W maju ub.r. pisaliśmy o tym, że powiat przeworski chce powalczyć o przypływ nowych lekarzy do swojego SP ZOZ i oferuje stypendia studentom medycyny w zamian za deklarację podjęcia pierwszej pracy w tutejszym szpitalu. Efektem tych starań były umowy podpisane z przyszłymi medykami. Starania o pozyskanie personelu medycznego są kontynuowane w bieżącym roku. Przeprowadzony został drugi nabór wniosków.
Polska służba zdrowia od dawna boryka się z deficytami kadry medycznej. Gros lekarzy jest już w sile wieku, a młodzi zdecydowanie chętniej wybierają duże ośrodki, w których mogą lepiej zarobić.
W przeworskim starostwie postanowiono rozwiązać ten problem, zachęcając lekarzy jeszcze w trakcie studiów do podjęcia pracy w tutejszym szpitalu programem atrakcyjnych stypendiów.
Pomysł, którego realizacja wystartowała w ubiegłym roku[paywall], chwycił; pierwsze 2 umowy ze studiującymi na kierunku lekarskim zostały podpisane. Postawiono więc na jego kontynuację, uruchamiając kolejny nabór.
W programie stypendialnym chodzi o to, by student medycyny (IV, V i VI roku) pierwsze lata pracy w zawodzie lekarza związał z przeworskim szpitalem. Ponownie skłonić ma go do tego stypendium w kwocie 2000 zł miesięcznie, pobierane przezokres do 9 miesięcy w każdym roku akademickim, począwszy od podpisania umowy do czasu zakończenia kształcenia.
Podpisujący umowę przyszły medyk zobowiązuje się w zamian do podjęcia pracy w ramach stażu podyplomowego w terminie do 6 miesięcy od uzyskania dyplomu, po uprzednim uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, a także do kontynuacji zatrudnienia w SP ZOZ w Przeworsku po zakończeniu stażu przez 2 lata (gdy stypendium pobierane jest od VI roku studiów), 3 lata (gdy jest pobierane od V roku studiów) bądź 4 lata (gdy student pobiera je od IV roku studiów).
Student musi też wskazać specjalizację, którą zobowiązuje się podjąć w czasie zatrudnienia w przeworskiej lecznicy. W tym roku te priorytetowe dla przeworskiego szpitala to: internistyczna, kardiologiczna, chirurgiczna i geriatryczna.
Jako że ubiegłoroczna edycja programu stypendialnego dla młodych medyków zakończyła się sukcesem, jest szansa, że uda się go powtórzyć w tym roku. Termin składania wniosków upłynął 10 marca. Rozpatrzy je specjalnie powołana komisja.
Jak zapowiada starostwo, program będzie kontynuowany także w drugiej połowie roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze