Reklama

Małomiasteczkowy sen

26/12/2018 07:57

Jestem świeżo po rozmowie z nowym prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem. Działacz Kukiz’15, do niedawna poseł, został największą polityczną sensacją 2018 roku. Rozmowę oraz zapis wideo z nowym prezydentem zamieścimy w następnym wydaniu Życia Podkarpackiego i naszym portalu internetowym, sensacją roku obwołaliśmy prezydenta my, w naszym corocznym kalendarium. Zachęcam do lektury.

W rozmowie padło wiele pytań, wiele odpowiedzi (jak to zwykle w rozmowie bywa), ale jedna odpowiedź mnie zaskoczyła. Nie sądziłem, że nowy prezydent miasta nad Sanem ma zacięcie literackie.

W odpowiedzi na pytanie „czy Przemyśl to ciemnogród?”, wygłosił wręcz pean na cześć małomiasteczkowości. Nie ukrywam, że dla skończonego humanisty (za którego w swojej naiwności chcę uchodzić) było to coś naprawdę fajnego. Małomiasteczkowy sen nie musi być zaprawiony kompleksami. Dawid Podsiadło śpiewa, że można je leczyć w wielkich miastach, swoimi marzeniami wypełniać ulice Warszawy, Berlina, Londynu, ale po co?

Nowy prezydent Przemyśla uosabia pokolenie młodych Polaków, którzy z niejednego pieca chleb jedli, w tym z pieca irlandzkiego (przez siedem lat), więc chyba wie, co mówi. Widzi szansę dla młodych właśnie w małym mieście, a małomiasteczkowość uważa za walor, nie przywarę. Niby oczywiste, ale nadal jednak zdecydowana większość młodych ludzi wyjeżdża za chlebem i przygodą do wielkich miast.

Z emigracją zmaga się i Przemyśl, i Jarosław, i Lubaczów, Przeworsk. Cały region Podkarpacia wymagałby jakiejś mentalnej i gospodarczej reformy, aby młodzi ludzie zechcieli zostawać w rodzinnych stronach, małych miasteczkach.

Święta, sylwester, Nowy Rok – to dobre okazje do powrotów, przynajmniej w odwiedziny do najbliższych. Życzmy sobie, aby Nowy Rok 2019 obfitował w dobre wydarzenia, dobre spotkania, napawał optymizmem, zachęcał do podejmowania ciekawych i twórczych wyzwań. Od redakcji Życia Podkarpackiego życzę Czytelnikom przekonania, że małomiasteczkowy sen może być piękny i realny. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tońcio - niezalogowany 2018-12-26 10:42:15

    Problem redaktorze jeśli tak zdefiniować wyjazdy  ,polega na tym ze młodzi z Podkarpacia mają parcie na wykształcenie, dobre wykształcenie.Kończą dobre kierunki w dużych miastach i tam znajdują bez problemów , dobrze płatną prace.Gdyby na Podkarpaciu powstawały innowacyjne firmy, wymagające dużych kwalifikacji ...młodzi by tu wrócili. I tu tkwi  problem. Podkarpacie to najbardziej mobilny element społeczny w Wawie, Krakowie , Poznaniu.Wyrwij zaś Pan w tych miastach ekstra  laskę , do tego uśmiechniętą ...110% Podkarpcie .Kończąc ...Bóg okazał Przemyślowi w końcu miłosierdzie. Dał człowieka o dużym potencjale  na prezydenta . Czy dumni , zadziorni przemyślanie to wykorzystają , to już zależy od ich determinacji.  Przemyśl rządzi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Robert - niezalogowany 2018-12-26 10:51:20

    Absolwentem jakich szkół jest ten "człowiek o dużym potencjale"?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-12-26 13:46:36

    Przemyśl to miasto cukiereczek.Tak cukiereczek.Wychowałem się dużym mieście takim prawdziwym ze wszystkimi jego atrybutami.Do Przemyśla przyjechałem na dwa dni  do przyjaciela  z wspólnych lat nauki.Tak mnie oczarował ,ze jestem już od wielu lat stałym mieszkańcem.Razem z przyjaciółmi stworzyliśmy sobie swój mały wymarzony świat i jest nam w Przemyślu bardzo dobrze.Oczywiście są małe mankamenty w funkcjonowaniu miasta ale niezbyt wpływające na życie mieszkańców.Ogólnie jest lepiej niż fajnie.A mankamenty to w/g mnie zbyt wpływowa i duża  trochę fanatyczna  grupa fanów życia pozagrobowego chcących narzucić pozostałym mieszkańcom swoją filozofię  przygotowania do tego w obecnym życiu.To oni swoim postępowaniem i decyzjami wypędzili znaczną część młodzieży z naszego miasta na stałe.Ale to też można naprawić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama