Reklama

Kręcony nad Sanem „Śubuk” nagrodzony

Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wręczono Złote Lwy, czyli nagrody m.in. za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora i aktorki, a także w kilku innych kategoriach. Wśród nagrodzonych znalazł się dramat „Śubuk”, do którego sceny kręcone były m.in. w Przemyślu.

Reżyserem filmu jest Jacek Lusiński. On i Szymon Augustyniak są także autorami scenariusza. I właśnie za najlepszy scenariusz „Śubuk” otrzymał nagrodę w Gdyni.

Film to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia walki matki autystycznego chłopca o prawo do jego edukacji. Reżyser wyjaśnił, że zrobił ten film, ponieważ chciał ukazać niezwykle trudne położenie matek, które samotnie wychowują dzieci z upośledzeniami i niepełnosprawnością.

– System daje samotnej matce 2 tysiące 119 złotych, nawet jeśli ma dwoje czy troje dzieci. Jednocześnie zakazuje jej podejmować jakichkolwiek czynności zarobkowych. Jeżeli taka matka chce dorobić, traci to. Tak naprawdę ten film zrobiliśmy trochę z gniewu, bo[paywall] to jest jakaś paranoja, że to tak wygląda. To nie jest kwestia tego rządu czy poprzedniego – to kwestia systemu, który od czasu wolnej Polski jest cały czas niezmienny z małymi korektami finansowymi – powiedział w trakcie tworzenia dramatu.

Reklama

Zdjęcia do „Śubuka” rozpoczęły się w październiku 2020 r. Powstawały głównie w Przemyślu i Warszawie. Widzowie z Przemyśla będą mieli okazję rozpoznać w trakcie projekcji przemyskie uliczki Starego Miasta, bo tam głównie kręcone były kolejne kadry.

W roli głównej występuje Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Partnerują jej: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Marta Malikowska, Filip Pławiak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik oraz po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński.

Reklama

O czym opowiada fabuła?

Jest 1989 r. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia.

Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”.

Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem.

Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia.

Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

W kinach „Śubuk” pojawi się 2 grudnia br. Zapraszamy!


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama