W mieście obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły się kwadrans przed dziesiątą startem stu biegaczy, którzy dla uczczenia rocznicy stulecia odzyskania niepodległości przebiegli 1918 metrów i zakończyli bieg pod pomnikiem Orląt Przemyskich.
Biegaczom towarzyszył w powietrzu biało-czerwony samolot (Sport Star RTC nr rejestracyjny SP AZI) Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej. Kulminacyjnym momentem obchodów z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego było podniesienie flagi przy dźwiękach hymnu polskiego.
Następnie prezydent Robert Choma przypomniał historię i znaczenie flagi narodowej oraz podziękował przybyłym na uroczystość. Następnie przemyscy cykliści wystartowali na 35 kilometrową trasę rajdu ”Rowerem z biało-czerwoną”.

fot.Jacek Szwic
Uroczyste podniesienie flagi państwowej.
Warto wiedzieć, że Dzień Flagi RP obchodzony 2 maja ustanowiono w 2004 roku. Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji opracowała szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania z flagą państwową.
Na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery, słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku. Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla placówek dyplomatycznych, lotnisk, samolotów cywilnych podczas lotów za granicą, kapitanatów portów, statków morskich. Kiedy flaga jest wywieszona, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną wobec innych flag oraz symboli.
Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie i powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
SMAR SW - NIE ZABIJAJ - TEKSTOWO.PL