Do skorzystania z dyspensy od niedzielnej mszy św. zachęca w imieniu abp. Adama Szala kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski. Informuje również o rozszerzeniu dyspensy na wszystkie osoby, „które nie będą mogły uczestniczyć w Eucharystii ze względu na ograniczenia państwowe”.
W ogłoszonym w sobotę popołudniu komunikacie kuria zachęca do skorzystania z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w kościele w mszy świętej. „Dyspensa zostaje rozszerzona na wszystkie osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w Eucharystii ze względu na ograniczenia państwowe. Wiernych korzystających z dyspensy prosimy o korzystanie z transmisji radiowych i telewizyjnych, w szczególności przeprowadzanych przez Radio FARA” – napisał ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
Jednocześnie podkreśla, że rozporządzenie premiera dopuszcza sprawowanie kultu religijnego, o ile liczba uczestników nie przekracza 50 osób, wliczając w to kapłana i ministrantów. Stąd ks. Rajnowski prosi wiernych, którzy po przyjściu do kościoła stwierdzą większą liczbę obecnych na liturgii, aby skorzystali z mszy odprawianych w innych godzinach.
„W przypadku przebywających w parafii kilku kapłanów, można celebrować Eucharystię dla wymaganej grupy wiernych w innych pomieszczeniach np. salach katechetycznych, z zachowaniem przepisów liturgicznych oraz wymaganych środków ostrożności i higieny” – wskazał.
Kanclerz przypomina też, że w mocy pozostaje zachęta, by zwiększyć liczbę mszy świętych niedzielnych. „Kapłanów proszę jednak, by dostosowali się w tym względzie do dozwolonej przepisami liturgicznymi ilości celebrowanych mszy świętych w niedzielę i święta. Udział wiernych w nabożeństwach Gorzkich Żali i drogi krzyżowej podlega tym samym przepisom i ograniczeniom” – zaznacza.
„Dobremu i miłosiernemu Bogu, do którego modlimy się w tym trudnym czasie w naszych domach oraz w osobistej modlitwie w kościołach i kaplicach, polecajmy siebie, nasze rodziny, służby medyczne oraz wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny” – pisze ks. Rajnowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.wuje niech nie zachęcają tylko niech ZAMKNĄ KOŚCIOŁY!!!!
wuje niech nie zachęcajątylko zamknął kośćioły
Miłosierdzie to kochaj bliźniego tak jak siebie . Przykre że o tym zapomieli. Narażają tyle ludzi na śmierć a dlatego e w grę wchodzą pieniądze Taka jest wiara w polskim kościele. Przykro
Kuria niech nie zachęca z dyspensy tylko zamknie !! Jest ograniczenie do 50 wiernych ,a jak przyjdzie 52itd.. to wyrzucą z kościoła czy wpuszczą ,bo nie rozumiem
do Lusifer i Mitra - każdy człowiek ma swój ROZUM wie jakie decyzje i rozporządzenia dla ludności wydał rząd . Wiedzą również że respiratorów jest mało a leku na tego wirusa NIE MA . Decyzję podejmie każdy z nas co zrobi, oby rozsądną.
Problem jest w tym,ze dostęp do testów u nas jest bardzo niskiJest bardzo prawdopodobne,że wirus jest już w Przemyślu.W przypadku nie daj Boże nosiciel znajdzie się w kościele to kosciół będzie matecznikiem zarazy w naszym mieście tym bardziej,ze najbardziej wierzącymi są właśnie osoby starsze
Zgadza się i dlatego mieliśmy 4 ucieczki z kwarantanny. Mamy kwarantanne ponad 1000 osób bo szafarz mąż zmarłej zakażonej rozdawał komunie. Odszukaj sobie ino o zarazanoj Chince nr 34 która to dzięki temu że polazła do kościoła zaraziła ponad 100 osób. I widzieć na co przydał się rozum.
Wszyscy powinni wiedzieć, że należy się strzec chorób i chorych, którzy je roznoszą. Mądrzy ludzie wiedzą, że nawet jak smarkasz i kichasz, to trzeba być od ciebie z daleka, Dotyczy to każdej choroby, ale teraz jak widzę wielu popadło w psychozę. W sklepach puste półki z papierem toaletowym i makaronami czy mąką. Czy z takimi durniami można w tym świecie żyć?
Tak się dzeje jak człowiek zaczyna walkę z Bogiem.Zaczęli go popra wiać bo wszystko zrobił źle. Sami uważali się za panów swiata.Ale On pokazał gdzie jest nasze miejsce w szeregu..ludzkosc biegnie goni za czymś a tak naprawdę stoi bo tyko biegnie czas.Bez Boga nie znaczymy nic.Szkoda że tak ciężko to ludzie sobie uswiadamiaja.
tak , zgadzam się z ta teza . :Góra " pokazała miejsce ludzi w szeregu we wszechświecie. Może niektórzy - tylko niektórzy zrozumieją ,ze człowiek w myśleniu i zachowaniu myśli ,ze wszystko może . Tak naprawdę , nic nie może. Jeśli jest inaczej , to niech odpowiedzią będzie obecna sytuacja , gdzie nie wiadomo jak będzie wyglądało rolnictwo , poziom życia , stosunki międzyludzkie
wuje niech nie zachęcają tylko niech ZAMKNĄ KOŚCIOŁY!!!!
wuje niech nie zachęcajątylko zamknął kośćioły
Miłosierdzie to kochaj bliźniego tak jak siebie . Przykre że o tym zapomieli. Narażają tyle ludzi na śmierć a dlatego e w grę wchodzą pieniądze Taka jest wiara w polskim kościele. Przykro