Reklama

Co dalej z mostem kolejowym? Rewolucyjny pomysł!

Zabytkowy most kolejowy im. Tadeusza Porembalskiego w Przemyślu Przez wiele lat był nieremontowany, więc zardzewiała konstrukcja nie pozwala, by mogło przejechać po nim pendolino. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby jego rozebranie i taką ewentualność rozważał właściciel – spółka PKP.

Do czasu, kiedy członkowie Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej zainicjowali akcję społeczną pod hasłem „Uratujmy Most w Przemyślu”, sprzeciwiającą się rozbiórce i ewentualnym zastąpieniu obiektu nowoczesną formą. Rozmawiamy z jednym z jej inicjatorów Maciejem Dębickim[paywall].

Współtworzy pan inicjatywę „Uratujmy Most w Przemyślu”, o której ostatnio głośno w mieście. Co nowego w tej sprawie?
–Pierwszym zadaniem, które postawiliśmy sobie za cel, było poinformowanie opinii publicznej i nagłośnienie sprawy w mediach. Chcieliśmy zwrócić uwagę na groźbę rozbiórki lub niewłaściwej przebudowy, która de facto byłaby równoznaczna ze zniszczeniem zabytkowych walorów mostu. Oprócz tego skupiliśmy wokół siebie zespół prawników, którzy społecznie pomagają nam w tej kwestii. Dzięki ich pomocy wiemy, jakimi narzędziami prawnymi dysponujemy, a zarazem przekonaliśmy się, jak skuteczny jest lobbing społeczny.

Co udało się do tej pory załatwić?
– Spotkaliśmy się między innymi z dyrektorem spółki PKP PLK Mieczysławem Borowcem, z którym omówiliśmy różne warianty dotyczące przyszłości mostu. Rozmowa była niezwykle owocna i nie jest tak, że PKP ma tylko jedno rozwiązanie. Ale tym musiał się ktoś zająć, musiał rozmawiać i pertraktować. Tyle tylko, że władzom nie bardzo na tym zależało. Muszę powiedzieć, że przed Przemyślem pojawia się olbrzymia szansa, polegająca na tym, że miasto otrzymałoby nie tylko nowy most kolejowy, ale i nową przeprawę pieszo-rowerową przez San na wysokości Czuwaju i Skweru Rotmistrza Pileckiego.

Jak miałoby to wyglądać?
– Jest pomysł, aby do istniejącego mostu kolejowego „dolepić” nowy, identyczny jak stary, most spełniający wyśrubowane parametry techniczne. A stary, zabytkowy most, przekształcić w most pieszo-rowerowy. Mosty mogłyby zyskać iluminację, tak więc zdobiłyby miasto także nocą. Byłaby to nowa, olbrzymia atrakcja turystyczna, a równocześnie wielkie udogodnienie na przykład dla mieszkańców Zasania, którzy na piechotę lub rowerem mogliby się udawać na zakupy na Zielony Rynek.

Jak Pan ocenia realność takiego rozwiązania?
– Najważniejsze jest to, że Polskie Koleje Państwowe mają na ten cel zabezpieczone pieniądze. To kwota około 40 milionów złotych. Sprawa rozbija się o kwestie własności kilku działek, których właścicielem jest głównie miasto, a które są konieczne do realizacji tej koncepcji. Dlatego będziemy naciskać prezydenta na ich sprzedaż kolei, a równocześnie pilnować PKP, aby nie robiła niczego nieprzewidzianego z mostem. Z przykrością muszę jednak powiedzieć, że nie widzimy dobrej woli ze strony rady miejskiej, aby sprawę poprzeć. Wiemy też od prezydenta Chomy, że miasto nie kwapi się do takiego rozwiązania ze względów finansowych. Osobiście jednak uważam, że niewykorzystanie takiej szansy byłoby wielką szkodą dla miasta. Jako inicjatorzy akcji rozpoczynamy właśnie konsultacje społeczne w tej sprawie. Chcemy poznać opinie mieszkańców przez nasz profil facebookowy i poprzez bezpośrednie spotkania z nimi.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kolejarz - niezalogowany 2016-08-09 19:05:01

    to już nawet mosty chcą w Przemyślu rozbierać?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Andrzej - niezalogowany 2016-08-09 19:18:49

    Najlepiej niech cały Przemyśl nam rozbiorui będzie spokój  po co nam co za chamstwo zamiast zadbać o to by żabytek został to nie lepiej rozebrać mam nadzieję że uda się wywalczyć o remont trzymam kciuki 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zołza - niezalogowany 2016-08-09 20:06:03

    Według mnie niech już wygląd tego straszydła się nie zmienia.  Lepszy taki most z "duszą" niż kolejny projekt z nowoczesnym designem tak jak kładka...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama