Reklama

Kościół wobec koronawirusa

13/03/2020 16:42

Zgodnie z przewidywaniami abp Adam Szal nie zamknął kościołów, ale udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. oraz odwołał wszystkie zaplanowane wydarzenia kościelne do 29 marca. Obejmuje to także rekolekcje szkolne i parafialne.

Abp Szal polecił księżom, aby wszystkie kościoły archidiecezji były otwarte w ciągu dnia, a kapłani mają postarać się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Zaleca także, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, o ile o to poproszą.

Metropolita przemyski powołuje się w tym przypadku słowa przewodniczącego Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, który w swoim oświadczeniu napisał: „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

Reklama

„W związku z tym zachęcam wiernych, którzy nie będą uczestniczyć we wspólnej liturgii, aby poza nią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą” – napisał w zarządzeniu biskup przemyski.

 

Dyspensa od mszy

Abp Szal udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej: osobom w podeszłym wieku; osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.); dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Reklama

Dyspensa obowiązuje do 29 marca br. Oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej w tym czasie nie jest grzechem. „Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie” – pisze abp Szal. Sugeruje też korzystanie z transmisji mszy w radiu i telewizji.

Podobne decyzje podjęli także inni biskupi w Polsce. Zachęcili do tego członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, którzy obradowali w czwartek, 12 marca.

 

Jak się zachować w kościele

Zgodnie z zarządzeniem ordynariusza przemyskiego kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, natomiast wierni powinni zachować bezpieczną odległość pomiędzy sobą. Arcybiskup wskazuje, aby znak pokoju przekazywać sobie przez skinienie głowy (bez podawania rąk). Zachęca też do przyjmowania Komunii świętej na rękę.

Reklama

Często ludzie oddają cześć krzyżowi – zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu – przez pocałunek. Abp Szal nakazuje tego unikać – wystarczy przyklęknięcie lub głęboki skłon. Nie należy również całować, ani nawet dotykać relikwii świętych. Na kratkach konfesjonałów powinny się znaleźć folie, a proboszczowie powinni zachować „roztropność w organizowaniu parafialnych spowiedzi, które będą mogły być zorganizowane w późniejszym terminie”. Abp Szal zaznacza jednak, że każdy człowiek może poprosić o spowiedź w wybranym czasie, a kapłan powinien taką prośbę spełnić.

Kropielnice w kościołach nie będą napełniane wodą święconą, natomiast arcybiskup sugeruje wiernym, aby przynosili z domu zwykłą wodę, którą kapłan poświęci i którą później można zabrać ze sobą.

Reklama

 

Odwołane rekolekcje

Do 29 marca zawieszone zostały wizytacje biskupie oraz liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania, zaplanowane pielgrzymki oraz rekolekcje szkolne i parafialne. „Jednocześnie zachęcam wiernych, by skorzystali z nauk rekolekcyjnych za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a duszpasterzy proszę, by przenieśli je na inny termin” – zaznaczył abp Szal.

Odwołane zostały także spotkania wspólnot parafialnych i innych grup formacyjnych; przyjmowanie interesantów przez Sąd Metropolitalny i Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu. Z kolei sprawy w Kurii Metropolitalnej należy załatwiać telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

Reklama

Odwołane zostało także coroczne Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które w tym roku miało się odbyć w Błażowej od 3 do 5 kwietnia. Do tej pory zapisało się na nie 3,5 tys. osób. Spotkanie ma przyjąć inną formę, o czym kuria poinformuje w późniejszym terminie.

Metropolita przemyski prosi też, aby kapłani i wierni czerpali wiedzę o zagrożeniu epidemią wyłącznie z oficjalnych źródeł oraz „nie powielali niesprawdzonych lub fałszywych informacji”.

 

Arcybiskup się modli

Abp Szal 8 marca zachęcił wiernych w specjalnym komunikacie do modlitwy o powstrzymanie koronawirusa. Natomiast w środę, 11 marca, w archikatedrze odbyło się nabożeństwo tej intencji. Modlitwa miała zasięg międzynarodowy i w Przemyślu dość nieoczekiwanie zdecydowano o wspólnym spotkaniu w świątyni. Nabożeństwo odprawiono przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i relikwiach św. Walentego – historycznego patrona diecezji przemyskiej. Rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia, następnie uczestnicy odmówili część chwalebną różańca.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-13 18:47:36

    Najlepszym przyjacielem koronowirusa w Polsce jest jednak Kościół Katolicki.Ba nawet chce być matecznikiem tegoż wirusa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-03-13 20:19:14

    Kościoły powinny być natychmiast zamknięte .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-03-13 20:56:45

    ZAKAŻONA POSZŁA NA MSZĘ. EFEKT? OPŁAKANY - FAKT.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama