Reklama

Ekolodzy nie ustępują – chcą utworzenia parku narodowego

17/11/2018 12:30

– Turnicki Park Narodowy powinien powstać już teraz – twierdzi Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Przygotowała ona monografię, mającą udowodnić, że park powinien powstać. Zdaniem organizacji, działania nadleśnictw degradują ten cenny obszar. – Dzięki nam przyroda ma się coraz lepiej – odpowiadają leśnicy.

Projekt powołania parku powstał 35 lat temu. Od początku wzbudza on wiele kontrowersji i cały czas ścierają się racje jego zwolenników i przeciwników.

– Publikując aktualną monografię poświęconą Turnickiemu Parkowi Narodowemu, chcemy przypomnieć o pilnej potrzebie ochrony ostatnich skrawków Puszczy Karpackiej, które ocalały na[paywall] Pogórzu Przemyskim i w Górach Sanocko-Turczańskich. Z terenu planowanego parku narodowego wyjeżdża sześć trzydziestotonowych ciężarówek dziennie – wyjaśnia Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

 

Unikatowe gatunki

Autorzy argumentują, że na terenie planowanego parku występuje wiele chronionych gatunków roślin oraz zwierząt, m.in. orliki krzykliwe, sóweczki, orły przednie wilki, rysie i żbiki.

Reklama

– Planowany Turnicki Park Narodowy jest jedynym miejscem występowania w Polsce co najmniej 40 gatunków – twierdzi R. Michalski. – Wśród nich znalazły się skrajnie rzadkie owady i grzyby, w tym gatunki wskaźnikowe dla lasów naturalnych. 24 taksony grzybów są nowe dla Polski. Natomiast 16 gatunków owadów było znanych na przełomie XIX i XX wieku, ale później nie wykazywano ich w Polsce, a część nie była znana wcześniej. Obecność większości tych gatunków nie byłaby możliwa bez martwego drewna i drzew spełniających kryteria drzew pomnikowych. Na terenie parku nasza Fundacja zinwentaryzowała ponad sześć tysięcy takich drzew. Ile z nich zostanie wyciętych zanim powstanie park narodowy? – dodaje.

Zdaniem fundacji, natura na tym terenie nie jest chroniona w wystarczający sposób, a działania Nadleśnictwa Bircza wręcz niszczą przyrodę, poprzez wycinkę drzew. – W niedalekiej przyszłości stracimy jeden z największych przyrodniczych skarbów naszego kraju, jeśli nie zatrzymamy wycinki na terenie planowanego parku narodowego – alarmuje R. Michalski.

Reklama

 

Leśnicy: dzięki nam przyroda bogaci się

Zgoła odmiennego zdania jest Zbigniew Kopczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza. Według niego, pojawiające się nowe gatunki roślin i zwierząt w lasach to zasługa właśnie prawidłowych działań prowadzonych przez leśników. – W wyniku prowadzonej przez nas gospodarki przyroda ma się coraz lepiej. Z każdym rokiem lasy wzbogacają się o cenne elementy chronione, czy rzadkie. To, o czym mówi fundacja, nie spadło z nieba. Gdybyśmy prowadzili gospodarkę dewastacyjną, nie byłoby tylu cennych gatunków. Nasze działania są proekologiczne, uwzględniamy wszystkie aspekty ochrony przyrody – podkreśla.

Reklama

Z. Kopczak nie odmawia organizacjom ekologicznym troski o przyrodę. – Różnimy się tym, że organizacje chciałyby, żeby procesami przyrodniczymi kierowała sama przyroda, a człowiek w tym nie uczestniczył i nie pobierał z lasu żadnych korzyści. Natomiast my chcemy utrzymać wysoki poziom ochrony przyrody, jednocześnie pobierając z tego jakieś korzyści dla dobra gospodarki narodowej – tłumaczy.

Nadleśniczy wskazuje, że drewno wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim, budownictwie i w celach opałowych. Z tym wiążą się miejsca pracy i korzyści dla mieszkańców. – Każdy z nas ma cząstkę wkładu w las w postaci podatków, dlatego każde działanie musi być zrównoważone – zaznacza Z. Kopczak.

Obszar planowanego Turnickiego Parku Narodowego obejmuje powierzchnię 17 216 hektarów. Są to w całości tereny należące do Skarbu Państwa, zarządzane przez Lasy Państwowe. Powierzchnia jest mniejsza w stosunku do proponowanych 20 tysięcy hektarów w 1993 roku.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Suzuka Nakamoto - niezalogowany 2018-11-17 15:56:08

    MATKA ZIEMIA PONAD WSZYSTKO !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    retuy - niezalogowany 2018-11-18 08:45:48

    Zrobić park narodowy z Przemyśla .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    elephant - niezalogowany 2018-11-20 14:49:22

    Najlepiej z calej Polski zrobic park turysci z calej europy mieli by ubaw 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama