Reklama

Mieszkańcy chcą budowy pomostu. PSM każe im za to płacić

04/05/2018 19:00

Mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Sikorskiego chcą, aby przy wejściu wybudować pomost, który ułatwiłby wychodzenie z budynku osobom niepełnosprawnym i starszym. Zarząd PSM wyliczył, że za tę inwestycję trzeba dodatkowo zapłacić – prawie 2 tys. zł od jednego mieszkania.

Z wieżowców przy ul. Sikorskiego są dwa wyjścia. Jedno wprawdzie po płaskim terenie, ale w środku trzeba pokonać około 10 schodów. Z drugiej strony wyjście z windy do drzwi jest po płaskim, ale schody znajdują się na zewnątrz. Najpierw trzeba zejść na dół, by za chwilę znów schodami wejść na chodnik. I dlatego mieszkańcy chcieliby, żeby w tym miejscu wybudować pomost łączący wiatrołap z chodnikiem. W linii prostej ok. 10 metrów.

 

Niepełnosprawnych trzeba nosić

– Chcemy, żeby można było wyjechać wózkiem[paywall]. Mieszka tutaj młody, ale dorosły już chłopak, który jeździ na wózku. Rodzice muszą go nosić. Inne dziecko również jest chore i trzeba je nosić. Przybywa też starszych osób, które mają trudności w poruszaniu się – argumentują mieszkańcy.

Reklama

– Wszystkie obiekty mają być dostępne dla osób niepełnosprawnych i starszych. Na to ma być 23 miliony z Unii Europejskiej. Spółdzielnia powinna się postarać o takie środki – dodają.

Wspomniany pomost byłby dla nich rozwiązaniem najwygodniejszym. Dzięki niemu prosto z windy można by było wyjechać wprost na chodnik bez pokonywania ani jednego stopnia. Wystarczy tylko otworzyć drzwi.

 

PSM: –Trzeba zapłacić

Pierwsze starania lokatorzy rozpoczęli w maju 2016 r. Pod apelem w tej sprawie do zarządu Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podpisało się 40 osób, czyli wszyscy mieszkańcy bloku. Wniosek wsparła też Rada Osiedla nr 18 „Rycerskie”.

Reklama

Pomysł nie znalazł jednak uznania w oczach zarządu spółdzielni. Stwierdził on, że PSM nie posiada funduszy na realizację tej inwestycji, ponieważ większość posiadanych środków przeznaczana jest na docieplenie budynków, w tym wspomnianego bloku. Władze spółdzielni mają też obawy, że w ślad za lokatorami z tego budynku, pójdą inni, a spółdzielnia takich kosztów nie udźwignie.

Zaproponowano mieszkańcom, aby sami pokryli ten koszt. Według szacunków zarządu spółdzielni, miałoby to kosztować prawie 80 tys. zł. Taką wycenę miała przygotować jedna z przemyskich firm. Na jedno mieszkanie wychodzi ok. 1940 zł.

Reklama

 

Zarząd szuka wymówek?

Mieszkańcy taką postawą są zbulwersowani. Nie godzą się na dodatkowe opłaty. – Trzydzieści lat płacimy fundusz remontowy i widzimy, co zostało wykonane. Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Ostatnio zostały ustawione poręcze na drodze do garaży. Na to są pieniądze, a dla nas nie ma? – dopytują.

Według nich wskazana kwota jest zbyt wygórowana, a koszt tej inwestycji powinien oscylować ledwo wokół 15 tysięcy złotych.

Ich zdaniem nie należy zakładać, że inni pójdą w ich ślady i też będą chcieli podobny pomost. – Na razie to my jesteśmy w takiej potrzebie i o to zabiegamy. W innych blokach być może nie ma aż tylu potrzebujących – podkreślają.

Władze spółdzielni nie zamierzają jednak zmieniać stanowiska. Zastępca prezesa Tadeusz Sobol: – Pieniądze nie biorą się z niczego. Zostało przeprowadzone docieplenie, które pochłonęło ogromne środki i ten budynek obecnie nie ma żadnych funduszy, wręcz przeciwnie: są zaległości. Natomiast barierka przy garażach została ustawiona dla bezpieczeństwa z funduszy właścicieli garaży.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2018-05-04 19:13:33

    Ae na premie dla Zarządu kasa sie znalazła?pogonić całe to towarzystwo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nie emeryt - niezalogowany 2018-05-04 20:47:30

    Ja mieszkam na I piętrze w bloku bez windy. Na wysokości okna mam chodnik. Czy PSM mogłoby również wybudować kładkę z mojego piętra na chodnik? Będę obserwować, jeśli tu się uda to ja też chcę ZA DARMO !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ojojj - niezalogowany 2018-05-04 22:01:34

    Dlaczego mieszkancy maja pikryc koszty?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama