Reklama

Burmistrz, mimo protestów, nie zaniechał przeniesienia pamiątkowych tablic

19/11/2015 15:00

Wieść o zamiarze przeniesienia tablic upamiętniających wyjście legionistów z Jarosławia i odzyskanie niepodległości obiegła miasto tuż przed świętem 11 listopada. Wiszące na dawnej siedzibie Sokoła tablice pozostały. Mieszkańcy tłumaczą, że były problemy z ich wymontowaniem. Burmistrz wyjaśnia, że wstrzymał się z przeniesieniem ich na ratusz, ale z zamiaru nie rezygnuje.

– Pracownicy PGKiM zaczęli już je zdejmować – mówią na mieście. – Sprawdzili tylko ich mocowanie i odnowili wnękę, w której wiszą – odpowiadają w magistracie.

Burmistrz tłumaczy swój zamiar położeniem budynku. Dawna siedziba Sokoła, w której dzisiaj mieści się Miejski Ośrodek Kultury, leży w sąsiedztwie ruchliwych ulic. To rodzi problemy podczas obchodów uroczystości związanych z Legionami i odzyskaniem niepodległości. Umieszczenie tablic na ratuszu pozwoli, według Waldemara Palucha, nadać tym obchodom bardziej uroczystą oprawę i podnieść ich rangę. Przeniesienie tablic było konsultowane z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zostało zaakceptowane. To, że zostały, wynika najprawdopodobniej z szumu wywołanego w mieście przy próbie ich wymontowania. – Burmistrz chce jeszcze porozmawiać z przedstawicielami mieszkańców o przeniesieniu, jednak z tego zamiaru nie rezygnuje – zapewnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza.

Reklama

– Komu i dlaczego zależy dziś na zamazywaniu historii i sianiu niepokoju wśród mieszkańców – pyta w liście skierowanym do burmistrza. Przypomina w nim, że trzy lata temu podczas uroczystości patriotycznych zebrało się przy tych tablicach kilkaset osób i nie spowodowało to żadnych problemów. Swoją odezwę do burmistrza kończy stwierdzeniem[paywall]: – Po raz kolejny proszę Pana o zajęcie się sprawami Jarosławia, a nie wytwarzaniem „problemów”. Mieszkańcy zwracają uwagę, że miejsca pamięci już w samej nazwie są bezpośrednio związane z lokalizacją. – Pomników nie stawiamy tam, gdzie się nam podoba. Powinny być związane z treścią tego, o czym przypominają również poprzez ich ulokowanie. Idąc tokiem myślenia proponowanym przez burmistrza, możemy dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie wszystkich tablic pamiątkowych, pomników i innych form upamiętnienia wydarzeń historycznych, ludzi i miejsc na podmiejskie błonia. Wtedy kłopotów ze świętowaniem nie będzie – mówi z ironią starszy mieszkaniec Jarosławia.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    legun - niezalogowany 2015-11-20 08:03:31

    Proponuję podjęcie inicjatywy, która zjednoczy wszystkich i pozwoli abyśmy kolejne Narodowe Święto Niepodległości obchodzili w duchu zgody i braterstwa, jak na mieszkańców jednej Ziemi Jarosławskiej przystało. Marszałek Józef Piłsudski jest Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia od 10 listopada 1928 r. a żadnemu burmistrzowi dotąd nie przyszło do głowy, aby go upamiętnić tablicą na Ratuszu. Panie Burmistrzu Paluch może Pan naprawi błąd pańskich poprzednich i tę tablicę odsłoni! A tablica upamiętniająca wyjście do Legionów Kompanii Jarosławskiej niech zostanie na budynku ,,Sokoła”, spod którego chłopcy wyszli na bój o Polskę Niepodległą!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    podhalanin - niezalogowany 2015-11-20 16:26:13

    Pan Burmistrz przenosi wszystkie imprezy na Rynek bo stąd bliżej do knajp jego kuzyna Z.D.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama