Zataczająca coraz szersze kręgi piąta fala pandemii powoduje, że lada moment będzie trzeba najprawdopodobniej zrewidować plany. Również popularne Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, wykorzystując okazję do działalności w trybie stacjonarnym, zakończyło w ten sposób stary rok i rozpoczęło nowy.
Podsumowaniem działalności zarządu w roku 2021 było przedświąteczne zebranie 22 grudnia, połączone ze spotkaniem opłatkowym.
W gościnnych murach Przemyskiej Biblioteki Publicznej, po spotkaniu roboczym, ks. dr Marcin Kapłon pobłogosławił opłatki i jako pierwszy złożył życzenia zebranym. A wśród wielu powodów do radości było ukazanie się na rynku wydawniczym czwartego tomu „Przemyskiego słownika biograficznego”, wydanego wspólnie przez TPN i Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Na kontynuację wydawnictwa przyszło wszystkim miłośnikom lokalnej biografistyki czekać kilka lat – głównie ze względów finansowych. Projekt odrzucany we wnioskach zarówno na szczeblu lokalnym, jak i wojewódzkim dopiero dzięki wsparciu archiwum miał szansę doczekać się realizacji.
Słownik może nie jest obszerny, ale to konsekwentna praca rozpoczęta kilkanaście lat temu – tym razem pod redakcją dr Ewy Grin-Piszczek i prof. Tomasza Pudłockiego. Jego realizacja byłaby niemożliwa, gdyby nie bezinteresowne wsparcie wynikami swoich badań wielu osób, zarówno z Polski, jak i z Przemyśla.
Wśród autorów lokalnych znaleźli się m.in.: Zenon Andrzejewski, Jolanta Czartoryska, Maciej Dalecki, ks. Marcin Kapłon, Józefa Kostek, Marcin Marynowski, Grzegorz Szopa.
Podobnie jak w poprzednich tomach, poprzez dobór biogramów redakcji zależało na pokazaniu różnorodności przeszłości Przemyśla – nawet jeśli wśród zamieszczonych sylwetek ewidentnie dominują osoby żyjące w XX w., w tym Polacy – mężczyźni.
Działalność w nowym roku rozpoczęto 21 stycznia br., w refektarzu naszego klasztoru Ojców Franciszkanów OFM (Reformatów). Wybór miejsca nie był przypadkowy.
Pretekstem była dyskusja w ramach seminarium doktoranckiego TPN wokół projektu doktorskiego dotyczącego czasopiśmiennictwa łacińskiej diecezji przemyskiej w latach 1918 – 1939, który przygotowuje Renata Magnowska-Tumidajska.
Całość spotkania otworzył[paywall] o. gwardian Cyprian Mazurek, a prowadził je prof. Tomasz Pudłocki. Zgodnie z konwencją seminarium prelegentka dzieliła się swoimi wstępnymi tezami i hipotezami – przedstawiła pomysł na dysertację, omówiła źródła i metodologię oraz te fragmenty pracy, które udało się jej już opracować.
Po tej części nastąpiły pytania i dzielenie się sugestiami ze strony zgromadzonej publiczności.
***
Działalność społeczna w codziennym wymiarze nie jest spektakularna. Składają się na nią dziesiątki mniejszych inicjatyw, które jednak jednoczą ludzi i wyrabiają pożądane wzorce i postawy.
Bez dwóch zdań, dzięki wsparciu zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, osoby skupione wokół przemyskiego TPN starają się swoją misję krzewienia nauki i kultury realizować w mniejszym lub większym wymiarze.
I patrząc na dziedzictwo sięgające roku 1909 oraz na postawę osób zaangażowanych, można powiedzieć, że jest szansa na kontynuację tej pożytecznej pracy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze