Reklama

Kolejne stypendia dla medyków. Czy uda się zatrzymać młodych lekarzy w szpitalu?

W maju ub.r. pisaliśmy o tym, że powiat przeworski chce powalczyć o przypływ nowych lekarzy do swojego SP ZOZ i oferuje stypendia studentom medycyny w zamian za deklarację podjęcia pierwszej pracy w tutejszym szpitalu. Efektem tych starań były umowy podpisane z przyszłymi medykami. Starania o pozyskanie personelu medycznego są kontynuowane w bieżącym roku. Przeprowadzony został drugi nabór wniosków.

Polska służba zdrowia od dawna boryka się z deficytami kadry medycznej. Gros lekarzy jest już w sile wieku, a młodzi zdecydowanie chętniej wybierają duże ośrodki, w których mogą lepiej zarobić.

W przeworskim starostwie postanowiono rozwiązać ten problem, zachęcając lekarzy jeszcze w trakcie studiów do podjęcia pracy w tutejszym szpitalu programem atrakcyjnych stypendiów.

Pomysł, którego realizacja wystartowała w ubiegłym roku[paywall], chwycił; pierwsze 2 umowy ze studiującymi na kierunku lekarskim zostały podpisane. Postawiono więc na jego kontynuację, uruchamiając kolejny nabór.

W programie stypendialnym chodzi o to, by student medycyny (IV, V i VI roku) pierwsze lata pracy w zawodzie lekarza związał z przeworskim szpitalem. Ponownie skłonić ma go do tego stypendium w kwocie 2000 zł miesięcznie, pobierane przezokres do 9 miesięcy w każdym roku akademickim, począwszy od podpisania umowy do czasu zakończenia kształcenia.

Podpisujący umowę przyszły medyk zobowiązuje  się w zamian do podjęcia pracy w ramach stażu podyplomowego w terminie do 6 miesięcy od uzyskania dyplomu, po uprzednim uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, a także do kontynuacji zatrudnienia w SP ZOZ w Przeworsku po zakończeniu stażu przez 2 lata (gdy stypendium pobierane jest od VI roku studiów), 3 lata (gdy jest pobierane od V roku studiów) bądź 4 lata (gdy student pobiera je od IV roku studiów).

Student musi też wskazać specjalizację, którą zobowiązuje się podjąć w czasie zatrudnienia w przeworskiej lecznicy. W tym roku te priorytetowe dla przeworskiego szpitala to: internistyczna, kardiologiczna, chirurgiczna i geriatryczna.

Reklama

Jako że ubiegłoroczna edycja programu stypendialnego dla młodych medyków zakończyła się sukcesem, jest szansa, że uda się go powtórzyć w tym roku. Termin składania wniosków upłynął 10 marca. Rozpatrzy je specjalnie powołana komisja.

Jak zapowiada starostwo, program będzie kontynuowany także w drugiej połowie roku.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości