Reklama

Chcą przebudowy dworca PKP

02/02/2018 19:00

Władze Lubaczowa apelują do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chcą, aby dworzec PKP odzyskał wygląd sprzed I wojny światowej.

O planach remontu dworca kolejowego pisaliśmy we wrześniu ub.r. Wówczas PKP ogłosiły zapytanie ofertowe na przeprowadzenie tych prac. Planowana jest m.in. wymiana pokrycia dachowego, stolarki zewnętrznej i odnowienie elewacji. Ponieważ dworzec jest wpisany do rejestru zabytków, przeprowadzenie remontów będzie wymagać ustaleń z konserwatorem.

W związku z tym podczas ostatniej sesji radni miejscy przyjęli apel do Beaty Kot, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o pomoc w przywróceniu pierwotnego, historycznego wyglądu temu obiektowi.

Reklama

 

„Spora wartość historyczna”

„Wiadomość o[paywall] tym, że PKP zwróciły wreszcie uwagę na stan naszego dworca, została przyjęta w Lubaczowie z dużą radością i jest powszechnie komentowana. Obiekt ten stanowi sporą wartość historyczną dla lubaczowian, zwłaszcza tych, których rodziny od pokoleń mieszkają w naszym mieście” – napisali radni.

„Zależy nam na tym, aby nasz lokalny zabytek mógł odzyskać historyczną formę i przestał straszyć nie tylko stanem technicznym, ale też wyglądem” – podkreślają.

– Chcielibyśmy, aby budynkowi przywrócić historyczną, pierwotną formę i zrezygnować ze stodołowatego obecnego wyglądu, który dworzec otrzymał po I wojnie światowej – mówi Janusz Zubrzycki, zastępca burmistrza Lubaczowa. – Skoro bezpowrotnie utraciliśmy dworzec autobusowy, chcemy, aby przynajmniej kolejowy nabrał blasku, przypominał o historii naszego miasta i stanowił wizytówkę dla podróżnych – dodaje.

Reklama

Władze miasta obawiają się, że miejscowy dworzec – podobnie jak obiekt w Łańcucie – podczas remontu uzyska zbyt nowoczesną formę. – Wygląda teraz jak, nie przymierzając, remiza OSP – J. Zubrzycki ocenia łańcucki dworzec.

 

Rys historyczny

W roku 1881 cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał koncesję „na kolej żelazną miejscową z Jarosławia do Sokala”. Wraz z jej budową w Lubaczowie powstał w latach 1882 – 1884 dworzec kolejowy. Jego, dość skromna architektonicznie, bryła była typowym przykładem budowli kolejowych, powstających w II połowie XIX wieku na terenach zaboru austriackiego.

Reklama

Budynek ucierpiał mocno w czasie działań wojennych, został odbudowany ok. 1917 roku. Nie przywrócono mu pierwotnego wyglądu. Przy jego odbudowie naśladowano modny wówczas tzw. styl zakopiański. – Ze zgrabnej, uporządkowanej architektonicznie budowli dworzec zamienił się w trudny do zaakceptowania, pozbawiony charakteru, ponury gmach. Przyjęta wówczas koncepcja nie znajdowała odniesienia w zabudowie na naszym terenie, stanowiąc niezrozumiały wizerunkowo wyłom – ocenia J. Zubrzycki, który prywatnie pasjonuje się architekturą dawnego Lubaczowa.

Od tamtej pory do czasów współczesnych dworzec był wielokrotnie remontowany, jednak jedynie powierzchownie, z uwzględnieniem niezbędnych, bieżących potrzeb.

Reklama
W kształcie z roku 1917 budynek przetrwał do dziś, niszczejąc i degradując się w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie jest nieczynny dla podróżnych. Na piętrze budynku są użytkowane mieszkania, część parteru zajmuje nastawnia kolejowa, a część wynajęto na sklep żelazny. Poczekalnia i sala kasowa są zamknięte na głucho.


fot.Paweł Bugira
Po I wojnie światowej wygląd obiektu się zmienił i tak przetrwał do dziś, niszczejąc w ostatnich dziesięcioleciach.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-02-02 20:16:25

    Baałaje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-02-02 22:01:30

    Piekna inicjatywa! jak najbardziej trzeba dążyć do przywrócenia historycznej bryły wraz z elewacjami dworca! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    swojak - niezalogowany 2018-02-03 05:00:05

    No właśnie, dworzec jest paskudny nie tylko ze względu na swój stan, ale też jako twór-potwór architektoniczny. Trzeba było nie mieć rozumu, żeby tak go "odbudować". Od kiedy pamiętam, ten dworzec straszył i z zewnątrz i wewnątrz. Teraz go zamknęli i po "problemie". Dobrze że koleje przypomniały sobie o nim, lepiej późno, niż wcale, chwała im za to. Warto przywrócić jego historyczny wygląd, a nie zagłaskać, podmalować i udawać, że spełniło się obowiązek. Do dzieła PKP!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama