Choć pracownia mammograficzna w przychodni przy ulicy Sportowej 6 w Przemyślu, funkcjonującej w strukturach Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio, działa już od kilku tygodni, 30 października br. odbyło się jej oficjalne otwarcie.
Przybyło nań wielu gości, których wymienienie zajęłoby sporo miejsca. Wszystkich powitał dyrektor szpitala na Monte Cassino Piotr Ciompa[paywall]. – Otwarcie tej pracowni jest bardzo ważne dla wielu kobiet. Im więcej takich punktów, tym więcej szans na profilaktykę. Nowoczesny sprzęt trafił do przychodni przy ulicy Sportowej dzięki dotacji na jego zakup z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. To kwota jednego miliona siedmiuset tysięcy złotych. Nasz wkład to około dwieście tysięcy złotych – wyliczył P. Ciompa.
Jak wspomniał, jeszcze cztery lata temu sytuacja wyglądała fatalnie. Było aż 10 tysięcy zdjęć bez opisów specjalistów. Zdarzało się, że pacjenci po zabiegu czekali kilka dni na taki opis. Wszystko przez złą organizację pracy. – To generowało dodatkowe koszty. Bo pacjent, który był dłużej w szpitalu, wymagał więcej środków. A to było zupełnie bezsensowe przetrzymywanie osób, które dawno powinny były wrócić do domów. Teraz wszystko jest opisywane na czas. To zasługa przede wszystkim pana doktora Andrzej Góreckiego, który zmienił zupełnie organizację pracy tego sektora naszego szpitala – dodał dyrektor szpitala.
– To kolejny ważny dzień dla tego szpitala. Chcemy, aby poziom służby zdrowia na Podkarpaciu w żadnym stopniu nie odbiegał od innych rejonów Polski. Zdajemy sobie sprawę, że wiele jest jeszcze do zrobienia – stwierdził wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.
W uroczystym przecięciu wstęgi nie mogli uczestniczyć wszyscy zaproszeni goście. Drzwi do pracowni mammograficznej okazały się zbyt wąskie. Biało-czerwoną „przerwały” nożyczkami tylko kobiety, m.in. członkinie przemyskiego oddziału Stowarzyszenia Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna na czele z prezes Jadwigą Dudą oraz przedstawicielki Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi „Sanitas” Magdalena Malisz i Marta Rygiel-Drozd (artystka-malarka).
Pracownia mammografii przyjmuje na badania 25 kobiet dziennie, a na jego wykonanie nie czeka się dłużej niż tydzień.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze