Przez wiele lat wyglądała źle. Była zaniedbana, wymagała szybkiej renowacji. Na szczęście nie doszło do najgorszego, czyli popadnięcia w ruinę. 26 stycznia br. odbyło się uroczyste oddanie do użytku pięknie odnowionej Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich, znajdującej się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku.
Kaplica ta to niezwykle cenny obiekt architektury klasycystycznej, dzieło Fryderyka i Antoniego Baumanów. Ceremonia miała bardzo odświętny charakter. Poprzedziło ją spotkanie w zamkowej oranżerii. Starosta przeworski Dariusz Łapa mówił o planowanych inwestycjach na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku, dyrektor muzeum dr Łukasz Mróz zaprezentował, jak wyglądały prace konserwatorskie w kaplicy i jej kontekst kulturowy. Słowa podziękowań skierowała także przedstawicielka rodziny Lubomirskich – Bożena Mytkowicz, która przekazała przy okazji do zbiorów muzeum cenny eksponat – laskę Marii z Lubomirskich Tyszkiewiczowej, swej prababci. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i liczne grono przeworszczan.
Kaplicę poświęcił proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku ks. prałat Tadeusz Gramatyka, który przypomniał głęboką religijność ostatniego ordynata przeworskiego, księcia Andrzeja Lubomirskiego[paywall].
Kaplica służyć będzie przede wszystkim celom wystawienniczym. Obecnie prezentowana jest tam wystawa „Powrót Ordynata” ze zdjęciami z pogrzebu księcia, wykonanymi przez fotografika Rafała Czepińskiego, kuratora cyfrowego z Muzeum w Przeworsku. Towarzyszą im przedmioty z wyposażenia kaplicy, podarowane przez wspomnianą Bożenę Mytkowicz – lichtarz i krzyż, uratowane przez jej dziadka, hrabiego Andrzeja Tyszkiewicza, a także pamiątki z pogrzebu księcia Andrzeja Lubomirskiego, jak portret „trumienny”, obrazki pogrzebowe czy fragmenty tkaniny dekorującej karawan.
Oprócz kaplicy na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku uratowano od zapomnienia jeszcze jeden obiekt. To pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego zlokalizowany w południowej części zespołu. Obiekt z kamieniem pamiątkowym powstał w 1966 r. dla upamiętnienia: „miejsc straceń i męczeństwa jako symbol walki o wolność i niezawisłość narodową”. Inicjatorami jego powstania byli mieszkańcy powiatu przeworskiego i miasta Przeworska. Pierwotnie tablica usytuowana były bezpośrednio przy wyburzonym w 1990 r. pomniku Wdzięczności Armii Radzieckiej. W latach 90. tablice przeniesione zostały w ich obecne miejsce.
Tablicę inskrypcyjną ułożono na ceglanej, schodkowej podstawie, a tablicę z godłem Polski i herbem miasta Przeworska Leliwa ułożono poniżej. Konserwacji poddane zostały granitowa płyta inskrypcyjna oraz wspomniane godło i herb miasta.
– Prace polegały na ich oczyszczeniu z nawarstwień powierzchniowych, biologicznych i tynkarskich, zabezpieczeniu przed warunkami zewnętrznymi, sklejeniu i uczytelnieniu. Ze względu na nikłe walory estetyczne i ekspozycyjne usunięta została ceglana oprawa płyty inskrypcyjnej oraz betonowa płyta, w którą wtopione były godło i herb. Odnowione elementy osadzone zostały w dwie nowe kamienne oprawy wykonane z płyt piaskowcowych. Aby lepiej wyeksponować pomnik, zmieniona została kompozycja z pulpitowej poziomej na pulpitową pionową. Dla obu płyt wykonana została jedna prostokątna, betonowa podbudowa. Aby odseparować pomnik od trawnika, wykonana została także opaska oraz ścieżka doprowadzająca, wypełniona kruszywem mineralnym łamanym
Reklama
– precyzyjnie wyjaśniła Edyta Bieniasz z przeworskiego muzeum.
Łączny koszt tego przedsięwzięcia to 25 tys. 70 zł i była to dotacja z budżetu powiatu przeworskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze