Reklama

„Boimy się o zdrowie swoje i dzieci”. Mieszkańcy Ostrowa nie chcą masztu telekomunikacyjnego w centrum miejscowości

16/09/2020 18:00

Niepokój ostrowian budzi oddziaływanie tego typu urządzeń na zdrowie ludzi. Mają też wątpliwości co do uzyskiwania zgód i pozwoleń na inwestycję. Razem z mieszkańcami protestują miejscowi radni i wójt. Sprawa prawdopodobnie trafi do sądu. – Zawsze dbamy o przestrzeganie prawa i staranne wypełnianie wszystkich regulacji – odpowiada przedstawiciel sieci Play, która stawia maszt.

Inwestycja powstaje w bliskim sąsiedztwie dwóch przedszkoli, szkoły podstawowej, kościoła, zespołu dworskiego Świeżawskich oraz domów mieszkalnych.

„Obawiamy się o zdrowie i życie nasze oraz naszych dzieci. Oddziaływanie tego typu urządzeń w pobliżu miejsc przebywania ludzi, a w szczególności dzieci, budzi nasze największe zaniepokojenie. Dodatkowo, lokalizacja inwestycji w samym centrum miejscowości, w terenie dookoła otoczonym zabudową mieszkaniową jest[paywall] dla nas zupełnie niezrozumiała. Konstrukcja takiego masztu nie wpływa również korzystnie na krajobraz. Sąsiedztwo inwestycji obok zabytkowego parku, okazałych drzew w nim rosnących, zwierząt, stanowi naszym zdaniem bezpośrednie zagrożenie dla ich prawidłowego funkcjonowania” – napisali mieszkańcy w proteście.

Reklama

 

Odwołanie odrzucone

Ich wątpliwości budzi również sam proces uzyskiwania zgód i pozwoleń. „Nie wzięto pod uwagę kluczowych dokumentów i nie sporządzono analizy wpływu inwestycji na środowisko. Lokalizacja inwestycji, była naszym zdaniem również tak opracowana, aby jak najmniejsza liczba osób się o niej dowiedziała” – twierdzą.

Mieszkańcy zwracają też uwagę, że prace odbywają się na terenie podmokłym, co grozi katastrofą budowlaną.

Swoje uwagi przesłali do posłów, władz wojewódzkich, konserwatora zabytków i nadzoru budowlanego. Inicjatorami pisma są radni gminni z tej miejscowości: Marek Wasiewicz i Ireneusz Kurasz.

Reklama

Za mieszkańcami stoi też wójt Andrzej Huk, którego dom stoi 400 metrów od miejsca, gdzie ma stanąć maszt. – Nie wiemy jakie będą skutki zdrowotne ustawienia tutaj masztu. Do dzisiaj toczą się dyskusje w Polsce i na całym świecie na ten temat – mówi.

Gmina wydała jednak tzw. decyzję lokalizacyjną dla tej inwestycji. Jak tłumaczy wójt, trzeba ją wydać dla każdego, kto tworzy infrastrukturę służącą społeczeństwu. A do takiej zalicza się sieć telekomunikacyjną. – Musiałem ją wydać – podkreśla.

Opowiada, że zwracał się do różnych instytucji, ale „wszyscy umywali ręce”. Mówili, że jak będzie pozwolenie na budowę, możemy się odwoływać. Zrobiliśmy to. W zasadzie wszystko nam uchylono. Mamy 30 dni na zaskarżenie decyzji do sądu. Liczymy, że sąd zdecyduje, że tego masztu nie może tu być – mówi.

Reklama

Pozwolenie na budowę wydało starostwo, natomiast „milczącą zgodę” wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Z kolei sanepid może zareagować dopiero wtedy, gdy urządzenie już działa – wówczas ma możliwość przeprowadzenia pomiarów.

Odwołanie do wojewody złożyła gmina i osoba prywatna, którzy mają swoje działki w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji. Co ciekawe, służby wojewody uznały, że ani samorząd, ani mieszkaniec nie są stronami w postępowaniu, a ich „subiektywne odczucie” o zagrożeniu nie jest przesłanką do interwencji.

Reklama

 

„Mamy wszystkie pozwolenia”

Inwestorem jest firma P4 sp. z o.o., operator sieci PLAY. – Inwestycje, które realizujemy w całej Polsce w tym także w Ostrowie powstają w oparciu o uzyskane zgody i decyzje wymagane obowiązującymi przepisami prawa i oparte jest o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W związku z tym nie wymagają żadnych dodatkowych procedur ponad te, które jako operator, a tym samym inwestor, spełniamy realizując każdy proces budowalny. Konsultacje w tym przypadku pozostają w gestii władz lokalnych, jeśli uznają, że takowe są potrzebne – mówi Jan Pilewski, przedstawiciel Play.

Reklama

– Inwestycja w Ostrowie jest obecnie na etapie prac budowlanych, które realizowane są w oparciu o prawomocne zgody i pozwolenia, a konstrukcja wieży stacji bazowej będzie miała wysokość 54 metrów – dodaje.

Jak podkreśla, wybór miejsca poprzedziła szczegółowa analiza, uwzględniająca m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do już istniejącej siatki stacji bazowych.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Smog ostrowski - niezalogowany 2020-09-16 20:30:21

    Cieszy mnie zainteresowanie mieszkańców ważkimi sprawami -proszę o obywatelskie dyżury w okresie palenia  w piecach co szczególnie w dolince miedzy cmentarzem a kościołem  zawartość trucizn w powietrzu większa niż centrum Krakowa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2020-09-16 20:35:09

    Ale telefon komórkowy każdy ma a z zasięgiem jest problem to może sobie kupią gołębie pocztowe

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obwodnica na horyzoncie - niezalogowany 2020-09-17 04:56:27

    Myślę, że za niedługo podprzemyska, ostrowiecka elita ekonomiczna będzie miała o wiele większy problem niż ów maszt telefonii komórkowej. Chodzi o planowany przebieg nowej obwodnicy zachodniej Przemyśla, która przejdzie przez Ostrów w pobliżu wypasionych domów ludzi tam mieszkających. jak i też most na Sanie do Prałkowiec. Całodobowy hałas, morze światła, ryk silników motocykli w weekendy to już coraz bliższa przyszłość tego Osiedla.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama