale jeśli tylko zauważymy, że to nie funkcjonuje dobrze, będziemy myśleć nad zmianą systemu. Nikt nie jest nieomylny. Najpierw musimy jednak spróbować – podsumował Tomasz Baran.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2016-03-16 10:09:15

    na pewno każda z tych osób ma konto bankowe, więc co stoi na przeszkodzie aby te świadczenia przelać na ich konto ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    polo - niezalogowany 2016-03-16 10:17:21

    Super, biorą po 5 świadczeń, a my mamy na nierobów pracować do 67 lat.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2016-03-16 10:26:59

    wolą pewnie jechać do Medyki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama