Postępują prace przy zabytkowym, drewnianym kościółku w Bachórcu w gminie Dubiecko. W październiku br. miejscowa parafia pw. św. Katarzyny sfinalizowała te zaplanowane na ten rok. To oczywiście nadal nie koniec konserwacji i rekonstrukcji obiektu będącego wartościowym przykładem drewnianej architektury sakralnej 2 połowy XVIII w.
Całość przeprowadzonych w tym roku prac budowlanych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych zamknęła się kwotą 90 tys. 118,73 zł, przy czym znaczną jej część pokryła dotacja z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (80 tys. zł). Brakująca reszta została pozyskana przez miejscową parafię z innych źródeł.
Wykonawcą przeprowadzonych robót była firma „Budo-Mich” Michał Dunaj z Załęża.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Dubiecko, rozmiar prac był naprawdę spory.
Polegały one na: ręcznym oczyszczeniu – poprzez szczotkowanie – gontowego drewnianego pokrycia połaci dachów nawy, prezbiterium, zakrystii, daszków fartucha ochronnego, daszków nad wejściami, deskowania ściany szczytowej wraz z olistwowaniem, opierzenia ścian elewacyjnych kościoła, gzymsów okapowych oraz nadokiennych i stolarki kościoła.
Usunięto wszelkiego rodzaju[paywall] zabrudzenia, przebarwienia, mech i grzyby powodujące pleśń. Uzupełniono też ubytki gontów. Na koniec wszystkie oczyszczone elementy dwukrotnie zaimpregnowano preparatem impregnacyjnym, oleistym o właściwościach hydrofobowych i bioochronnych.
Profesjonalne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne, wykonane przez dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki Agnieszkę Luboń-Radwańską, też miały spory rozmach. Dokończono konserwację techniczną drewna balustrady chóru, zrekonstruowano warstwę zaprawy oraz srebrzenia na elementach snycerskich. Ponadto zrealizowano prace techniczne przy polichromii.
Przedsięwzięcie pochłonęło blisko 81 tys. zł, a realizacja zadania też nie byłaby możliwa, gdyby nie fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 40 tys. zł oraz dotacja z budżetu województwa wynosząca 20 tys. zł i dotacja od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – również w kwocie 20 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożyła parafia.
To jednak wciąż nie koniec prac przy drewnianym obiekcie, który do rejestru zabytków został wpisany w 1992. Włączono go także do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Władze miasta wyliczyły, że mimo trwających już 15 lat działań w tym zakresie wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia, dlatego realizacja zadania przywrócenia zabytkowi świetności będzie kontynuowana w latach kolejnych, oczywiście w miarę pozyskania dotacji.
Do tej pory ogólny koszt konserwacji i rekonstrukcji kościoła wyniósł 1 mln 355 tys. zł.

fot.UMiG Dubiecko
Profesjonalne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne wykonane zostały przez dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki Agnieszkę Luboń-Radwańską.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze