Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego pozostanie na swoim miejscu, czyli u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej w Przemyślu. Całkowicie zmieni się jednak jego wygląd, a także terenu wokół.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy toczyła się dyskusja, czy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego powinien zmienić lokalizację. Było kilka propozycji na bardziej eksponowane miejsce, ale ostatecznie pozostanie tam, gdzie do tej pory. Tyle, że całkowicie zmieni się jego wygląd, a także samego terenu wokół[paywall].
– Popiersie obecnego pomnika zyska nowy, wyższy postument. Plac, na którym stoi, zostanie rozbudowany w kształcie Krzyża Virtuti Militari. Sam krzyż będzie wykonany z granitu z liternictwem i elementami z brązu – zdradził rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.
Umowa na przebudowę pomnika została właśnie podpisana, prace mają się rozpocząć już wkrótce. Tak, aby zdążyć na główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Całość prac to koszt ok. 89 tys. zł. Zarządzeniem prezydenta miasta Roberta Chomy z 8 maja br. 49 tys. zł na ten cel zostało przeniesionych z przebudowy pomnika Orląt Przemyskich. W tym samym zarządzeniu widnieje informacja, że nie będzie opracowana koncepcja zagospodarowania wód deszczowych na Zasaniu. Prezydent miasta przesunął pieniądze (99 tys. zł) z tego zdania na inny cel.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekawe kto dyskutował o takiej wielkiej bolączce naszego miasta polegającej na dylemacie zmienić pomnik czy też zmienić otoczenie.Ponieważ mamy już konia husara,konia legionisty to i Kasztance miejsce się należy.Musiały to być trud wielkich umysłów naszego miasta.A może to ci sami "zasłużeni" w budowie pomniczków,tabliczek pamiątkowych nie mylić ze znamionowymi.Ich raczej od myślenia głowa boli.O dziwo te"inwestycje" ostatnio nam obrodziły.W innych kompletny zastój.
Urząd miejski jest bez możliwości podjazdu po niego i zatrzymania się na chwilę nawet przez taksówkę. Ławek w mieście brakuje bo są tylko na rynku i nad sanem. Pomniczkami się zajmują. Im durniej tym lepiej.
żałosne Szwejk w czwartek centeum starówki a Piłsudski w krzakach na uboczu gdzie psy szczają.
trochę ruchu, ławek ci brakuje, odpoczniesz w domu, a pomniki zostaw tym co mają czego ty nie masz...
Czyli już po drzewach !!! I tak kawałek po kawałku wytną wszystkie i zabetonują całe miasto, a konsekwencje tego już teraz są niewesołe i miażdżące w skutkach !!!CO DAJĄ NAM DRZEWA? ROLA I ZNACZENIE DRZEW W ŻYCIU CZŁOWIEKA - EKOLOGIA.PL
oj , co w tym zadupiu jeszcze nie wymyślą. Większość miast i miasteczek myślą jak najlepiej i najgodniej uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości Polski a przemyska "wadza" ośmiesza się czczeniem fikcyjnego jakiegoś szwejka , fikcyjnego krasnala z głupawej niby powieści Haszka. Nadmieniam i przypominam wszystkim czcicielom szwejka , przemyskiej elicie w magistracie , Chomie osobiście że ten Haszek miał poglądy lewicowe- komunistyczne , podziwiał i popierał czynnie rewolucję bolszewicką w Rosji , nienawidził Polaków , wyśmiewał polskie zwyczaje , religie , tradycję a więc gratuluję przemyskie bogo-ojczyźnianej " wadzy" patrona , stosownie do stanu naszej zdegradowanej w 30% mieściny. I tak krasnal szwejk w centrum Rynku Starego Miasta wśród kwiatów , bratków niemal jak święty , zaś jakaś maskara w postaci głowy ponoć Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego , twórcy naszej niepodległości na skwerku obsrywanym nieustannie przez psy . Nadmieniam że w przedwojennym , biednym Przemyślu było 3 pomniki poświęcone Marszałkowi Piłsudskiemu . No cóż obecnie takie czasy , takie obyczaje taka przemyska "elyta", np. w Rzeszowie rządzonym mądrze od 16 lat przez lewicowego Prezydenta Ferenca na rocznicę niepodległości odsłonią kilkumetrowy pomnik Marszałka Piłsudskiego a w Przemyślu upadłym zadupiu będą uparcie czcić krasnala szwejka zaś 11 listopada obłudnie składać kwiaty przed pseudo pomnikiem Piłsudskiego w ślepym zaułku zwanym ulicą Wodna. Ale cóż , jaki pan taki kram , jaki przemyski suweren , taka "wadza". I należy zawołać "o tempora , o more". A mnie jak zwykle za nich wstyd. Dziwię się jedynie że od lat redakcji Życia tematem powyższy nie zainteresował , myślę że są równie patriotyczni jak Choma i spółka.Powtarzam , wstyd i hańba że niby patrioci za jakich uznaje się Choma i spółka wyżej cenia fikcyjnego krasnala z pieskiem , konika Kuchcińskiego czy dziwacznego huzara od Marszałka Polski dzięki któremu po 132 letniej niewoli odzyskaliśmy niepodległą Polskę , zaś dziwaczną modernizację czegoś co nie jest nawet placem i coś co nie jest pomnikiem uważam za zwykły kolejny pic i wybieg oraz dalsze przybliżenie przemyskiej już mieściny do rangi totalnie zdegradowanego zadupia.
Mam nadzieje,że po jesiennych wyborach Choma na zawsze opusci mury Magistratu.Przecież to jawny konfident i sługus
Z tym Szwejkiem to naprawdę jest w naszym mieście niedoceniany.Postać fikcyjna ale związana z naszym miastem.A prawdę mówiąc to postać Szwejka znacznie więcej wniosła w rozwój społeczeństw nie tylko europejskich niż działalność Piłsudskiego w naszym regionie co do którego w wyniku badać pojawia się coraz więcej wątpliwości.
Co za brednie wypisujesz. Albo piszą tego glupstwa byleś pod wpływem dopalaczy albo jesteś stuknięty.
Przemyski obserwator bardzo dobrze pisze ,co prawda to prawda
Jak Tobie "wychodzi" te 132 lata niewoli, bo mnie troszkę inaczej - od pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. do odzyskania niepodległości w 1918 wychodzi 146 lat.
Ciekawe kto dyskutował o takiej wielkiej bolączce naszego miasta polegającej na dylemacie zmienić pomnik czy też zmienić otoczenie.Ponieważ mamy już konia husara,konia legionisty to i Kasztance miejsce się należy.Musiały to być trud wielkich umysłów naszego miasta.A może to ci sami "zasłużeni" w budowie pomniczków,tabliczek pamiątkowych nie mylić ze znamionowymi.Ich raczej od myślenia głowa boli.O dziwo te"inwestycje" ostatnio nam obrodziły.W innych kompletny zastój.
Urząd miejski jest bez możliwości podjazdu po niego i zatrzymania się na chwilę nawet przez taksówkę. Ławek w mieście brakuje bo są tylko na rynku i nad sanem. Pomniczkami się zajmują. Im durniej tym lepiej.
żałosne Szwejk w czwartek centeum starówki a Piłsudski w krzakach na uboczu gdzie psy szczają.