Nawożenie to jedna z podstawowych prac ogrodniczych – również latem. Woda i słońce nie wystarczą jeśli chcemy zebrać obfite plony i podziwiać bujne kwiaty. Rośliny muszą być odpowiednio odżywione, najlepiej bez szkodliwej chemii.
Składniki pokarmowe, których potrzebują to przede wszystkim azot, fosfor i potas, w mniejszych ilościach magnez, wapń, siarka oraz cynk, miedź, bor, molibden i chlor. Za ich najlepsze, naturalne źródła uchodzą gnojówki, kompost i obornik. Nie zawsze mamy do nich dostęp i choć najprościej sięgnąć po zamienniki ze sklepowej półki, warto poświęcić chwilę i przygotować nawóz samodzielnie, ze składników dostępnych w każdej kuchni.
Skorupki jaj kurzych są bogate w wapń – rozdrobnione mieszamy z ziemią lub zalewamy wodą i po odstawieniu na kilka dni używamy jak nawozu płynnego. Skórki od bananów zawierają z kolei sporo potasu i mogą być stosowane na kilka sposobów – wysuszone i zmielone do użyźniana gleby, zalane wodą do zasilania roślin, a w przypadku kwiatów doniczkowych jako spodnia warstwa podłoża.
Woda po gotowaniu ziemniaków i warzyw korzeniowych (marchew, buraki) zawiera szereg mikro- i makroelementów. Nieosolony, ostudzony do temperatury pokojowej wywar stosujemy raz w tygodniu. Do podlewania roślin można wykorzystać także wodę po gotowaniu jajek oraz resztki mleka (po rozcieńczeniu).
Fusy z kawy i herbaty przydadzą się do zakwaszenia i poprawienia struktury gleby – dzięki powolnemu rozkładowi stopniowo uwalniają dobroczynne składniki odżywcze. Możemy wymieszać je z ziemią lub – po wysuszeniu – stosować jako ściółkę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kiedyś stosowałam takie sposoby, ale efekty nie są tak dobre, jak w przypadku specjalnie przygotowanych nawozów, bo to jest tak jakby zjadło się kiełki albo warzywo - kiełki to nawozy z laboratorium - czyli skondensowane, bardziej odżywcze. Ja ogrodnicze zakupy robię przez sklep zielonydom.pl. Jestem bardzo zadowolona.
ja od dawna zbieram wodę z płukania warzyw , owoców, spod prysznica , gdy leci zimna , z gotowania jaj , przelewam do butelki i podlewam krzewy koło bloku,. gdyby kążdy tak postępował, uratowalibyśmy przyrodę, trochę nawodnili ziemię , a ca\enna woda nie popłynęłaby do ścieków
Ekologiczne ale warte uwagi dla środowiska i zdrowia. Warto takie kupować https://jpmedica.com
Kiedyś stosowałam takie sposoby, ale efekty nie są tak dobre, jak w przypadku specjalnie przygotowanych nawozów, bo to jest tak jakby zjadło się kiełki albo warzywo - kiełki to nawozy z laboratorium - czyli skondensowane, bardziej odżywcze. Ja ogrodnicze zakupy robię przez sklep zielonydom.pl. Jestem bardzo zadowolona.
ja od dawna zbieram wodę z płukania warzyw , owoców, spod prysznica , gdy leci zimna , z gotowania jaj , przelewam do butelki i podlewam krzewy koło bloku,. gdyby kążdy tak postępował, uratowalibyśmy przyrodę, trochę nawodnili ziemię , a ca\enna woda nie popłynęłaby do ścieków
Ekologiczne ale warte uwagi dla środowiska i zdrowia. Warto takie kupować https://jpmedica.com