– Nie chcemy budowy Wytwórni Mas Bitumicznych w naszej miejscowości, a działania przedsiębiorstwa Strabag, które wbrew naszej woli próbuje powyższą inwestycję zrealizować na terenie Gniewczyny, są dla nas niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Nie chcemy być uszczęśliwiani na siłę – uzasadniają w proteście mieszkańcy Gniewczyny Łańcuckiej i Gniewczyny Trynieckiej.
Strabag poszukuje miejsca na siedzibę asfaltowni, która przez ostatnie lata działała przy ul. Głębokiej w Przeworsku. Pod koniec ub. r. pisaliśmy, że mieszkańcy Gniewczyny nie wyrazili zgody na sprzedaż działki gminnej tej firmie. Argumentowali decyzję tym, że nie chcą w swoim sąsiedztwie smrodu i hałasu. Wskazywali na bliskość lasu oraz niewielką odległość od placu zabaw i orlika. Mówili o negatywnym wpływie wytwórni na zdrowie, skażeniu upraw oraz obniżeniu wartości działek leżących w pobliżu. Już wtedy mówiło się[paywall], że Strabag ma jeszcze pole manewru w Gniewczynie na terenie dawnej Fabryki Wagonów, która nie należy już do gminy, a do firmy Forespo. Wiadomo, że ta prowadzi obecnie rozmowy z właścicielem gruntów.

fot.Barbara Chmura
W Tryńczy odbyło się spotkanie z władzami gminy, radnymi oraz sołtysami, podczas którego zostały przedstawione kroki, jakie od kilku lat podejmuje Strabag w związku z możliwością wybudowania w Gniewczynie Wytwórni Mas Bitumicznych.
14 marca w Tryńczy odbyło się spotkanie z władzami gminy, radnymi oraz sołtysami, podczas którego zostały przedstawione kroki, jakie od kilku lat Strabag podejmuje w związku z możliwością wybudowania w Gniewczynie Wytwórni Mas Bitumicznych.
W raporcie zostały zawarte podstawowe parametry przedsięwzięcia: maksymalna wydajność instalacji to 160 ton na godzinę, dobowa wydajność 2400 ton na dobę, maksymalna roczna produkcja 300 tys. ton na rok, maksymalny czas pracy instalacji do 4 tys. godzin na rok (maksymalnie 24 godz. na dobę, do 7 dni w tygodniu). Wśród surowców do produkcji firma chce wykorzystać m.in. destrukt asfaltowy, czyli materiały pochodzące z frezowania i rozbiórki remontowanych dróg. W proteście mieszkańcy sprzeciwili się zbieraniu i przetwarzaniu odpadów destruktu.
Za decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach została wydała decyzja o warunkach zabudowy. Obowiązuje ona do czerwca 2018 r. – Ostatnio został złożony kolejny list protestacyjny podpisany przez około 300 mieszkańców Gniewczyny Łańcuckiej i Gniewczyny Trynieckiej – podkreśliła Zofia Nowak. Poza argumentami podnoszonymi podczas zebrania wiejskiego wskazali w nim również inny poważny czynnik – wzmożony ruch pojazdów, głównie ciężarowych, które każdego dnia wielokrotnie będą przejeżdżały w pobliżu domów. – W dalszym ciągu podtrzymujemy swoje stanowisko, że nie chcemy budowy Wytwórni Mas Bitumicznych w naszej miejscowości, a działania przedsiębiorstwa Strabag, które wbrew naszej woli próbuje powyższą inwestycję zrealizować na terenie Gniewczyny, są dla nas niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Nie chcemy być uszczęśliwiani na siłę postawą przedsiębiorstwa, którego działalność w sposób bezpośredni będzie godziła w nasze zdrowie i komfort życia – argumentowali w proteście mieszkańcy, uzasadniając swoje obawy tym, że w przeszłości na tym terenie działała już wytwórnia mas bitumicznych innego przedsiębiorstwa. – Jednocześnie informujemy, że w najbliższych dniach spośród mieszkańców naszej miejscowości uformuje się komitet, którego celem będzie niedopuszczenie do realizacji na terenie Gniewczyny tej szkodliwej inwestycji – napisali.
Pozwolenie na budowę wydaje starosta. Urząd gminy w tej sprawie nie jest właściwy. Aby je otrzymać, Strabag musi dysponować gruntem od firmy Forespo. Decyzje środowiskowa oraz o warunkach zabudowy są prawomocne, dlatego wójt gminy nie może ich uchylić. – Jednak protest mieszkańców potraktowaliśmy jako odwołanie od decyzji administracyjnej i prześlemy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu jako organu drugiej instancji – wyjaśniła zastępca wójta. Jeśli organ drugiej instancji uwzględni odwołanie, sprawa wróci do punktu wyjścia. Jeśli SKO uchyli decyzję, Strabag nie otrzyma pozwolenia na budowę.
Obecnie trwa również postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w sprawie działki sąsiadującej z Fabryką Wagonów, która także nie jest własnością gminy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jasne, suweren wymiata. Można wypełniać tradycję z dziada pradziada i wywozić gnój na pole a śmieci do lasu. Można spalać w gospodarstwie wszystko co wpadnie tylko w ręce ale gdzie tam truć środowisko tak w jawny sposób, he he.
W gniewczynie nie da się nic zrobić wszysto na nie co za ludzie
co za dzban to pisal :) są dla nas niezrozumiałe i nie do przyjęcia:) , ja moze wytlumacze tego czego nie rozumiecie :) dojazd jest we wskazane miejsce idealny , jest linia kolejowa a kto bardziej kumaty to wie ze transport kruszywa w duzej mierze odbywa sie pociagiem , wbrew pozorom odleglosc od domow jest dosc spora, w tamtym miejscu od dawna powinno byc kilka zakladow i gmina powinna ciagnac z tego podatki napewno nie male i robic za nie drogi sciezki czy cokolwiek innego, wogole caly zntk ze nie jest wykorzystywany chocby pod wynajem hal , choc z drugiej strony kto wie czyje to jest, jak mozna bronic upadajacego zakladu w ktorym zarabialo sie groszowe pieniadze a blokowac inicjatywy, tam powinna byc strefa przemyslowa jakiej w tym powiecie nie widzieli najstarci indianie :)
Po co przenosić do Gniewczyny, jak im dobrze jest w Przeworsku .
Zamieszkajcie sobie sami obok takiej wytwórni zapraszam na ulicę Głęboką sami się zapytajcie dowiedzcie bynajmniej jakie warunki panują przy takiej tzw wytwórni jeśli jest w Przeworsku to niech tam zostanie a nie Przeworsk chce pozbyć się problemu i wpycha byle gówno do Gniewczyny
A może w Trynczy by chcieli taką asfaltownię?
słuszna uwaga z tryńczy zrobić miasto a gnój wywozić do gniewczyny.
Dojazd jest wszędzie tory przez tryńczę tez biegną , tam też można zrobić strefe przemysłowa . Wszę dzie dojedzie w cztery strony świata . Brać do tryńczy.
W gniewczynie można zrobić wszystko widzicie nawet po cichu wybudować otaczarnię i wszystko jest w porządku.Takich mamy rządzących.Strabag nie może znaleść lokalizacji nigdzie a tu prosze idzie jak po maśle . 160ton przerobu na godzinę to jest kombinat i w dalszym ciągu nic się nie dzieje.Sądzimy ze ktoś zciągnie klaki z oczu
Sprostowanie do artykułu podpisów nie 300 tylko 500 może ktoś umie liczyć
Wszystko co najgorsze to do Gniewczyny. Już nam żwirownie zostały po autostradzie. A taki piękny rekreacyjny zalew miał być. Wystarczająco się gmina wzbogaciła dzięki naszym działkom. A na zebraniu było, że wszystkie pieniążki dla Gniewczyny będą. Nie chcemy żadnej asfaltowni. I tak ruch na drodze zwiększony przez autostradę, a co jeszcze jak z masą będą jeździć. Dzieciom ciężko przez drogę do szkoły przejść i teraz jeszcze każą im na orliku smród wdychać. Owszem jesteśmy za nowymi zakładami pracy, ale takimi co by ludzi zatrudnili i nie szkodzili w takim stopniu środowisku i nam. Ciekawe dlaczego w Przeworsku ich nie chcą. Dziękujemy za naszych takich wspaniałych rządzących, :)
To nie będą nowe miejsca pracy tylko przeniesienie Strabaga z Przeworska do Gniewczyny. Rozwagi !!!!!!!!!
Myślą o tak dużej produkcji 160 ton na godzine to czym to będą wozić ?Pewnie wagonami i potrzebne są tory. Ludzie nie dajcie się omotać rządzącym. Róbcie co możecie nikt w okolicy nie chce tego dziadostwa a jak mają to nie wiedzą jak się teraz tego pozbyć.
Nik nie pamięta jak była stara asfaltową auta jeździły tam i spowrotem dzieci do szkoły już nie przejdą jak stopa zabraknie.
I tak to powstanie bo fabryka jest w posiadaniu słowackiego banku. Także oni decydują. Protesty nic nie dadzą.
Kobieto, postaw sobie na ogrodzie. Niech twoje dzieci zamiast biegać po zielonej trawie będą nosić maski oraz bawić się kto dalej przebiegnie po klejącej się murawie. Nic dobrego z tego nie ma, ani pracy ani zdrowego środowiska, nie dla Ciebie natura, bo i tak nie rozumiesz o co chodzi ale dla swoich dzieci, wnuków nieposiadających alergii, chorób.
wszystko byłoby dobrze gdyby strabag chciał wybudować w gniewczynie otaczarnię która korzysta z najnowszych technologi jeśli chodzi o zanieczyszczenie itp, ale oni chcę postawić wszystko na starej technologi....
Dawać do Gniewczyny.Ludzie obudźcie się, będziecie mieli miejsca pracy a nie ciągle narzekacie że pracy nie ma .
Ktoś podpisał w trynczy... ciekawe kto ...
Wiadomo kto ją raczej zastanawiam się za ile
Niedawno tyle mówiono o nowym inwestorem (CARGO) który przywróci produkcję w fabryce wagonów, i teraz wpuszczą tam takiego śmierdziela. Pamiętam jak Babiś kręcił masę to po8 godzinach trudno samochód było umyć a co z płuca i. Babiś palił olejem opałowym, a oni mają używać pyłów węglowych które wchłaniają się przez skórę i które sprowadzają z Niemiec bo tam są zakazane. Jestem przeciwny chociaż moja firma w której pracuje by pewnie zyskała ale zdrowie moje i rodziny ważniejsze.
Asfalty to każdy by chciał mieć piękne na drogach, ale przecież gdzieś ten asfalt trzeba wytworzyć -.- Miejsce idealne, z dala od zabudowań, blisko torów. Teraz jest robiona droga w kierunku Sieniawy, z Gniewczyny jest dużo bliżej, a niżeli z Przeworska, to też trzeba wziąć pod uwagę.
był zakład w idealnym miejscu i co gmina zrobiła????.... no właśnie NIC! Zostały budynki . Teraz chcą zrobić wytwórnię???Mogli ratować zakład!
Gniewczyna nie chce nic u siebie mieć . A co teraz nie szkodzi. To jest na uboczu to co komu przeszkadza. Co za ludzie!
Jak Strabag jest tak wspaniały to dlaczego wykurzyli ich ze Smolarzyn koło Łańcuta? Bo takiego syfu nie chcieli.....
Dokładnie niech Pan Wójt zabiera ten syf do siebie ,a nie karze nam dzieci chować w smrodzie...???
Normalni ludzie. Jak to Gniewczyna nic u siebie nie chce mieć?????? A kto ma zjazd z autostrady? a kto walczył o ratowanie Fabryki Wagonów w której pracowali nie tylko mieszkańcy Gniewczyny?, gdzie też jest Kruszgeo? z tą różnicą, że ta ostatnia firma może niewielka nie szkodzi a daje zatrudnienie. Proszę się zastanowić ile daje nam wytwórnia mas bitumicznych???? Pracę?? nie bo przyjdą pracownicy przeniesieni z Przeworska, co jeszcze nam da...........? Niestety nic nie da oprócz smrodu, natężonego ruchu, który już jest. Dzieci wracające ze szkoły mogą bezpiecznie przejść tylko na przejściu z Panią stop. A co z tymi, które idą chodnikiem w stronę Gorliczyny? tam nie ma przejścia więc co mają przejść na druga stronę przy szkole i iść do domu rowem?? Nawet dorosły będzie miał problem a co dopiero dziecko. Jeśli uważacie, że to takie dobre to zabierzcie to sobie. Pan wójt i Pani Nowak obradują z sołtysami , radnymi przedstawiają raporty a dlaczego nie pofatygują się na spotkania, które organizują mieszkańcy przy Orliku? Gdy trzeba było wydać opinię na postawienie progów zwalniających na niewielkiej drodze dojazdowej mogła się zjawić i ona i drugi pracownik a gdy sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców Gniewczyny a moim zdaniem i Jagiełły to już nie ma czasu czy ochoty?????
Asfaltownia na siłę wciska się do Gniewczyny. Nie są ważni ich mieszkańcy, którzy nie wyrazili zgody na jej usytuowanie na miejscu dawnego Polimexu i protestują przed przeniesieniem jej kilkadziesiąt metrów dalej na tereny po Fabryce Wagonów. Jak to możliwe, że dla dobra jednostki i jej interesów lekceważy się społeczność Gniewczyny i okolic!!?? a Firmie Forespo wszystko jedno co będzie działało na ich terenach. Najlepiej niech ją podzielą na części z jednej strony zrobią asfaltownię z drugiej spalarnię śmieci a może jeszcze po środku przetwórnię odpadów poubojowych i padliny. Przecież to tereny przemysłowe!!!!!....... nie istotne, że coraz więcej domów powstaje w sąsiedztwie, że jest tam plac zabaw i boiska. Przecież zanieczyszczenia nie zamkną się tylko w obrębie zakładu. Denerwują mnie głosy i wypowiedzi tych, których ten problem nie dotyczy jak to trzeba być za rozwojem i popierać przedsiębiorczość. Pewnie że trzeba!! ale nie koniecznie taką która będzie nas i nasze dzieci truć.
Jasne, suweren wymiata. Można wypełniać tradycję z dziada pradziada i wywozić gnój na pole a śmieci do lasu. Można spalać w gospodarstwie wszystko co wpadnie tylko w ręce ale gdzie tam truć środowisko tak w jawny sposób, he he.
W gniewczynie nie da się nic zrobić wszysto na nie co za ludzie
co za dzban to pisal :) są dla nas niezrozumiałe i nie do przyjęcia:) , ja moze wytlumacze tego czego nie rozumiecie :) dojazd jest we wskazane miejsce idealny , jest linia kolejowa a kto bardziej kumaty to wie ze transport kruszywa w duzej mierze odbywa sie pociagiem , wbrew pozorom odleglosc od domow jest dosc spora, w tamtym miejscu od dawna powinno byc kilka zakladow i gmina powinna ciagnac z tego podatki napewno nie male i robic za nie drogi sciezki czy cokolwiek innego, wogole caly zntk ze nie jest wykorzystywany chocby pod wynajem hal , choc z drugiej strony kto wie czyje to jest, jak mozna bronic upadajacego zakladu w ktorym zarabialo sie groszowe pieniadze a blokowac inicjatywy, tam powinna byc strefa przemyslowa jakiej w tym powiecie nie widzieli najstarci indianie :)