W piątek, 27 kwietnia, rozdano nagrody w konkursie „Zlot Gwiaździsty”. Wręczenie miało uroczysty charakter, swoje reprezentacje przysłali samorządowcy i parlamentarzyści. Splendoru wydarzeniu dodawała obecność orkiestry dętej i kompani honorowej jarosławskiego garnizonu. Wszystko to przyćmił sukces Julii Olbrycht z Gaci, która po raz trzeci z rzędu zdobyła I miejsce.
W piątkowy poranek opactwo pobenedyktyńskie było miejscem uroczystości szczególnej, zwłaszcza w roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Wyraźna była dbałość organizatorów o podkreślenie rangi konkursu.[paywall] Ceremonia rozdania nagród rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej, na placu przed zabudowaniami opactwa zgromadziły się poczty sztandarowe większości jarosławskich szkół, obecna była orkiestra dęta i kompania honorowa jarosławskiego garnizonu. Wśród gości, którzy uświetnili imprezę, znaleźli się: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, reprezentujący starostwo sekretarz powiatu Stanisław Sopel, dyrektorzy biur parlamentarzystów Andrzej Choma i Anita Dąbrowska, Jakub Izdebski z rzeszowskiego oddziału IPN, kapitan Zbigniew Moszyński reprezentujący komendanta jarosławskiego garnizonu WP, Marek Puzio z Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Gościem honorowym był Zdzisław Niemczycki – pomysłodawca konkursu. W trakcie otwarcia przewodniczący komisji oceniającej prace Jakub Izdebski mówił: – Przyjemnością było dla mnie poprawianie i czytanie tych prac. Wiele z nich ma poziom licencjacki, a nawet magisterski. Dlatego składam wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza zwycięzcom wielkie gratulacje.
Laureatami konkursu wśród uczniów szkół podstawowych zostali Kacper Czwakiel i Julia Wojtowicz z SP nr 4 im. Stefana Żeromskiego, zdobywcy odpowiednio III i II miejsca. Na najwyższe uznanie jury zasłużyła natomiast Anna Gołasiewicz, reprezentująca SP7 im. ks. Stanisława Staszica. W kategorii gimnazjalistów dwa niższe miejsca podium zajęły uczennice gimnazjum, a obecnie SP nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu – Amelia Babiś i Paulina Lis. Na szczególne pochwały zasłużyła laureatka pierwszej nagrody Julia Olbrycht, uczęszczająca do ZS w Gaci, bowiem statuetkę dla zwycięzcy konkursu odebrała po raz trzeci z rzędu. W tym roku w oparciu o wspomnienia mieszkańców i materiały udostępnione jej przez muzeum w Przeworsku opisała – zgodnie z tematem konkursu – losy ludzi walczących o niepodległość w jej miejscowości. – Od małego lubiłam słuchać, jak babcia opowiadała różne historie i zainteresowanie historią trwa do dziś – mówi laureatka konkursu, choć nie wie jeszcze, czy to właśnie z historią zwiąże swoją przyszłość. Pytana o to, skąd u niej chęć do uczestniczenia w Zlocie Gwiaździstym, odpowiada: – Myślę, że dzięki takiemu konkursowi możemy upamiętnić tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

fot.Bartłomiej Pacek
Laureaci XVII edycji konkursu. W centralnym miejscu siedzi Zdzisław Niemczycki, pomysłodawca imprezy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze