Zespół Pałacowo-Parkowy w Zarzeczu był areną inauguracji ogólnopolskiej akcji „Akademia Caritas Dzieciom”, będącej kontynuacją programu „Tornister pełen uśmiechów”. Kontrkandydatem był Sopot, ale to jednak piękna sceneria dziedzictwa rodu Dzieduszyckich przeważyła szalę.
Akcję zorganizowały władze gminy Zarzecze wespół z Caritas Polska. Gospodarzem był wójt gminy Tomasz Bury, a swoją obecnością imprezę zaszczycili m.in.: wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec, poseł PiS Marek Kuchciński, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. Uroczystej eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal. Akcja połączona została z Gminnym Świętem Plonów, czyli popularnymi dożynkami[paywall].
– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę brać udział w tak ważnym święcie, jakim jest Święto Plonów. Ma bogatą tradycję, pięknie kultywowaną w naszych rodzinnych miejscowościach. Obchodzimy je od wielu pokoleń i są one ważnym elementem naszej kultury. Polska i podkarpacka wieś cały czas się zmienia i pięknieje. Widać na niej wielką pracowitość mieszkańców, którzy tworzą swą przyszłość, pamiętając o szacunku dla tradycji i wartości. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności w codziennej pracy, możliwości realizacji planów oraz obfitych zbiorów w roku przyszłym – powiedział m.in. były marszałek Sejmu RP M. Kuchciński.
Pieczę nad sprawnym przebiegiem uroczystości sprawowała szefowa Centrum Kultury w Zarzeczu Barbara Szczygieł. – Przygotowywaliśmy się do tego ponad dwa tygodnie, wspólnie z pracownikami Caritasu. Myślę, że wszystko się udało. Gościliśmy dzieci od zerówki do trzeciej klasy z wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy, a także w Rudołowic i Sanoka. Wyprawkę szkolną podczas imprezy otrzymało ponad 300 dzieci. Ale to nie wszystko. 80 zostało przekazanych do świetlic prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej – wyliczyła B. Szczygieł.
Jak już wspomnieliśmy, inauguracja ogólnopolskiej akcji „Akademia Caritas Dzieciom” połączona została z gminnymi dożynkami. Część obrzędowa odbyła się jeszcze przed rozdaniem tornistrów z wyprawkami szkolnymi. Wieńczarki przekazały przepiękne wieńce dożynkowe sołtysom, a starostowie bochny chleba wójtowi gminy, zaś główny wieniec dożynkowy trafił z rąk pań z miejscowości Zalesie do dyrektora Caritas Polska ks. M. Iżyckiego.
Jak to zwykle bywa na tego typu imprezach, było wiele wydarzeń towarzyszących, wiele atrakcji dla starszych i młodszych. Wśród nich: stoiska ze smakołykami, przygotowanymi przez panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Zarzecze, punkty gastronomiczne Spółdzielni Socjalnej „Parkowa”, pokazy paralotniarzy z Zarzeckiej Fundacji Sportów Lotniczych i Modelarskich, którzy zrzucali dzieciom mnóstwo cukierków, pokazy naukowe Centrum Nauki „Kopernik” z Warszawy i wiele, wiele innych. Chętni mogli skorzystać z mobilnego punktu szczepień przeciw COVID-19. Na finał swój kunszt zaprezentowała Kapela Podwórkowa „Beka” z Przeworska.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To nie mieści się w pale, żeby marszałek mając tornister w rękach, jak na fotce, musiał wracać do szkoły. Owszem, gdyby trzymał buławę, to wiadomo, ale w takich okolicznościach ...
Jeszcze jedno, a po co wziął na ochroniarza tego gościa po lewej od naszej strony, niech on pilnuje lepiej cen prądu, bo go wywalą.
Większej parodii jaka jest na zdjęciu nie można było zrobić jeden pan trzyma plecaczek z kotkiem drugi z pieskiem a po środku pani udaje że ma brzuszek
To nie mieści się w pale, żeby marszałek mając tornister w rękach, jak na fotce, musiał wracać do szkoły. Owszem, gdyby trzymał buławę, to wiadomo, ale w takich okolicznościach ...
Jeszcze jedno, a po co wziął na ochroniarza tego gościa po lewej od naszej strony, niech on pilnuje lepiej cen prądu, bo go wywalą.
Większej parodii jaka jest na zdjęciu nie można było zrobić jeden pan trzyma plecaczek z kotkiem drugi z pieskiem a po środku pani udaje że ma brzuszek