We wrześniu żegnamy lato – nadchodzącą jesień zwiastują coraz krótsze dni, chłodne noce i możliwe pierwsze przymrozki. Czeka nas sporo pracy. Zbieramy, sadzimy i siejemy wiele roślin, ale także powoli rozpoczynamy przygotowania do nadchodzącej jesieni i zimy.
Dyniowate (ogórki, dynie, cukinie, patisony, melony i arbuzy), pomidory czy papryka są ciepłolubne – należy je zebrać, zanim słupki temperatur spadną poniżej zera. Do zbioru gotowe są zioła (m.in. lubczyk, cząber), warzywa korzeniowe (buraki, pietruszka, seler, marchew) i kapustne (kalafiory, kapusta, brokuły, jarmuż, kalarepa). Na początku miesiąca wykopujemy ziemniaki, na suche ziarno zbieramy fasolę i bób, na zimowe przechowywanie wykopujemy cebule. W sadzie zbieramy jesienne odmiany jabłek i gruszek, śliwy, owoce winorośli, jeżyny, późne truskawki i maliny. Po zakończeniu zbiorów resztki roślinne przeznaczamy na kompost, a jeśli są porażone przez choroby – palimy.

Na początku miesiąca sadzimy drzewa, krzewy owocowe i ozdobne, rośliny bagienne przy oczku wodnym, to już ostatni dzwonek na rozsady dwuletnich roślin ozdobnych (m.in. stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki). Przez cały wrzesień sadzimy wrzosy, rośliny cebulowe (tulipany, narcyzy, przebiśniegi szachownice, lilie i in). Nie zapominamy o wysiewie na przezimowanie i wczesny zbiór – w pierwszej połowie miesiąca buraków, roszponki, szpinaku, a w drugiej cebuli dymki. Do donic na kuchenny parapet możemy wysiać pietruszkę i seler, dzięki czemu zapewnimy sobie na zimę stałe źródło witamin.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze