Reklama

Miasto (na razie) nie złożyło wniosku o zakup taboru autobusowego

Organizacje związkowe, działające w Miejskim Zakładzie Komunikacji sp. z o.o. w Przemyślu, zaapelowały do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna o złożenie wniosku o dofinansowanie zakupu bezemisyjnego lub niskoemisyjnego taboru autobusowego w ramach programu „Zrównoważonej mobilności miejskiej”. Miasto takowego jednak nie złożyło, bo realizuje obecnie inny projekt z tym związany.

Kilkanaście tygodni temu pojawiła się informacja o wznowieniu naboru wniosków o dofinansowanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projektów w ramach programu „Zrównoważonej mobilności miejskiej”. Dofinansowanie polega na bezzwrotnym wsparciu finansowym w wysokości 85 procent. To bardzo dużo. Zdaniem organizacji związkowych – które oczywiście mają wiedzę na temat już realizowanego projektu związanego ze zdecydowanym unowocześnieniem taboru autobusowego MZK sp. z o.o. w Przemyślu – to kolejna, ogromna szansa rozwoju spółki, która może się przyczynić do poprawy funkcjonalności i atrakcyjności.

Wszystko, co doskwiera MZK

22 maja br. wysłali w tej sprawie pismo do prezydenta miasta W. Bakuna.

Reklama
  • „(...) Projekt umożliwia zakup bezemisyjnego i niskoemisyjnego taboru autobusowego, budowy punktów ładowania pojazdów zeroemisyjnych, także dla odbiorców indywidualnych. Umożliwia także odbudowę zaplecza technicznego do obsługi owego taboru. Daje możliwość poprawy infrastruktury przystankowej, czyli: wiat przystankowych, zatok autobusowych, budowy buspasów, centrów przesiadkowych, parkingów zlokalizowanych w miejscach zapewniających integrację z publicznym transportem zbiorowym. Pozwala na dostosowanie funkcjonowania komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych, wprowadzenie aktywnej informacji pasażerskiej czy wdrożenie rozwiązań cyfrowych (...)”

– wyliczyli korzyści płynące z tego programu. Wyliczyli to, co obecnie doskwiera tej miejskiej spółce, a co można byłoby zdecydowanie poprawić[paywall].

Finał ekologicznie i komfortowo

Pozytywne rozpatrzenie wniosku w owym programie może dać także możliwość stworzenia infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego. Zdaniem związkowców, skorzystanie z tego programu przyczyniłoby się do zwiększenia taboru czystego transportu miejskiego i jego cyfryzacji, spowodowałoby ograniczenie zmotoryzowanego ruchu indywidualnego oraz poprawiłoby jakość powietrza w mieście. Termin składania wniosków upłynął 27 czerwca br. Czy miasto złożyło takowy? O to zapytaliśmy w przemyskim magistracie.

Reklama

– Gmina Miejska Przemyśl realizuje obecnie projekt pod nazwą „Ekologicznie i komfortowo – zmieniamy transport miejski w Przemyślu – etap I” w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Obejmuje wymianę starych autobusów na nowoczesne elektrobusy, dofinansowany jest w kwocie 21 milionów 453 tysięcy 660 złotych. Termin realizacji to 31 grudnia 2024 roku, więc w związku z tym nie złożyliśmy wniosku o dofinansowanie w ramach konkursu „Zrównoważona mobilność miejska” do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027

– wyjaśniła naczelnik Wydział Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beata Bielecka.

Reklama

Złożą za rok

Zaznaczyła równocześnie, że kolejny nabór do tego programu planowany jest na 2025 r. i wówczas miasto planuje złożyć wniosek, dotyczący kompleksowego projektu z zakresu zrównoważonej mobilności miejskiej.

– W tym celu nasz urząd wraz z szefostwem MZK opracował projekt obejmujący zarówno infrastrukturę transportu publicznego, zakup autobusów zeroemisyjnych, zaplecze techniczne do obsługi taboru, a także dedykowaną aplikację mobilną do zakupu biletów MZK Przemyśl za pomocą telefonu. Ten projekt został ujęty w opracowanej przez miasto Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl. Dodam również, iż realizacja każdego projektu inwestycyjnego wymaga zabezpieczenia środków w budżecie miasta na tak zwany wkład własny. Ze względu na realizację dużej ilości inwestycji w mieście realizacja kolejnych dotyczących zakupu autobusów będzie możliwa po 2025 roku

Reklama

– podsumowała B. Bielecka.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/07/2024 08:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama