Dwukrotnie już informowaliśmy o działaniach powiatu przeworskiego zmierzających do ściągnięcia młodych lekarzy do szpitala w Przeworsku. W zamian za deklarację podjęcia w nim pierwszej pracy powiat oferuje stypendia studentom ostatnich lat medycyny. Właśnie podpisano kolejnych 5 umów z przyszłymi medykami.
Starania o pozyskanie personelu medycznego idą powiatowi całkiem nieźle. Z programu stypendialnego skorzystało do tej pory dziesięć osób – dziewięć z nich pobiera stypendium, a jedna już rozpoczęła staż podyplomowy w SP ZOZ w Przeworsku.
To pochodząca z Dębowa w gminie Gać Dominika Kojder, która w czerwcu tego roku ukończyła kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Swoją przyszłość planuje związać z anestezjologią i intensywną terapią.
Ostatni, czwarty już nabór wniosków zakończył się podpisaniem 5 umów ze studentami medycyny. Nowymi stypendystami zostali studenci IV roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim: Anita[paywall] Głogowska, Adrian Potocki, Aleksandra Jeńć, Marcin Jędryka i Barbara Tomaszek.
Umowy parafowano 25 i 27 października, w obecności: starosty przeworskiego Bogusława Urbana, wicestarosty Jacka Kierepki, skarbnik Anny Kowal oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Joanny Mordarskiej.
W programie stypendialnym chodzi o to, by student medycyny (IV, V i VI roku) pierwsze lata pracy w zawodzie lekarza związał z przeworskim szpitalem. Ponownie skłonić ma go do tego stypendium w kwocie 2000 zł miesięcznie, pobierane do czasu zakończenia studiów.
Podpisujący umowę przyszły medyk zobowiązuje się do podjęcia pracy w ramach stażu podyplomowego w terminie do 6 miesięcy od uzyskania dyplomu, po uprzednim uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, a także do kontynuacji zatrudnienia w SP ZOZ w Przeworsku po zakończeniu stażu przez 2 lata (gdy stypendium pobierane jest od VI roku studiów), 3 lata (gdy jest pobierane od V roku studiów) bądź 4 lata (gdy student pobiera je od IV roku studiów).
Powinien też wskazać specjalizację, którą zobowiązuje się podjąć w czasie zatrudnienia w przeworskim szpitalu.
Powiat przeworski liczy na to, że świeżo wykształconą kadrę lekarską uda się w ten sposób zatrzymać w regionie, by wsparła pracujących tu specjalistów.

fot.Starostwo Powiatowe w Przeworsku
. Staż podyplomowy w SP ZOZ w Przeworsku rozpoczęła już pochodząca z Dębowa w gminie Gać Dominika Kojder, absolwentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze