Reklama

Grupa Wyszehradzka spotkała się nad Sanem

07/12/2016 12:30

O przyszłości Unii Europejskiej i roli parlamentów narodowych rozmawiali przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w niedzielę, 4 bm. spotkali się w Przemyślu.

W roboczym spotkaniu obok jego głównego inicjatora Marka Kuchcińskiego – marszałka Sejmu RP, wzięli udział: Stanisław Karczewski – marszałek Senatu RP, Laszlo Kover – przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, Milan Stech – przewodniczący czeskiego Senatu, Jaroslava Pokorna Jermanova – wiceprzewodnicząca Izby Poselskiej Republiki Czeskiej oraz Andrej Danko – przewodniczący słowackiej Rady Narodowej. Miejscem obrad była Miejska Biblioteka Publiczna w Przemyślu. Jak podkreślono na ich początku, dyplomacja[paywall] parlamentarna ma coraz większe znaczenie, dlatego warto kontynuować regularny dialog i wymianę doświadczeń. Obrady były też okazją do swobodnej wymiany poglądów na aktualne tematy związane z Unią Europejską, a także do refleksji nad rolą parlamentów narodowych w związku z kryzysami europejskimi. 

– Drugim obszarem naszych rozmów były propozycje konkretnych działań, które wzmacniałyby współpracę w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej – powiedział marszałek Marek Kuchciński. – Wiedza o grupie, o państwach ją tworzących, a także o współpracy pomiędzy nimi jest niewielka, szczególnie w Polsce i na Węgrzech. To jest zaledwie kilkanaście procent. Ludzie nie wiedzą, w jakim celu działamy i jak wiele nas łączy od siedmiuset lat, od Wyszehradu do Wyszehradu –  stwierdził.

Po zakończeniu obrad marszałkowie wraz z towarzyszącymi im osobami przeszli na róg ulicy Wodnej i Jagiellońskiej, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy z nazwą „Skwer Wyszehradzki” nadaną temu miejscu listopadową uchwałą Rady Miejskiej w Przemyślu. Tym gestem radni upamiętnili nie tylko niedzielne spotkanie przedstawicieli 4 państw, ale również 25-lecia istnienia Grupy Wyszehradzkiej. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje właśnie Polska. Ostatnim punktem wizyty parlamentarzystów były prelekcja i zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Mówiono m.in. o reakcjach Polaków na wydarzenia 1956 r. na Węgrzech i 1968 r. w Czechosłowacji. Przypomniano postać pochodzącego z Przemyśla Ryszarda Siwca. W 1968 r. podczas dożynek na Stadionie 10-lecia w Warszawie Siwiec dokonał samospalenia w proteście przeciw interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama