Reklama

Fatalna wizytówka powiatu

18/06/2016 12:06

Liczący niespełna 5 km odcinek drogi powiatowej Podemszczyzna – Nowe Brusno woła o pomstę do nieba. Mieszkańcy postanowili działać, bo niedługo zostanie im chyba tylko korzystanie z objazdów.

19 maja br. do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie udała się delegacja w składzie: Waleria Rejman, właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Leczniczej „Ostoja” i radna gminy Horyniec-Zdrój, Dorota Rachwalik, radna Rady Powiatu Lubaczowskiego, Robert Serkis, wójt gminy Horyniec-Zdrój, Piotr Cencora, prezes Zarządu Uzdrowiska Horyniec oraz Wiesław Kiełbasa, sołtys sołectwa Podemszczyzna. Przyjechali z petycją od mieszkańców wsi Podemszczyzna i Nowe Brusno w sprawie remontu łączącej je drogi powiatowej. Odcinek zaledwie 4,5 km łączy również dwie drogi wojewódzkie 865 i 867, a tym samym jest łącznikiem miedzy podkarpacką a lubelską częścią Roztocza. We wsi Podemszczyzna działa NZOL „Ostoja” i bardzo zły stan nawierzchni uniemożliwia transport chorych. Karetki pogotowia często muszą zawracać i dojeżdżać znacznie dłuższymi trasami przez Horyniec-Zdrój albo Cieszanów. To dodatkowy problem.

Test

Wybrałem się z sołtysem na przejażdżkę po wspomnianej trasie. Trzeba przyznać, że nawierzchnia to prawdziwy poligon doświadczalny dla zawieszenia – wszędzie dziury i wyboje. – Pan patrzy, ktoś tutaj uderzył miską olejową – sołtys pokazuje mi cienki ślad po strużce oleju. – My tu już wiemy, jak jeździć, ale zapędzają się tu czasem małymi autkami i mają problem. Kiedyś nawet tir tu zajechał. A co mają zrobić chorzy ludzie, których karetki czy nawet rodziny dowożą z Polski do zakładu w Podemszczyźnie? Po takiej drodze, to cud że żywi dojeżdżają – mówi.

Co dalej?

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Marek Małecki tak tłumaczy sytuację: – Ta droga nie podlega wojewodzie, chociaż od wojewody wiele w tej sprawie zależy. Zgłosiliśmy ten odcinek jako drogę powodziową zaraz po tym, jak w zeszłym roku bardzo ucierpiała w wyniku potężnej nawałnicy, która przeszła nad tamtymi terenami. Wojewoda na remont tej drogi może pozyskać finanse od ministra. Chociaż w wypadku trasy Podemszczyzna – Nowe Brusno raczej możemy mówić o odbudowie, a nie remoncie. W zasadzie to co roku zgłaszamy do inwestycji trzy drogi. W tym roku zgłosiliśmy dwie. Pierwsza to już zaczęta inwestycja w Gorajcu, a druga to wspomniana Podemszczyzna. Ponieważ nasz budżet jest ograniczony, mam nadzieję, że te pieniądze uda się pozyskać, a odbudowa takiego odcinka to dla nas jakieś trzy miesiące roboty. 

19 maja br. do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie udała się delegacja w składzie: Waleria Rejman, właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Leczniczej „Ostoja” i radna gminy Horyniec-Zdrój, Dorota Rachwalik, radna Rady Powiatu Lubaczowskiego, Robert Serkis, wójt gminy Horyniec-Zdrój, Piotr Cencora, prezes Zarządu Uzdrowiska Horyniec oraz Wiesław Kiełbasa, sołtys sołectwa Podemszczyzna. Przyjechali z petycją od mieszkańców wsi Podemszczyzna i Nowe Brusno w sprawie remontu łączącej je drogi powiatowej. Odcinek zaledwie 4,5 km łączy również dwie drogi wojewódzkie 865 i 867, a tym samym jest łącznikiem miedzy podkarpacką a lubelską częścią Roztocza. We wsi Podemszczyzna działa NZOL „Ostoja” i bardzo zły stan nawierzchni uniemożliwia transport chorych. Karetki pogotowia często muszą zawracać i dojeżdżać znacznie dłuższymi trasami przez Horyniec-Zdrój albo Cieszanów. To dodatkowy problem. 

Reklama


fot.Marcin Materniak
Mam nadzieję, że tę drogę uda się odbudować, jeżeli nie w tym, to w przyszłym roku – mówi Marek Małecki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaczowie.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Brusno - niezalogowany 2016-06-18 23:26:23

    Zapraszam do obejrzenia drogi POWIATOWEJ Brusno-Łówcza, kilkadziesiąt lat już nie remontowanej. Tam to można "ładne" zdjęcia nawierzchni zrobić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lubaczów - niezalogowany 2016-06-19 12:29:08

    Tak to właśnie jest jak jak powiatem rządzi PSL, a w naszym przypadku to już od 1999 roku. Oni dbają, ale o samych siebie. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama