Reklama

Kolizja „elki” na autostradzie

10/07/2016 18:48

Policjanci sprawdzają, jaki status miały osoby jadące samochodem nauki jazdy, którego kursant uderzył w barierę ochronną. – Jeśli będą ku temu podstawy właściciel szkoły może zostać ukarany, ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby wyciągać jednoznaczne wnioski – zastrzega podkomisarz Marta Gałuszka.

Do kraksy doszło 5 bm. na autostradzie A4 w okolicach zjazdu na miejsce obsługi podróżnych w Kaszycach. Tego dnia po godzinie 8 samochód nauki jazdy uderzył w barierę ochronną. Przez kilka godzin prawy pas ruchu w kierunku Korczowej był zablokowany. W pojeździe marki Hyundai i20 pod opieką instruktora jazdy znajdowali się 3 kursanci. Zarówno on jak i 2 osoby trafiły do szpitala, ale szybko go opuścili.

– W chwili zdarzenia autem kierował kursant – mówi podkomisarz Marta Gałuszka, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Reklama

Funkcjonariusze prowadzą czynności zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności kolizji.

– Należy ustalić, czy instruktor miał prawo wieźć, aż tylu kursantów – sugeruje jeden z przemyskich, wieloletnich instruktorów nauki jazdy, który zatelefonował do nas w tej sprawie. – Niektórzy ze względu na oszczędności zabierają w dalsze trasy więcej osób niż wynika to z przepisów i tym samym narażają ich zdrowie oraz bezpieczeństwo – dodaje.

Kwestie prowadzenia praktycznego szkolenia reguluje rozporządzenie ministra[paywall] infrastruktury i budownictwa. Wynika z niego, że oprócz szkolącego się i nauczyciela w pojeździe może przebywać jeszcze jeden dodatkowy uczestnik kursu w przypadku ubiegania się o uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B1, B, B+E. Dopuszczalna jest także obecność do 6 uczestników kursu w przypadku szkolenia na kategorię C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E. Zgodnie z prawem w „elce” tolerowana jest także obecność kandydatów na instruktorów wraz z wykładowcą, kierownika jednostki prowadzącej szkolenie lub upoważnionego przez niego pracownika tej jednostki, osoby sprawującej w imieniu starosty nadzór, tłumacza języka migowego lub tłumacza systemu językowo-migowego. jeżeli osoba szkolona jest osobą, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpni.

Reklama

– Oczywiście wymienieni mogą podróżować pojazdem, jeżeli jest on wyposażony w wystarczającą liczbę miejsc siedzących – zastrzega podkomisarz Gałuszka. – Na razie jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, jaki był status wszystkich osób w samochodzie nauki jazdy, który uczestniczył w kolizji na autostradzie w Kaszycach. Jeśli doszłoby do złamania przepisów, wówczas właściciel szkoły jazdy może zostać ukarany – kończy.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    uzytkownik - niezalogowany 2016-07-10 21:30:41

    proszę pana pani...nie robiliscie prawka nigdy! przeciez to jest norma e lkach ze wsiada ile na dowodzie miejsc ...jak mozna uczyc sie jazdy jak za toba siedzi 2 osoby czekającą na swoja kolejkę.....ile to sie kierowców nie wychodzi z siebie i jedzie elka a pan zamiast popatrzeć co ten zestresowany kursant robi to on w komorkę patrzy...sa też wyjątki i za ichpostawe brawo resztę karać

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    fan - niezalogowany 2016-07-11 00:15:51

    odezwal sie specjalista , pewnie siedzac w biurze zamiast pracowac to ogladasz jakies pornole osle a krytykujesz innych 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama