W piątek, 24 czerwca, we wszystkich szkołach odbywało się uroczyste zakończenie roku szkolnego, połączone w rozdaniem świadectw i wręczeniem nagród dla najlepszych uczniów. W Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących gościł starosta powiatu, pan Stanisław Kłopot oraz naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych, pani Marta Kurpiel, jak również przedstawiciele pracodawców współpracujących z ZSSChiO, Rady Rodziców, pracownicy oraz komendant OHP w Jarosławiu Wioletta Propola. Najważniejsza oczywiście była szkolna młodzież.
W większości szkół uroczystości rozpoczyna msza święta, następnie wszyscy uczniowie i grono pedagogiczne zapraszani są do sali gimnastycznej, auli lub na szkolne boisko, a na końcu spotykają się z wychowawcach w poszczególnych klasach. W ZSSChiO świadectwa i wyróżnienia wręczał sam starosta, po uprzednim wystąpieniu.
Całe spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły, pani Dorota Wierzbińska-Dubaj. Już w pierwszych słowach swojego przemówienia wspomniała[paywall] , że miniony rok szkolny był rokiem wyjątkowo trudnym, ale także dla wszystkich okazał się lekcją odpowiedzialności i człowieczeństwa. Odpowiedzialność była potrzebna w związku z wciąż trwającą pandemią. Uczniowie musieli dbać o własne bezpieczeństwo i reżim sanitarny. Człowieczeństwo i humanitarność stały się zaś podstawą wraz z nadejściem wojny w Ukrainie.
Szkoła od samego jej wybuchu aangażowała się w wolontariat i wsparcie dla uchodźców. Jak uznała dyrektor placówki, wszyscy zdali ten trudny egzamin z empatii. Po tych słowach, przedstawiła prezentację multimedialną, która w telegraficznym skrócie miała przypomnieć wszystkie osiągnięcia uczniów w minionym roku szkolnym.
Uczniowie, pytani tego dnia o swoje wakacyjne plany, odpowiadali, że za cel postawili sobie przede wszystkim odpoczynek i korzystanie z uroków wakacji “popandemicznych”-– wyjazdy na festiwale, koncerty i imprezy masowe. Wielu z nich myśli też o pracy. Niektórzy planują wyjazd za granicę albo pracę dorywczą na miejscu. Jednak większość uczniów w ogóle nie planuje najbliższych dwóch miesięcy i najważniejsze dla nich jest to, że będą mieć wolne i z tej wolności chcą korzystać, stawiając na wakacje „na spontanie”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze