W ubiegłą niedzielę, 10 grudnia, w 99. rocznicę bitwy pod Niżankowicami, w której życie oddali harcerze i uczniowie z Przemyśla i okolic, w mieście po raz czwarty odbył się marsz upamiętniający bohaterstwo Orląt Przemyskich i Lwowskich.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. archikatedrze. Następnie uczestnicy marszu w zwartym szyku przeszli na plac Orląt Przemyskich, gdzie zaintonowano hymn Polski, w czasie którego przemyscy kibice zadbali o efektowną oprawę pirotechniczną. Potem głos zabrał dr Grzegorz Szopa, historyk z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
– Polacy pragną niepodległości, ale chcieli, żeby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi, a niepodległość jest rzeczą cenną i niesłychanie kosztowną. Tak w grudniu tysiąc dziewięćset czternastego roku do swoich legionistów mówił marszałek Józef Piłsudski. Cztery lata później polscy uczniowie i harcerze potwierdzili te słowa z naddatkiem, oddając za niepodległość życie. Historyk nawiązał do grudniowych walk polsko-ukraińskich, które toczyły się w Przemyślu, jego okolicach i we Lwowie. Po złożeniu kwiatów i zniczy pod pomnikiem Orląt uczestnicy patriotycznej manifestacji udali się na dworzec kolejowy, gdzie w dawnej sali restauracyjnej odbył się koncert pieśni patriotycznych i recytacja patriotycznej poezji. Organizatorami marszu był Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Bitwy pod Niżankowicymi, a patronat nad uroczystościami objęli: poseł Kukiz’15 oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.
Kolejny raz mieszkańcy miasta zgromadzili się po zmroku pod pomnikiem Orląt Przemyskich, w miejscu, w którym odbywają się wszystkie patriotyczne i narodowe uroczystości i kolejny raz podczas tej ważnej chwili pomnik i plac przy nim tonęły w mroku. Najwyższy czas, by włodarze miasta zadbali o odpowiednią iluminację tego miejsca. Tuż obok reflektory rozświetlają fronton nieczynnej szkoły wyższej, a pomnik aż się prosi o podświetlenie, które wydobyłoby jego formę architektoniczną, zaprojektowaną w stylu art deco.

fot.Jacek Szwic
Uczestnicy marszu w drodze pod pomnik Orląt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Młodzież Wszechpolska, kukiz15 i ONR razem z prezydentem i wójtem na jednej imprezie
Dlaczego tego typu imprezy odbywają się po zmroku? Dlaczego uczestnicy w dużej części mają zasłoniętą twarz? Dlaczego używają pirotechniki? W końcu co to wszystko wyzej wymienione, ma wspólnego z patriotyzmem? Pytam serio.
Kwiat narodu ogłupiały pisiorami dumnie kroczy w cienną próżnię.
Z całym szacunkiem ale na 1 zdjęciu 1 osoba ma szalik do wysokości nosa - może dlatego, że było - 3 st. C i wiał porywisty wiatr, co do drugiego zdjęcia oprócz kilku ludzi w zimowych czapkach i kapturach też nie widzę aby ktoś miał zasłoniętą twarz.Z patriotyzmem ma to wspólnego, że ci ludzie pamiętają o różnych rocznicach i kultywują pamięć poległych w przeciwieństwie do innych, którzy w tym czasie oglądają rolnik szuka żony lub gwiazdy tańczą na lodzie.
Lokalne władze niech sie pukną w czoło, jak można z takimi organizacjami cokolwiek robić. Jako mieszkańcy mamy sie bać że też zostaniemy napadnięci przez członków tych organizacji jak to sie dzieje w całej polsce?
Boją się tylko ci z czarnymi podniebieniami. Brawo Prezydent!!!
"Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) – skrajnie prawicowe ugrupowanie polityczne o charakterze faszystowskim, założone w 1934 przez młodzieżowych działaczy organizacji Obóz Wielkiej Polski, rozwiązane po 3 miesiącach działalności przez sanacyjne władze państwowe." - Wiki."Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) – polska skrajnie nacjonalistyczna organizacja nawiązująca do działalności istniejącego w II Rzeczypospolitej ruchu o tej samej nazwie. Od 2012 ugrupowanie jest zarejestrowane jako stowarzyszenie." - Wiki.Skoro mienią się kontynuatorami tych pierwszych, można chyba stwierdzić że kultywują tradycje faszystowskie co zresztą corocznie w listopadzie dobitnie pokazują jak widać z transmisji. Tylko jak z tym wszystkim pogodzić boga, żydów i króla Polski- żyda, o królowej Maryi, żydówce już nie mówiąc.Dziwne, że ani Policja ani prokuratura nie zainteresowała się tym przemarszem stowarzyszenia nawiązującego do tradycji faszystowskiej co przecież jest obecnie w Polsce zakazane i podlega odpowiedzialności karnej???Co w tym towarzystwie robi Prezydent Miasta - wolnej, demokratycznej Polski katolickiej - to też organy powinny wyjaśnić, poza oceną moralną jaka pozostaje wyborcom.
Jakoś nie mam nadziei, że ktoś udzieli sensownej odpowiedzi na te pytania...i że coś się w tej materii zmieni. Władze boją się zrazić do siebie tych, pożal się losie, "patriotów". Może są im teraz potrzebni?...wszak czas teraz taki niespokojny w Polsce. A ci z kolei nie boją się, bo mają przyzwolenie obecnie rządzących, i o zgrozo, kościoła katolickiego.Za chwilę strach będzie wychodzić po zmroku na ulice, żeby nie natknąć się na nich i nie daj losie być przez nich rozpoznanym, jako przeciwnik tych ugrupowań. A kiedy już dojdzie do jakiegoś dramatycznego wydarzenia, to sprawców nie znajdą, po prostu.
Mykola,My Polacy nie jestesmy jak wy banderowcy. Nie napadamy na spokojnych ludzi, bezbronne kobiety i dzieci.
Odpowiadając na te wszystkie bzdurne zarzuty osób narodowości ukraińskiej - bo żaden Polak nie będzie protestował przeciwko tego typu przemarszom - że w nocy, że biją - wyjaśniam: - dlaczego nie w nocy? Jest zima i jest wcześnie ciemno, a do godziny nocnej daleko, - wczesnym wieczorem jest mniejszy ruch drogowy niż rano i przed południem, - Kibice Polonii zadbali o oprawę w postaci rac na koszt własny, - nikogo nie spotka nic złego ze strony biorących udział w marszu czy też po marszu, jeżeli nie będzie do tego prowokował, poprzez przejawianie postawy antypolskiej. Tyle ode mnie ale pamiętajcie o jednym mieszkacie w Polsce i Polska daje utrzymanie Waszym rodzinom i kształci Wasze dzieci, a skoro Wam tu tak źle - to droga wolna - Polska nikogo nie trzyma na siłę!
do Polak - wyczerpująca i sensowna odpowiedź nic dodać , popieram 100/100%
Dzięki, że odpowiedziałeś na moje pytania. Niestety forma w jakiej to zrobiłeś jedynie potwierdziła to, że w Przemyślu i Polsce zaczyna rządzić nienawiść. Po pierwsze, czy narodowość inna niż Twoja to jakaś forma obrazy mnie? Po drugie skąd pewność, że Polak nie będzie protestował przeciwko tego typu przemarszom? Nie napisałem o nocy, a o zmroku. Wiele przemarszy choćby kościelnych potrafi odbywać się za dnia i wowczas ruch drogowy nie przeszkadza. Dlaczego współczesne "patriotyczne" przemarszu i więcej zawsze odbywają się po zmroku? Nie odpowiedziałeś na to pytanie. Ja znam odpowiedź ale i tak w to nie uwierzysz! Ktoś napisał o szalikach, bo zimno. Pozwól, że nie skomentuję. Spójrzmy prawdzie prosto w oczy. Ważne wydarzenia i historia zostały zagrabione przez środowiska kibolskie. I na koniec Twoja groźba. Rozumiem, że zrobisz mi krzywdę jeżeli w twojej ocenie będę przejawiał postawę antypolską? A kim jesteś, aby móc to ocenić? Gdzie jest dla Ciebie granica? Czy obca narodowość to wystarczający pretekst aby mnie zaatakować? Czy mój wpis wystarczy? To jest największe zło, że kibole z szalikami na twarzy z racami w reku, po zmroku szukaja wrogow... historia zatacza wielkie koło. Niestety droga jest jednokierunkowa, jeżeli ludzie "bezstronni" nie obudzą się, to wszyscy przez tych ludzi będziemy zmuszeni do rzeczy, których nie chcemy robić. Dziękuję Prezydencie za objęcie patronatem tego wydarzenia - nie zapomnę.
94.254.144.71 - przedmówca ,,Polak" napisał wyraźnie ,,nikogo nie spotka nic złego ze strony biorących udział w marszu czy też po marszu, jeżeli nie będzie do tego prowokował, poprzez przejawianie postawy antypolskiej."więc chłopie/chłopko nie czepiaj się o inne narodowości - chodzi o postawy antypolskie jak np sprawa z flagą UPA w galerii sanowej lub o innych prowokacjach czytaj ze zrozumieniem
Wy zawsze będziecie jęczeć i skamleć jak to Wam źle w Polsce. Nie odniosłeś się do mojego ostatniego zdania, wnioskuję więc, że się z tym zgadzasz. Wiem, że nie można winić dzieci za zbrodnie ich ojców/dziadków, ponieważ nie miały na to żadnego wpływu ale gloryfikowanie ich zbrodni jest dla mnie przejawem antypolskości i co za tym idzie - rzeczą nie do zaakceptowania. Skoro jesteś taki zbulwersowany i waleczny, to proponuję udać się na wschód i powalczyć o swój kraj, który stale się kurczy. Ty jednak jesteś na tyle odważny aby atakować zza klawiatury uczestników marszu, którzy nie zrobili nic przeciwko Tobie ani Twojemu krajowi.
Przemawia przez Ciebie nienawiść... w którym miejscu dałem Ci do zrozumienia, że jestem innej narodowości niż Ty? Naprawdę sądzisz, że wszyscy myślą tak jak Ty? A jak myślą inaczej niz Ty, to są wrogami Polski? Jeśli ma Ci to poprawić humor to możesz o mnie myśleć, że jestem czarnym, rudym, homoseksualnym Żydem do tego cyklistą - nie rusza mnie to. Potwierdzasz tylko fakt, że współczesny szowinista wyciera sobie buzie patriotycznymi hasłami. Pozdrawiam.
Jesteś dla mnie zwykłym frustratem, który nie potrafi prowadzić merytorycznej dyskusji. Odpowiedz sobie na pytanie kim jesteś, czy jesteś czymś więcej niż zwykłym "?" jak to się podpisujesz. Bez odbioru.
Nic przeciwko nie mam, ale mam problem z ONR i MW którym dano wolne pole na agitację polityczną w czasie ważnego święta, wstyd i hańba
Młodzież Wszechpolska, kukiz15 i ONR razem z prezydentem i wójtem na jednej imprezie
Dlaczego tego typu imprezy odbywają się po zmroku? Dlaczego uczestnicy w dużej części mają zasłoniętą twarz? Dlaczego używają pirotechniki? W końcu co to wszystko wyzej wymienione, ma wspólnego z patriotyzmem? Pytam serio.
Kwiat narodu ogłupiały pisiorami dumnie kroczy w cienną próżnię.