W gminie Bircza realizowane będą kolejne inwestycje sakralne. Tym razem dotyczyć będą kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Birczy oraz plebani.
Ledwie dokonano odbioru prac konserwatorskich realizowanych przy wyposażeniu cerkwi pw. św. Paraskewy w Lipie (ich wartość opiewała na kwotę 60 tys. zł, przy czym 58 tys. 800 zł sfinansowano dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków), a już planowane są kolejne inwestycje sakralne w gminie. Również będą one efektem dotacji pozyskanej przez miasto i gminę Bircza z tego samego źródła. Kwota wsparcia jest dużo wyższa, to aż 558 tys. 600 zł. Przeznaczona zostanie na prace w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Birczy oraz tamtejszej plebani. Zadanie, które w sumie pochłonąć ma kwotę 570 tys. zł, obejmować będzie: wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w budynkach zespołu kościelnego w Birczy, obejmującego kościół pw. św. Stanisława Kostki i plebanię, jak również wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych budynku plebani w Birczy.
Umowa pomiędzy birczańskim samorządem a parafią pw. św. Stanisława Kostki w Birczy już została podpisana. Pozostaje czekać na rozpoczęcie prac. Jak zapowiedziały władze gminy, mają się one zakończyć w sierpniu przyszłego roku.
Warto przypomnieć, że kościół pw. św. Stanisława Kostki, należący do dekanatu Bircza i stanowiący ważny element pejzażu miejscowości, wzniesiony został w latach 1920 – 1923 według projektu przemyskiego architekta Stanisława Majerskiego. Został poświęcony w 1924 roku, a konsekrowany w 1937 roku. Nie ma wprawdzie wyraźnych cech stylowych, ale kilkoma elementami, takimi jak okna czy łuki, nawiązuje do architektury romańskiej. Z kolei skarpy przyporowe na zewnątrz naw bocznych są dalekim nawiązaniem do architektury gotyckiej. We wnętrzu kościoła znajduje się pięć ołtarzy z okresu późnego baroku i rokoka, pochodzących z rozebranej świątyni drewnianej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze