10 instytucji, wspólnot i osób prywatnych otrzyma dotację celową z miejskiego budżetu na ochronę zabytków i opiekę nad nimi. Między nich podzielona została kwota 50 tys. zł, a uchwałę w tej sprawie podjęli przemyscy radni podczas ostatniej (24 maja br.) sesji.
Do prezydenta miasta Przemyśla systematycznie składane są wnioski o przyznanie dotacji przez instytucje, wspólnoty i osoby prywatne na utrzymywanie w odpowiednim stanie obiektów zabytkowych, będących w ich dyspozycji czy administracji. Prośby uzasadniane są wysokimi kosztami remontów czy modernizacji[paywall]. Część z nich należy do cennych zabytków miasta i powinny być należycie konserwowane w zależności od ich stanu technicznego.
– Do obiektów objętych tegoroczną dotacją należą zarówno obiekty prywatne, stanowiące własność wspólnot, będące dobrem klasztorów. Obiekty, które zostały wskazane do przyznania pieniędzy posiadają unikatowe walory przestrzeni miejskiej. Ważną, cenną grupę zabytków stanowią obiekty wymagające pomocy finansowej w zakresie remontów konstrukcji dachów, balkonów czy ratowanie przed katastrofą związaną z zawaleniem konstrukcji murów – uzasadnił przyznanie pieniędzy prezydent Robert Choma.
Największą, b 8-tysięcznozłotową dotację, otrzymają osoby prywatne, właściciele posesji, na której znajduje się fragment obronnego muru miejskiego przy ul. Piłsudskiego 7. Dzięki temu będzie można kontynuować prace remontowo-konserwatorskie.
6 tys. zł otrzymał Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych na pełną konserwację polichromii ściennej oraz sklepienia prezbiterium, a także ołtarza głównego. Tyle samo Zespół klasztorny oo. Karmelitów Bosych na pełną konserwację drzwi kościoła i klasztoru.
Ponadto z dotacji skorzystają także: Wspólnota Mieszkaniowa Jagiellońska 7 na remont balkonu narożnego, Wspólnota Mieszkaniowa Franciszkańska 7 na prace przy elewacji frontowej oraz od podwórza, renowację balustrady i płyty balkonowej, osoba prywatna na kompleksowy remont kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 3, Zespół klasztorny oo. Franciszkanów przy ul. Jagiellońskiej 2 na zabezpieczenie i remont muru, stanowiącego konstrukcję oporową dla ul. Mniszej, Zespół klasztorny zakonu Braci Mniejszych (ul. Franciszkańska 2a) na prace konserwatorskie przy ambonie wraz z obrazem „Wizja św. Antoniego” w kościele pw. św. Marii Magdaleny, Wyższe Seminarium Duchowne w przy ul. Zamkowej 5 na renowację witraża w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza oraz Towarzystwo Salezjańskie (ul. św. Jana 3) na remont budynku byłej plebani przy parafii św. Józefa.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Miasto pomoże w utrzymaniu obiektów zabytkowych''To dlaczego rozjebali Rynek Starego Miasta czyli niesamowity i bezcenny obiekt zabytkowy, Serce i Duszę miasta ?!?
Przecież to jakieś jaja. 50 tysięcy złotych do podziału na 10 instytucji. No nie , nie wierzę muszę sie uszczypnąć w dupę. Szkoda że nie na 100 instytucji wtedy łatwo wyliczyć byłoby równo po 500 złotych. Ale ochrona zabytków w tym przemyskim syfie , lepiej to zaorać i posadzić te wycięte topole przynajmniej by pięknie szumiały i pochłaniały te okropne spaliny z samochodowych gratów. Ciekawy jestem , myślę że nie tylko ja , ile kosztują dietki tych wybitnych członków przemyskiego churału , ile pani skarbnik.? No cóż gratulacje dla przemyskiego suwerena , tak trzymać i wybrać w jesieni tylko pisiorów , a oni wam dadzą.pisiorów
W , którym miejscu .Ani relikt ani obiekt . Smród brud ubóstwo .
Yyyy którą konkretnie część rozjebali rynku? Bo tylko jedna z nich jest zabytkowa.Więcej konkretów i przestudiuj historię swojego miasta.
przemyski obserwatorze-Nie jest dobrze to fakt,ale przypomnij sobie ile do POdziału przeznaczali POprzednicy.Ile kosztowały dietki tamtych wybitnych,jak piszesz członków przemyskiego churału, ile pani skarbnik? Pisiorzy jak piszesz może nie zrobili wiele w Przemyślu ,ale w skali kraju dużo i to bardzo boli wyznawców ryżego.Co do wyborów w jesieni to suweren POkaże wam jeszcze raz środkowy palec
do p.k No można wracać nieustannie do poprzedników a tak robią obecnie rządzący , bo to najłatwiej . Dobra zmiana miała właśnie to zmienić , mienili się niemal aniołami , pokora , skromność , uczciwość , praca i nieustanny dialog z suwerenem , tak było i jest powtarzane przez pisiorów jak mantra. A jak jest widać codziennie , chciwość , zakłamanie , obłuda , faryzejskość , zaś kontakt z suwerenem to bariery ,kordony policji , zrobienie z Sejmu RP oblężonej twierdzy , bunkra i to przez przemyskiego hippisa Kuchcińskiego. Nie wiem kto to jest ryży , co to znaczy pokazanie palca gdyż jestem z tego wartościowego powojennego pokolenia , wywodzącego się z dobrej socjalistycznej szkoły. Reasumując , patrzymy na łapy obecnie rządzących którzy mieli wszystko zmienić na lepsze a przez 2 lata zdążyli zniszczyć niemali wszystkie istotne dla naszego kraju instytucje jak m.innymi : wojsko , policja , prokuratura , NSA , Sąd Najwyższy , Trybunał Stanu , puszczę białowieską ba nawet nie ostały się 200 letnie stadniny koni. To wstyd i hańba , a ty masz czelność straszyć nas prawdziwego suwerena pokazaniem jakiegoś palca w wyborach. Tyle i aż tyle w najwyższym skrócie.
Ślepi jesteście ?!? Zdewastowali, zdemolowali i sprofanowali górną i dolną część Rynku wraz z bestialską eksterminacją zieleni !!! Ciekawe ile poszło na to kasy z publicznych składek ?!?
''Miasto pomoże w utrzymaniu obiektów zabytkowych''To dlaczego rozjebali Rynek Starego Miasta czyli niesamowity i bezcenny obiekt zabytkowy, Serce i Duszę miasta ?!?
Przecież to jakieś jaja. 50 tysięcy złotych do podziału na 10 instytucji. No nie , nie wierzę muszę sie uszczypnąć w dupę. Szkoda że nie na 100 instytucji wtedy łatwo wyliczyć byłoby równo po 500 złotych. Ale ochrona zabytków w tym przemyskim syfie , lepiej to zaorać i posadzić te wycięte topole przynajmniej by pięknie szumiały i pochłaniały te okropne spaliny z samochodowych gratów. Ciekawy jestem , myślę że nie tylko ja , ile kosztują dietki tych wybitnych członków przemyskiego churału , ile pani skarbnik.? No cóż gratulacje dla przemyskiego suwerena , tak trzymać i wybrać w jesieni tylko pisiorów , a oni wam dadzą.pisiorów
W , którym miejscu .Ani relikt ani obiekt . Smród brud ubóstwo .