Reklama

Finał XVII edycji „Zlotu Gwiaździstego”. Julia Olbrycht wygrała po raz trzeci

05/05/2018 11:00

W piątek, 27 kwietnia, rozdano nagrody w konkursie „Zlot Gwiaździsty”. Wręczenie miało uroczysty charakter, swoje reprezentacje przysłali samorządowcy i parlamentarzyści. Splendoru wydarzeniu dodawała obecność orkiestry dętej i kompani honorowej jarosławskiego garnizonu. Wszystko to przyćmił sukces Julii Olbrycht z Gaci, która po raz trzeci z rzędu zdobyła I miejsce.

W piątkowy poranek opactwo pobenedyktyńskie było miejscem uroczystości szczególnej, zwłaszcza w roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Wyraźna była dbałość organizatorów o podkreślenie rangi konkursu.[paywall] Ceremonia rozdania nagród rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej, na placu przed zabudowaniami opactwa zgromadziły się poczty sztandarowe większości jarosławskich szkół, obecna była orkiestra dęta i kompania honorowa jarosławskiego garnizonu. Wśród gości, którzy uświetnili imprezę, znaleźli się: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, reprezentujący starostwo sekretarz powiatu Stanisław Sopel, dyrektorzy biur parlamentarzystów Andrzej Choma i Anita Dąbrowska, Jakub Izdebski z rzeszowskiego oddziału IPN,  kapitan Zbigniew Moszyński reprezentujący komendanta jarosławskiego garnizonu WP, Marek Puzio z Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Gościem honorowym był Zdzisław Niemczycki – pomysłodawca konkursu. W trakcie otwarcia przewodniczący komisji oceniającej prace Jakub Izdebski mówił: – Przyjemnością było dla mnie poprawianie i czytanie tych prac. Wiele z nich ma poziom licencjacki, a  nawet magisterski. Dlatego składam wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza zwycięzcom wielkie gratulacje.

Lubiłam słuchać babcinych opowieści

Laureatami konkursu wśród uczniów szkół podstawowych zostali Kacper Czwakiel i Julia Wojtowicz z SP nr 4  im. Stefana Żeromskiego, zdobywcy odpowiednio III i II miejsca. Na najwyższe uznanie jury zasłużyła natomiast Anna Gołasiewicz, reprezentująca SP7 im. ks. Stanisława Staszica. W kategorii gimnazjalistów dwa niższe miejsca podium zajęły uczennice gimnazjum, a obecnie SP nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu – Amelia Babiś i Paulina Lis. Na szczególne pochwały zasłużyła laureatka pierwszej nagrody Julia Olbrycht, uczęszczająca do ZS w Gaci, bowiem statuetkę dla zwycięzcy konkursu odebrała po raz trzeci z rzędu. W tym roku w oparciu o wspomnienia mieszkańców i materiały udostępnione jej przez muzeum w Przeworsku opisała – zgodnie z tematem konkursu – losy ludzi walczących o niepodległość w jej miejscowości. – Od małego lubiłam słuchać, jak babcia opowiadała różne historie i zainteresowanie historią trwa do dziś – mówi laureatka konkursu, choć nie wie jeszcze, czy to właśnie z historią zwiąże swoją przyszłość. Pytana o to, skąd u niej chęć do uczestniczenia w Zlocie Gwiaździstym, odpowiada: – Myślę, że dzięki takiemu konkursowi możemy upamiętnić tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

Reklama


fot.Bartłomiej Pacek
Laureaci XVII edycji konkursu. W centralnym miejscu siedzi Zdzisław Niemczycki, pomysłodawca imprezy.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama