Wciąż nie wiadomo, czy szczyt epidemii mamy w Polsce już za sobą. Na razie, jak podaje Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, nasz kraj jest jednym z czterech w Unii Europejskiej, gdzie epidemia nie słabnie. 5 maja br. (dane z g. 10) zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce było 14 tys. 242 osoby. Zmarło 700. Na Podkarpaciu chorych na COVID-19 jest 365 osób. To o 100 więcej niż dwa tygodnie wcześniej. 25 osób zmarło.
Liczba chorych w Polsce nie maleje, ale systematycznie spada liczba osób objętych kwarantanną. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło 2 tys. osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Wyzdrowiało 4 tys. 280 osób. Liczby na świecie są porażające. Chorych na COVID-19 jest 3 mln 646 tys. 867 osób, zmarło 252 tys. 442 osoby. Ozdrowieńców jest 1 mln 200 tys. 600 osób[paywall].
Przypomnijmy, że od 4 maja br. złagodzone zostały niektóre obostrzenia. Samorządy mogą decydować o otwarciu żłobków i przedszkoli. Działalność wznowiły galerie handlowe, ale rząd ograniczył liczbę osób, które mogą robić zakupy: na każde 15 m kwadratowych lokalu tylko jeden klient. Każdy z nich musi nosić maseczkę i rękawiczki, które ma zapewnić właściciel sklepu. Otwarte zostały biblioteki, muzea i galerie sztuki. Od 4 maja br. możemy już zrobić zakupy w sklepach budowlanych i meblowych w soboty oraz niedziele, pod warunkiem, że będą handlowe (najbliższa taka zdarzy się 28 czerwca br.). Do pracy wrócili rehabilitanci. Od poniedziałku na nowo zostały otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, jednak nie są w nich czynne restauracje.
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Adam Sidor poinformował, że na Podkarpaciu (stan z 5 maja br., g. 10) badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 365 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 24 osoby zmarły. 226 wyzdrowiało. Przeprowadzono łącznie 10 tys. 862 testy. Pod nadzorem służb sanitarno-epidemiologicznych pozostaje 85 osób, 5 tys. 350 poddane jest kwarantannie, a w izolacji domowej przebywają 33 osoby. Aktualnie z potwierdzoną chorobą COVID-19 hospitalizowanych jest 80 osób.
Zdecydowanie najwięcej chorych osób jest w powiecie tarnobrzeskim, bo 89, zmarło 10 osób. Odnotowano tam 31 wyzdrowień. Na przeciwnym biegunie, czyli bez osoby zarażonej, jest jeden powiat – bieszczadzki. W naszym regionie chorych jest 47 osób. W powiecie jarosławskim – 11, lubaczowskim – 2, przemyskim – 10, przeworskim – 11. Najwięcej chorych na COVID-19 jest jednak w samym Przemyślu, bo 13 osób. Łącznie w 4 wymienionych powiatach wyzdrowiało 18 osób, trzy osoby zmarły.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Same pozytywy dla ZUS w większości to były osoby pobierające świadczenia emerytalne i rentowe
Same pozytywy dla ZUS w większości to były osoby pobierające świadczenia emerytalne i rentowe