9 marca br. prezydent Przemyśla Robert Choma zwrócił się do przewodniczących klubów Rady Miejskiej w Przemyślu oraz działających na terenie Przemyśla zarządów osiedli i innych instytucji z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta. Ankieta została niedawno podsumowana.
Dodatkowo, od 15 marca do 6 kwietnia br. przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami w ww. sprawie. Łącznie do magistratu wpłynęło 107 ankiet, w tym 18 od podmiotów, do których wysłano pismo z prośbą o jej wypełnienie oraz 89 od mieszkańców. Zdecydowana większość osób opowiedziała się za tym, aby nie ograniczać na terenie miasta Przemyśla sprzedaży napojów alkoholowych[paywall].
– Zebrany materiał będzie podstawą do przygotowania projektów uchwał Rady Miejskiej w Przemyślu w dwóch kwestiach – ustalenia dla terenu miasta maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz poza nim i zasad usytuowania miejsc sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych na terenie Przemyśla. Projekty te zostaną na przełomie maja i czerwca przedłożone – zgodnie z wymogiem ustawowym – do zaopiniowania działającym na terenie Przemyśla zarządom osiedli oraz dowódcy Garnizonu Przemyśl. Radni projekty uchwał otrzymają w czerwcu – wyjaśnił rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.
Warto dodać, że prezydent miasta jest jedynie inicjatorem tego typu uchwał, natomiast ostateczna decyzja w sprawie limitów i innych przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu należy wyłącznie do Rady Miejskiej w Przemyślu.
Aktualnie limit punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (gastronomia) wynosi 120 (obecnie jest 75), a limit punktów sprzedaży napojów przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal) wynosi 95 punktów (obecnie jest 89). Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydawane są na bieżąco.
Odpowiedzi mieszkańców były bardzo zróżnicowane. Jedni byli za zdecydowanym zwiększeniem liczby punktów sprzedaży, inni opowiedzieli się za ograniczeniem sprzedaży nocnej, a jeszcze inni za niewydawaniem koncesji wszystkim sklepom spożywczym.
Kilka ciekawych odpowiedzi z uzasadnieniem można znaleźć w ankietach z pytaniem: „Czy należy wprowadzić odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym?”. Takowe – zdaniem ankietowanych – wprowadzone winno być na deptaku nad Sanem i terenach zielonych poniżej, bo „wolność uczy odpowiedzialności” i „przyjemnie jest w upalny dzień wypić piwko nad Sanem”. I na Kopcu Tatarskim, bo „miło jest się tam spotkać ze znajomymi” oraz w parku miejskim, bo „ludzie i tak spożywają tam alkohol mimo zakazu”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.piwo legalne, ale proszę ie wrzucać butelek do wody.
"wolność uczy odpowiedzialności"??? Ulubione hasło bezwolnych i nieodpowiedzialnych. Brak słów. W imię źle pojętej wolności podnoszą skowyt jak głodne świnie. Ich pojęcie wolności zamyka się w ramach klatki z korytem
W Przemyślu nie ma innych problemów?"Zobaczcie jakim dobry, pić pozwoliłem ....... "
Dlatego powinno sie zalegalizować piwko, ale przy tym postawić kosze na śmieci, żeby było gdzie butelki, puszki i inne rzeczy wyrzucać.
Znowu butelki z Sanówy będą lądować w sanie.
Nie dość że całe wybrzeże jest oszcz..ne i os..ne przez wyprowadzane pupile to teraz będzie obite i zasrane butelkami x2.Ps.a te ankiety to gdzie i kiedy można było wypełniać?^^;] kupując ŻP?
I przede wszystkim nie bić ich! Kiedyś siedziałem sobie nad Sanem, po przeciwnej stronie przyszła grupka małolatów, piffka wypili, potem wszystkie butelki pobili i zostawili te szkła na ścieżce. Za takie coś minimum 5 stówek mandatu i sprzątanie okolic Sanu w czynie społecznym.
Nalezy ograniczyc picie nad Sanem. W Rynku pod parasolami jest duzo miejsca sa kamery i tam jest bezpiecznie.
piwo legalne, ale proszę ie wrzucać butelek do wody.
"wolność uczy odpowiedzialności"??? Ulubione hasło bezwolnych i nieodpowiedzialnych. Brak słów. W imię źle pojętej wolności podnoszą skowyt jak głodne świnie. Ich pojęcie wolności zamyka się w ramach klatki z korytem
W Przemyślu nie ma innych problemów?"Zobaczcie jakim dobry, pić pozwoliłem ....... "