Reklama

Estakada na skrzyżowaniu w Żurawicy? To jest realne

29/08/2017 19:05

Władze Żurawicy starają się o przebudowę głównego skrzyżowania w tej miejscowości, a jednym z pomysłów jest budowa estakady. Ich starania nie są bez szans. Wszystko leży w rękach ministra infrastruktury.

Newralgiczne skrzyżowanie w Żurawicy łączy kilka dróg: drogę krajową nr 77, wojewódzką nr 881 (Żurawica – Sokołów Małopolski) i powiatową, która biegnie przez wioskę w kierunku stacji kolejowej. Przed kilkoma laty zostało ono przebudowane, ustawiono również sygnalizację świetlną. Wyraźnie poprawiła ona bezpieczeństwo w tym miejscu, choć wcale idealnie nie jest. Wprawdzie do rzadkości należą poważne wypadki, w których są ranni lub zabici, ale nadal często dochodzi tam do kolizji. Ostatnią było zderzenie trzech aut 11 sierpnia. Jedna osoba została przewieziona do szpitala. Kolejną trudnością są długie korki, które tworzą się rano i popołudniu.


fot.Paweł Bugira
Specyficzne ukształtowanie terenu i położenie skrzyżowania nasuwa pomysł budowy estakady.

– Problem nie dotyczy tylko mieszkańców Żurawicy, ale całego regionu, bo przez tę miejscowość biegnie główna droga w kierunku Przemyśla. Widać to w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy tworzą się długie korki – zauważa wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski. – Od kiedy Przemyśl ma obwodnicę, głównym miejscem, gdzie wstrzymywany jest ruch, są właśnie światła w Żurawicy. Wcześniej ludzie stali w korkach w mieście, a do Żurawicy samochody docierały etapami – dodaje. 

Reklama

Samo rondo nie rozwiąże problemu

Droga krajowa jest drogą tranzytową dla tirów jadących do przejścia granicznego w Medyce.  – Z tego względu budowa ronda nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ze względu na ukształtowanie terenu i znaczne obniżenie terenu w zimie tirom ciężko tam wyhamować – mówi wójt.

Takie ukształtowanie terenu stwarza jednak inną możliwość – budowę estakady. Obejmowałaby ona po jednym pasie ruchu w każdą stronę drogi krajowej z pozostawieniem pod nią dotychczasowego ruchu lokalnego. W miejsce obecnego skrzyżowania najlepiej byłoby wówczas stworzyć rondo, które ułatwi wjazd na estakadę. Udałoby się to zrobić bez budowy tzw. ślimacznic, pozostawiając dwa pasy zewnętrzne obecnej krajówki – jeden od strony Przemyśla i jeden od strony Jarosławia.

Reklama

W tej sprawie władze Żurawicy wystosowały pismo do dyrektora rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Autorzy zwrócili w nim uwagę, że autostrada i obwodnica Przemyśla stwarzają możliwość szybkiej i bezpiecznej jazdy, jednak przejazd przez skrzyżowanie w Żurawicy stwarza duże utrudnienie dla kierowców i pieszych, którzy muszą przejść przez bardzo niebezpieczny odcinek drogi. Władze liczą, że uda się „zlikwidować wąskie gardło na drodze krajowej oraz definitywnie wyeliminować zagrożenia podczas ruchu pieszych i pojazdów”.

Szansa jest duża

GDDKiA potwierdza, że wnioskowana rozbudowa skrzyżowania jest uzasadniona. Jak czytamy w odpowiedzi do wójta Żrawicy, budowa estakady lub realizacja innego rozwiązania zostanie zgłoszona do Programu Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych. Inwestycja byłaby możliwa po przyznaniu pieniędzy na ten cel przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Reklama

Starania władz Żurawicy wsparli wójtowie sąsiednich gmin oraz prezydent Przemyśla. Zwrócili oni uwagę również na fakt, że za kilka lat ma zostać otwarte przejście graniczne w Malhowicach, co zwiększy ruch i tym samym stworzenie możliwości płynnego przejazdu będzie tym bardziej konieczne.

O potrzebie przebudowy skrzyżowania w Żurawicy zostali także powiadomieni lokalni posłowie, w tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wiesław - niezalogowany 2017-08-29 20:58:18

    Przy obecnym wójcie to szanse są zerowe Hahaha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    juytre - niezalogowany 2017-08-29 21:37:08

    Będzie Żurawica dzielnicą Przemyśla będzie estakada a tak to wypad .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zb - niezalogowany 2017-08-30 07:23:16

    Należało by pomyśleć o budowie nowego  łącznika z autostradą a nie walenie kolejnych środków w drogę która i tak nie spełnia i nie spełni obecnych oczekiwań użytkowników. Za chwile namalują koleje wysepki może jeszcze zrobią plac zabaw na wyasfaltowanej nawierzchni kto wie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama