Reklama

Marsz Orląt na ulicach Przemyśla

12/12/2017 12:30

W ubiegłą niedzielę, 10 grudnia, w 99. rocznicę bitwy pod Niżankowicami, w której życie oddali harcerze i uczniowie z Przemyśla i okolic, w mieście po raz czwarty odbył się marsz upamiętniający bohaterstwo Orląt Przemyskich i Lwowskich.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. archikatedrze. Następnie uczestnicy marszu w zwartym szyku przeszli na plac Orląt Przemyskich, gdzie zaintonowano  hymn Polski, w czasie którego przemyscy kibice zadbali o efektowną oprawę pirotechniczną. Potem głos zabrał dr Grzegorz Szopa, historyk z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

– Polacy pragną niepodległości, ale chcieli, żeby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi, a niepodległość jest rzeczą cenną i niesłychanie kosztowną. Tak w grudniu tysiąc dziewięćset czternastego roku do swoich legionistów mówił marszałek Józef Piłsudski. Cztery lata później polscy uczniowie i harcerze potwierdzili te słowa z naddatkiem, oddając za niepodległość życie. Historyk nawiązał do grudniowych walk polsko-ukraińskich, które toczyły się w Przemyślu, jego okolicach i we Lwowie. Po złożeniu kwiatów i zniczy pod pomnikiem Orląt uczestnicy patriotycznej manifestacji udali się na dworzec kolejowy, gdzie w dawnej sali restauracyjnej odbył się koncert pieśni patriotycznych i recytacja patriotycznej poezji. Organizatorami marszu był Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Bitwy pod Niżankowicymi, a patronat nad uroczystościami objęli: poseł Kukiz’15 oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.

Komentarz

Kolejny raz mieszkańcy miasta zgromadzili się po zmroku pod pomnikiem Orląt Przemyskich, w miejscu, w którym odbywają się wszystkie patriotyczne i narodowe uroczystości i kolejny raz podczas tej ważnej chwili pomnik i plac przy nim tonęły w mroku. Najwyższy czas, by włodarze miasta zadbali o odpowiednią iluminację tego miejsca. Tuż obok reflektory rozświetlają fronton nieczynnej szkoły wyższej, a pomnik aż się prosi o podświetlenie, które wydobyłoby jego formę architektoniczną, zaprojektowaną w stylu art deco.

Reklama


fot.Jacek Szwic
Uczestnicy marszu w drodze pod pomnik Orląt.


J.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Lol - niezalogowany 2017-12-12 12:42:40

    Młodzież Wszechpolska, kukiz15 i ONR razem z prezydentem i wójtem na jednej imprezie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ? - niezalogowany 2017-12-12 13:15:37

    Dlaczego tego typu imprezy odbywają się po zmroku? Dlaczego uczestnicy w dużej części mają zasłoniętą twarz? Dlaczego używają pirotechniki? W końcu co to wszystko wyzej wymienione, ma wspólnego z patriotyzmem? Pytam serio.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kibic Polski - niezalogowany 2017-12-12 13:33:42

    Kwiat narodu ogłupiały pisiorami dumnie kroczy w cienną próżnię.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama