Reklama

Jarosławski szpital nadal bez szefa i z rosnącymi długami

20/12/2015 15:27

Gdy przed miesiącem rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, pojawiła się nadzieja, że placówka zacznie się podnosić z trwającego od trzech lat kryzysu. Oczekiwania prysły w ubiegłym tygodniu. Krzysztof Bałata, zaaprobowany przez komisję konkursową na szefa szpitala, zrezygnował z funkcji, a podsumowanie działalności COM za trzy kwartały tego roku wygląda fatalnie.

Pod koniec listopada starostwo informowało, że konkurs na dyrektora COM został rozstrzygnięty i pozostaje tylko, by zarząd powiatu zatwierdził decyzję komisji i szefa powołał, dając mu umowę na sześć lat. Jednak zarząd nie spieszył się z oficjalnym potwierdzeniem. Teraz się okazało, że miał ku temu powody. W ubiegłym tygodniu[paywall] wpłynęło do starostwa pismo od K. Bałaty.

Dziękując w nim za wybór i zaufanie, informuje, że ze względów rodzinnych zmuszony jest zrezygnować ze stanowiska szefa jarosławskiego szpitala. Starosta jarosławski Tadeusz Chrzan nie ukrywa, że jest zaskoczony taką decyzją kandydata. – Zostanie przeprowadzone powtórne postępowanie konkursowe pozwalające wyłonić dyrektora COM – zapewnia. Do czasu powołania szefa szpitalem będzie kierować osoba pełniąca obowiązki. Czy zostanie na tym stanowisku Małgorzata Dankiewicz, łącząca obecnie obowiązki dyrektora i ordynatora jednego z oddziałów, czy zastąpi ją ktoś inny, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że stan zawieszenia w szpitalu utrzyma się co najmniej do lutego przyszłego roku.

Na granicy upadku

– Kolejne święta w niepewności – słyszymy od pracowników szpitala. – Przeżyłam już sześciu dyrektorów i kilka okresów braku szefa, a wcale tak długo nie pracuję w szpitalu – mówi jedna z pielęgniarek. – Stabilizacji w kierowaniu placówką najbardziej tu brakuje – dodaje inna.

Reklama

Sytuacja finansowa szpitala jest dramatyczna. Zmniejszył się zakres działalności w porównaniu z poprzednim rokiem. Straty za trzy kwartały tego roku sięgają niemal 5 mln zł. Umniejszają je dochody pochodzące m.in. z dotacji zewnętrznych. Jednak w podsumowaniu całkowita strata to niemal 2,5 mln zł. Ubiegły rok zamknął się deficytem o milion zł mniejszym. Starosta potwierdza, że sytuacja finansowa COM jest zła. – Nie ma zagrożenia. Strata nie powinna przekroczyć amortyzacji, a dopiero w takiej sytuacji powiat, jako organ prowadzący jednostkę, jest zmuszony niedobór wyrównać lub zmienić formę własnościową szpitala – pociesza. Jednak do kwoty amortyzacji, wynoszącej nieco ponad 2,7 mln zł, już niedaleko, a nie wiadomo, jaki skutek finansowy przyniesie ostatni kwartał tego roku.

Jarosławski szpital jest jednym z największych pracodawców w powiecie. Zatrudnia ponad 900 osób, chociaż według opinii części pracowników mógłby sprawnie działać przy zmniejszeniu załogi o ponad 100 osób. W ubiegłym roku wydatki COM wynosiły 64,5 mln zł. Przychody 58,2 mln. Trzy kwartały tego roku zamknęły się wydatkami na poziomie 48,2 mln zł. Przychody były o 5 mln mniejsze.

Placówkę czeka standaryzcja, czyli dostosowanie do wymogów unijnych. To wiąże się ze sporymi wydatkami. Unowocześnianie szpitala już się rozpoczęło. W tym roku powiat przeznaczył na sprzęt ponad 1,5 mln zł. Trwa realizacja projektu unijnego wspólnie ze szpitalem w Nowojaworowsku na Ukrainie. Zakupy z programu to kolejnych kilka milionów. Jednak bez sprawnego i stabilnego zarządzania COM może stanąć przed rozwiązaniem, które będzie nie pomyśli władzom powiatu i mieszkańcom. Jest na dobrej drodze do zredukowania zakresu świadczeń, a nawet do przynajmniej częściowej prywatyzacji.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2015-12-20 15:39:01

    Może te kłopoty są komuś na rękę ? Szpital sięgnie dna , wg prawa przekształci się go w spółkę. 49 % udziałów kupi inwestor związany ze starostwem albo z doktorami ze szpitala i interes zacznie się kręcić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    st - niezalogowany 2015-12-20 18:35:24

    Wygląda na to, że najbliższy szpital będzie w Przemyślu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    weqwe - niezalogowany 2015-12-20 22:51:14

    Dlaczego  chirurgi nikt do tej pory nie zlikwidował to oddział  XVII - XVIII wiek.!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama