Reklama

Kuria zachęca do skorzystania z dyspensy z mszy

14/03/2020 15:42

Do skorzystania z dyspensy od niedzielnej mszy św. zachęca w imieniu abp. Adama Szala kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski. Informuje również o rozszerzeniu dyspensy na wszystkie osoby, „które nie będą mogły uczestniczyć w Eucharystii ze względu na ograniczenia państwowe”.

W ogłoszonym w sobotę popołudniu komunikacie kuria zachęca do skorzystania z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w kościele w mszy świętej. „Dyspensa zostaje rozszerzona na wszystkie osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w Eucharystii ze względu na ograniczenia państwowe. Wiernych korzystających z dyspensy prosimy o korzystanie z transmisji radiowych i telewizyjnych, w szczególności przeprowadzanych przez Radio FARA” – napisał ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Jednocześnie podkreśla, że rozporządzenie premiera dopuszcza sprawowanie kultu religijnego, o ile liczba uczestników nie przekracza 50 osób, wliczając w to kapłana i ministrantów. Stąd ks. Rajnowski prosi wiernych, którzy po przyjściu do kościoła stwierdzą większą liczbę obecnych na liturgii, aby skorzystali z mszy odprawianych w innych godzinach.

Reklama

„W przypadku przebywających w parafii kilku kapłanów, można celebrować Eucharystię dla wymaganej grupy wiernych w innych pomieszczeniach np. salach katechetycznych, z zachowaniem przepisów liturgicznych oraz wymaganych środków ostrożności i higieny” – wskazał.

Kanclerz przypomina też, że w mocy pozostaje zachęta, by zwiększyć liczbę mszy świętych niedzielnych. „Kapłanów proszę jednak, by dostosowali się w tym względzie do dozwolonej przepisami liturgicznymi ilości celebrowanych mszy świętych w niedzielę i święta. Udział wiernych w nabożeństwach Gorzkich Żali i drogi krzyżowej podlega tym samym przepisom i ograniczeniom” – zaznacza.

Reklama

„Dobremu i miłosiernemu Bogu, do którego modlimy się w tym trudnym czasie w naszych domach oraz w osobistej modlitwie w kościołach i kaplicach, polecajmy siebie, nasze rodziny, służby medyczne oraz wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny” – pisze ks. Rajnowski.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Lusifer - niezalogowany 2020-03-14 17:01:20

    wuje niech nie zachęcają tylko niech ZAMKNĄ KOŚCIOŁY!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lusifere - niezalogowany 2020-03-14 17:06:29

    wuje niech nie zachęcajątylko zamknął kośćioły

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mitra - niezalogowany 2020-03-14 17:28:12

    Miłosierdzie to kochaj bliźniego tak jak siebie . Przykre że o tym zapomieli. Narażają tyle ludzi na śmierć a dlatego e w grę wchodzą pieniądze Taka jest wiara w polskim kościele. Przykro 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama