Reklama

Kładki w miejscu żółtej rury nie będzie

Kto z mieszkańców Przemyśla nie zna żółtej rury gazowej, charakterystycznie wygiętej w łuk niczym banan położony na dwóch zielonych przęsłach? Co się działo w okolicach betonowych przęseł, niech pozostanie słodkim wspomnieniem młodości.

Gdy wybierzemy się w najbliższym czasie na spacer w okolicę rury gazowej, natrafimy na plac budowy. Czujne oko kamery wychwyci każdy najmniejszy ruch i wejście na teren w pobliżu rury gazowej na wysokości pętli autobusowej na Kmieciach.

Pół osiedla zostaje wówczas zaalarmowane słowami: Wszedłeś na teren budowy. Opuść go natychmiast!

Mieszkańcy osiedla od kilku tygodni zasypują redakcję pytaniami, co z przygotowaną na jazie drogą i czy w miejscu rury nie mogłaby powstać ścieżka rowerowo-piesza?

Z tymi i jeszcze kilkoma innymi pytaniami zwróciliśmy się do inwestora i właściciela państwowej spółki Gaz System. Na pytanie odpowiedziała nam rzeczniczka Gaz Systemu Iwona Dominiak.

Stanowisko Gaz Sytemu jest jasne[paywall].

Zamyka temat kładki rowerowo-pieszej. Obawy, że nasypana droga na terenie nabrzeżnym w kierunku rury już tam pozostanie, okazały się przedwczesne. Łąka nad Sanem odzyska swój pierwotny charakter. Otwarta pozostaje kwestia terenów wokół rury.

„Dwa czy trzy stawy... nie wiem, czy nadal są prywatne, ale jest tam zasilenie ze źródełka. Mogą tam powstać akweny z ławeczkami wokół. A zimą osiedlowe lodowisko. To się aż prosi o realizację” – to jeden z licznych komentarzy naszych czytelników. „W Przemyślu mamy wiele pięknych zielonych miejsc. Nie zmarnujmy tego” – apeluje do Gaz Systemu Iwona Dominiak.

Kładki nie będzie

– informuje rzeczniczka Gaz Systemu Iwona Dominiak.

Zapytaliśmy:

W którym roku powstała napowietrzna rura gazowa nad Sanem w Przemyślu? – Istniejące nadziemne przekroczenie rzeki San zostało wykonane w 1969 r.

Dlaczego musi być zdemontowana i kiedy to nastąpi? – Mając na uwadze kwestie związane z utrzymaniem w należytym stanie technicznym tego gazociągu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom wykonującym cykliczne czynności eksploatacyjnie, podjęto decyzję o wykonaniu nowego przekroczenia rzeki. Planowana rozbiórka ma nastąpić do końca 2023 r.

Jak po demontażu przebiegać będzie nowa nitka gazowa i czy będzie to wykonane bez wykopu? – Nowy odciek gazociągu na przekroczeniu rzeki San wykonany zostanie metodą bezwykopową. W wykopach otwartych będą prowadzone prace przyłączeniowe.

Czy wykonana nad brzegiem Sanu droga jest na stałe czy na czas budowy? – Wykonane nad brzegiem drogi techniczne mają charakter tymczasowy. Zbudowane zostały wyłącznie na czas realizacji zadania. Po zakończeniu prac drogi zostaną zdemontowane, a teren przywrócony do stanu pierwotnego.

Czy istnieje możliwość pozostawienia konstrukcji, która wrosła w pejzaż Przemyśla i czy ewentualnie można wykorzystać ją w formie pieszej kładki? – Przedmiotem zadania jest także usunięcie wiszącego mostu stanowiącego konstrukcję wsporczą pod gazociąg, w związku z tym żaden z elementów obecnego przekroczenia rzeki San nie zostanie zachowany.
AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama