Reklama

Legalne piwko nad Sanem? Mieszkańcy przeciwni ograniczeniom

9 marca br. prezydent Przemyśla Robert Choma zwrócił się do przewodniczących klubów Rady Miejskiej w Przemyślu oraz działających na terenie Przemyśla zarządów osiedli i innych instytucji z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta. Ankieta została niedawno podsumowana.

Dodatkowo, od 15 marca do 6 kwietnia br. przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami w ww. sprawie. Łącznie do magistratu wpłynęło 107 ankiet, w tym 18 od podmiotów, do których wysłano pismo z prośbą o jej wypełnienie oraz 89 od mieszkańców. Zdecydowana większość osób opowiedziała się za tym, aby nie ograniczać na terenie miasta Przemyśla sprzedaży napojów alkoholowych[paywall].

– Zebrany materiał będzie podstawą do przygotowania projektów uchwał Rady Miejskiej w Przemyślu w dwóch kwestiach – ustalenia dla terenu miasta maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz poza nim i zasad usytuowania miejsc sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych na terenie Przemyśla. Projekty te zostaną na przełomie maja i czerwca przedłożone – zgodnie z wymogiem ustawowym – do zaopiniowania działającym na terenie Przemyśla zarządom osiedli oraz dowódcy Garnizonu Przemyśl. Radni projekty uchwał otrzymają w czerwcu – wyjaśnił rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.

Reklama

Warto dodać, że prezydent miasta jest jedynie inicjatorem tego typu uchwał, natomiast ostateczna decyzja w sprawie limitów i innych przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu należy wyłącznie do Rady Miejskiej w Przemyślu.

Aktualnie limit punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (gastronomia) wynosi 120 (obecnie jest 75), a limit punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal) wynosi 95 punktów (obecnie jest 89). Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydawane są na bieżąco.

Reklama

Co sugerowali mieszkańcy?

Odpowiedzi mieszkańców były bardzo zróżnicowane. Jedni byli za zdecydowanym zwiększeniem liczby punktów sprzedaży, inni opowiedzieli się za ograniczeniem sprzedaży nocnej, a jeszcze inni za niewydawaniem koncesji wszystkim sklepom spożywczym.

Kilka ciekawych odpowiedzi z uzasadnieniem można znaleźć w ankietach z pytaniem: „Czy należy wprowadzić odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym?”. Takowe – zdaniem ankietowanych – wprowadzone winno być na deptaku nad Sanem i terenach zielonych poniżej, bo „wolność uczy odpowiedzialności” i „przyjemnie jest w upalny dzień wypić piwko nad Sanem”. I na Kopcu Tatarskim, bo „miło jest się tam spotkać ze znajomymi” oraz w parku miejskim, bo „ludzie i tak spożywają tam alkohol mimo zakazu”.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pawł - niezalogowany 2018-05-13 18:06:12

    piwo legalne, ale proszę ie wrzucać butelek do wody.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pako - niezalogowany 2018-05-13 22:21:41

    "wolność uczy odpowiedzialności"??? Ulubione hasło bezwolnych  i nieodpowiedzialnych. Brak słów. W imię źle pojętej wolności podnoszą skowyt jak głodne świnie. Ich pojęcie wolności zamyka się w ramach klatki z korytem

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kornel - niezalogowany 2018-05-14 04:46:45

    W Przemyślu nie ma innych problemów?"Zobaczcie jakim dobry, pić pozwoliłem ....... "

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama