Reklama

Lekarze zlecają za mało badań. Powód – zły sposób finansowania

25/08/2017 19:00

W Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Ograniczenie dostępu do nich wynika m.in. ze sposobu finansowania. Tymczasem badania laboratoryjne stanowią najtańsze źródło informacji diagnostycznej.

– W Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Niewykonanie badań laboratoryjnych we wczesnym stadium choroby powoduje, że wraz z jej zaawansowaniem rosną koszty leczenia pacjenta – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

 

Nie ma wyodrębnionej puli na badania

NIK stwierdza, że powodem małej liczby zleceń takich badań jest nieprecyzyjne i niejasne ich finansowanie. „Do tej pory nie ma w Polsce wycen badań laboratoryjnych, dokładnie nie wiadomo nawet[paywall], ile się ich w kraju wykonuje. Nie ma też rejestru badań laboratoryjnych. Wciąż brakuje powszechnego, obowiązującego systemu licencjonowania laboratoriów, powiązanego z oceną jakości badań” – czytamy w raporcie.

Reklama

Instytucja stwierdza też, że w podstawowej opiece zdrowotnej, przychodniach specjalistycznych i leczeniu szpitalnym nie ma wyodrębnionej puli środków przeznaczonych na finansowanie badań diagnostycznych. Koszty wykonywanych badań diagnostyki laboratoryjnej zawierają się więc w kosztach ogólnych.

 

NFZ powinien wziąć to na siebie

Na ten problem zwraca uwagę lek. med. Marek Krupowczyk, który prowadzi przychodnię w powiecie przemyskim. – Nie można zrzucać wszystkiego na barki POZ. My dostajemy pewną pulę pieniędzy, za którą musimy utrzymać całą firmę: opłacić personel, utrzymać czystość czy opłacić różne badania pacjentów – mówi. – Najbardziej uczciwie byłoby, gdyby NFZ podpisał umowy z laboratoriami i ściągnął ten obowiązek z lekarzy. To by było rozwiązanie problemu. Dlaczego oni tego nie chcą zrobić? Boją się, że będziemy spełniać wszystkie życzenia pacjentów – uważa.

Reklama

M. Krupowczyk dodaje, że podstawowym badaniem jest badanie lekarskie, a lekarz wykonuje te, które wynikają z procesu leczenia. – Badania, o których mowa w raporcie NIK, są badaniami profilaktycznymi i dodatkowymi – zaznacza. Lekarz zauważa również, że ceny za badania w laboratoriach są zróżnicowane, co również utrudnia obiektywne spojrzenie na problem.

 

Leczą, zamiast zapobiegać

Według ustaleń NIK, najwięcej badań laboratoryjnych, bo aż 85 procent, wykonywano w ramach leczenia szpitalnego. Świadczy to o tym, że diagnostykę laboratoryjną wykorzystuje się przede wszystkim w medycynie naprawczej, a więc w leczeniu, a nie zapobieganiu i wykrywaniu chorób. To z kolei w ocenie NIK może mieć wpływ na duży wzrost kosztów refundacji leków. „Niewykonanie badań laboratoryjnych we wczesnym stadium choroby w wielu wypadkach może  bowiem powodować, że wraz z jej zaawansowaniem rosną koszty leczenia pacjenta” – stwierdzają kontrolerzy.

Reklama

NIK nie zrzuca jednak winy na lekarzy pierwszego kontaktu. Powodem jest raczej zły sposób finansowania, który nie zapewnia właściwego stopnia wykorzystania badań diagnostycznych. Stwarza to ryzyko, że lekarze w celu minimalizowania kosztów będą ograniczać zlecanie badań.

Izba alarmuje również, że brakuje lekarzy mikrobiologów – w Polsce jest ich tylko 110, a w niektórych województwach, w tym w podkarpackim, nie ma żadnego.

 

W laboratoriach zdarzają się nieprawidłowości

W raporcie dostało się także laboratoriom medycznym. W kontrolowanych podmiotach zdarzało się, że osoby pełniące funkcje kierownika medycznego laboratorium diagnostycznego nie posiadały wymaganych kwalifikacji. Braki kadrowe powodowały, iż osoba posiadająca wymagane kwalifikacje pełniła funkcję kierownika w kilku laboratoriach (od 2 do 8). Zdarzało się, że nie zapewniano dostępności i nadzoru diagnosty laboratoryjnego nad wykonywanymi czynnościami diagnostyki laboratoryjnej. Szwankuje także kwestia przeglądów technicznych aparatury i sprzętu medycznego, wykorzystywanego w medycznych laboratoriach diagnostycznych.

NIK przygotował do ministra zdrowia kilka wniosków. Jednym z głównych jest zwiększenie nakładów finansowych na prowadzenie diagnostyki laboratoryjnej do celów profilaktycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, co w połączeniu z wywiadem lekarskim zapewni najtańsze źródło informacji medycznej.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-08-25 21:51:31

    YOUTUBE.COM - DLACZEGO LEKARZE SĄ WIĘKSZYM ZAGROŻENIEM NIŻ BROŃ PALNA.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-08-25 21:53:24

    PRZERAŻAJĄCA INKWIZYCJA MEDYCZNA - WOLNEMEDIA.NET

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-08-25 21:54:55

    NIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - HARMONICA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama