Na Rynku spotkali się miłośnicy książek, którzy swoją obecnością udowodnili, że czytanie może być pasją, przygodą i dobrą zabawą. W końcu przysłowie mówi: Jeśli masz w kieszeni książkę, to jakbyś miał w kieszeni cały świat!
We wtorek, 26 kwietnia, w Przemyślu po raz pierwszy odbył się flash mob czytelniczy, czyli spontaniczna akcja, której uczestnicy spotykają się w umówionym miejscu po to, by w ciszy poczytać ulubioną lekturę.
– O zaletach i korzyściach wynikających z czytania napisano już wiele, w tym roku chcieliśmy pokazać, że[paywall] chwila spędzona z książką może być także świetną zabawą. Chcieliśmy zaintrygować, zachęcić i zarazić jak największą grupę przechodniów dobrym humorem, kreatywnością i pasją czytania – opowiada o inicjatywie Zaczytany Przemyśl pomysłodawczyni i główna koordynatorka akcji Teresa Stankiewicz z Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego w Przemyślu.
Organizatorami flash moba, który zgromadził około 200 osób w różnym wieku – od przedszkola po starszą młodzież i dorosłych – byli wszyscy nauczyciele bibliotekarze z Sieci Współpracy i Samokształcenia przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu oraz społeczność „kantówki”.
– Żyjemy w czasach, w których aby coś zaistniało, należy to umiejętnie wypromować. Po raz pierwszy więc bibliotekarze postanowili wyjść poza mury szkół i przemyskich instytucji kulturalnych i w centrum miasta w niekonwencjonalny sposób zachęcić mieszkańców do sięgania po książki. Pytani przez nas przechodnie odpowiadali jednogłośnie – cel akcji został osiągnięty – dodaje T. Stankiewicz. Być może czytelniczy flash mob na stałe zagości w kalendarzu przemyskich imprez.
Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Krótka relacja z akcji pt. "Zaczytany Przemyśl" w formie wideo: https://youtu.be/CLJgcK0CQ8I
Krótka relacja z akcji pt. "Zaczytany Przemyśl" w formie wideo: https://youtu.be/CLJgcK0CQ8I
Genialna inicjatywa!