Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie przy cerkwi prawosławnej pw. św. Kosmy i Damiana w Zapałowie w gminie Wiązownica. Dzięki potężnemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu „Polski Ład” zabytek, zwłaszcza wewnątrz, prezentuje się pięknie.
Cerkiew parafialna pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana w Zapałowie należy do dekanatu Przemyśl diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Liczący prawie 100 lat obiekt wymagał remontu i konserwacji. I to się udało, ze znakomitym skutkiem[paywall].
Na prace remontowo-konserwatorskie władzom gminy udało się pozyskać dofinansowanie z „Polskiego Ładu” w kwocie 942 tys. 794 zł. A że łączny koszt inwestycji to kwota 962 tys. 34 zł, więc dołożyć musiały ledwie 20 tys. zł. Kilka dni temu odbył się odbiór konserwatorski przedsięwzięcia. Wzięli w nim udział m.in.: proboszcz parafii ks. mitrat Bazyli Zabrocki, wójt gminy Wiązownica Krzysztof Strent, kierownik budowy Andrzej Nowosielecki czy konserwator zabytków architektury Eugeniusz Zawałeń.
– To ważna inwestycja nie tylko dla społeczności prawosławnej, ale i dla całego dziedzictwa kulturowego naszej gminy
– powiedział wójt gminy K. Strent.
Cerkiew pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana dawniej była świątynią greckokatolicką, wzniesiona została w latach 1926 – 1927. Prawosławną stała się po II wojnie światowej, 28 kwietnia 1992 r. została wpisana do rejestru zabytków. W 1997 r., w 50. rocznicę akcji „Wisła”, przy cerkwi ustawiono pamiątkowy kamień oraz sześcioramienny krzyż. Na północ od niej (w odległości około 60 m) znajduje się zabytkowy greckokatolicki cmentarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze