Reklama

Koronawirus na parafii w Ostrowie pod Przemyślem. Ksiądz zarażony COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje ze zdwojoną siłą. Ma do tego znakomite warunki. Apele o rozsądek na nic się zdają. W ostatnim tygodniu na COVID-19 zachorował jeden z księży z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ostrowie koło Przemyśla. Chora jest także pochodząca z Radymna Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Tydzień temu (stan na 23 czerwca br., g. 12) w naszym kraju chorych było 32 tys. 527 osób. 30 czerwca br. (stan na g. 12) to 34 tys. 393 osoby. W ciągu tygodnia w Polsce zmarło prawie 100 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 tys. 463. W skali kraju wyzdrowiało do tej pory 21 tys. 281 osób. W szpitalach przebywa 1 tys. 811 osób, pod respiratorem – 85. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 13 tys. 987 osób, a kwarantanną – 83 tys. 499 osób[paywall].

Rośnie liczba chorych w powiecie jarosławskim

30 czerwca br. (g. 10) Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Adam Sidor poinformował, że badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 649 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To o 85 osób więcej niż tydzień temu. 378 osób wyzdrowiało (o 28 więcej niż tydzień temu). Odnotowano 50 zgonów (2 więcej niż tydzień temu). W kwarantannie przebywa 1 tys. 867 osób. Hospitalizowanych jest 109 osób (wzrost o 8 osób w stosunku do raportu z 23 czerwca br.). Pod nadzorem znajdują się 163 osoby, a w izolacji – 112. W obu przypadkach liczba wzrosła o grubo ponad 100 procent. Do tej pory w laboratorium WSSE w Rzeszowie (oraz innych laboratoriach) przebadano łącznie 38 tys. 346 próbek.

Reklama

Tydzień temu w naszym regionie (powiaty przemyski, jarosławski, przeworski, lubaczowski) chorych na COVID-19 było 185 osób. Z danych rzeszowskiej WSSE z 30 czerwca br. (g. 10) wynika, że obecnie jest ich 260. Wciąż najgorzej sytuacja wygląda w powiecie jarosławskim. Liczba zakażonych rośnie w zastraszającym tempie. 16 czerwca br. chorych było 55 osób, 23 czerwca br. – 109, 30 czerwca br. już 169 osób! Wyzdrowiały 24 osoby, a 10 zmarło.

O sześć osób wzrosła liczba chorych w Przemyślu. 30 czerwca br. było to 20 osób. Nie zmieniła się sytuacja w porównaniu z danymi z 23 czerwca br. w powiecie lubaczowskim – łącznie chorych jest tam 5 osób. O pięć osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 więcej jest w powiecie przemyskim. 23 czerwca br. było ich 37, 30 czerwca br. – 42 osoby. Do 24 osób wzrosła liczba osób zakażonych w powiecie przeworskim.

Reklama

Ostatnich 14 przypadków zachorowania na COVID-19 na Podkarpaciu zanotowano w naszym regionie. To siedem osób z powiatu jarosławskiego (trzy kobiety i dwóch mężczyzn w sile wieku oraz dwoje dzieci – wszyscy poddani kwarantannie), cztery osoby w Przemyśla (starsza kobieta, mężczyzna w sile wieku i dwoje dzieci – wszyscy poddani kwarantannie), dwóch mężczyzn w sile wieku z powiatu przeworskiego (trafili do szpitala) oraz mężczyzna w sile wieku z powiatu przemyskiego (poddany kwarantannie).

Ognisko w podprzemyskim Ostrowie

Ten ostatni to ksiądz z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ostrowie koło Przemyśla. Najprawdopodobniej został zarażony podczas jednej z kościelnych uroczystości. Podobna sytuacja miała miejsce kilka dni temu, kiedy informowaliśmy o ognisku zachorowań w kościele pw. Chrystusa Króla w Przeworsku, gdzie zarażony był jeden z księży. Przeworska świątynia od 21 czerwca br. jest zamknięta. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu wydał specjalny komunikat, w którym prosi osoby uczestniczące w obrzędach religijnych w tej parafii między 20 a 27 czerwca br. o obserwowanie swojego stanu zdrowia. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych (gorączka, kaszel, duszności, zaburzenia smaku i zapachu, bóle głowy, biegunka) powinny natychmiast skonsultować się z lekarzem rodzinnym. A także zgłosić ten fakt Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu (tel. 16 670-76-91).

Reklama

Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego także chora

Pozytywny wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dał test wykonany u członka Zarządu Województwa Podkarpackiego, pochodzącej z Radymna Anny Huk. Prawdopodobnie do zarażenia mogło dojść 17 czerwca br., w trakcie przesłuchania kandydatów na nowego dyrektora w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej im. prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu (przypomnijmy: w połowie czerwca br. odkryto tam nowe ognisko chorobowe, przez co drastycznie wzrosła liczba chorych na COVID-19 w powiecie jarosławskim – przyp. aut.). W komisji konkursowej zasiadała m.in. właśnie A. Huk oraz trzech innych pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Kilka dni po przesłuchaniu okazało się, że COVID-19 potwierdzono u Józefa Długonia, uczestnika konkursu oraz nowego dyrektora placówki w Jarosławiu. 

– Kiedy tylko się o tym dowiedzieliśmy, z miejsca zaczęliśmy wdrażać wszystkie niezbędne działania wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie. Przeprowadzone zostało tak zwane dochodzenie epidemiologiczne, aby dotrzeć do każdej osoby, która mogła mieć kontakt z zarażonymi. Wykazało ono, że kilkanaście osób musi się poddać kwarantannie i wykonaniu testu. Marszałek Ortyl zdecydował, że badaniom mają się poddać wszyscy członkowie zarządu i ich rodziny. Już mamy wyniki, wszystkie są negatywne. To oznacza, że nie ma w urzędzie ogniska koronawirusa SARS-CoV-2, a ci, których wynik testu był ujemny, opuścili kwarantannę – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch. – Gdy zakażenie potwierdzono u nowego dyrektora szpitala, Anna Huk oraz wszyscy członkowie komisji konkursowej natychmiast rozpoczęli pracę zdalną. Solidaryzujemy się z nią i wspieramy. Prosiłbym o zaniechanie negatywnych komentarzy, bo to, co się stało, nie jest winą pani Anny – zaapelował P. Pilch.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-06-30 18:50:51

    Rok 2020 jest dziwnym rokiem.Na początek brakiem śniegu i totalną suszą na wiosnę.Później zaczeła sie panademia koronowirusa i ilość zarazonych jak też zejść jest znaczna mimo restrykcji sanitarnychJakby tego było mało mieliśmy wybory bez wyborów.Po których kolejne nieszczęście wielkie powodzie na południu kraju siejące  totalne zniszczenie.Na dodatek zdziczenie moralne naszych elit kościelnych i świeckich.  Mój dziadek mowi,ze dosięgła nas KARA BOŻA  już znana w przeszłości  jako plagi egipskie.To się sprawdza jeżeli dokładnie przyjrzymy sie każdej pladze.Mamy już pięć a  a symptomy wskazują,ze uwidaczniają się dwie następne.Obym sie mylił

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-07-01 00:30:25

    WIRUSOLOŻKA  Z LABORATORIUM W WUHANIE: KORONAWIRUS TO KARA... - WYSOKIEOBCASY.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-07-01 00:32:28

    UWAGA WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama