W jednym z bloków w Przemyślu wykryto 3 przypadki COVID-19. Dwie osoby zmarły, jedna wyzdrowiała. Wszyscy mieszkańcy zostali objęci kwarantanną, ale dopiero po trzecim zachorowaniu. – Nikt nas wcześniej nie poinformował o zagrożeniu. A teraz przez tydzień nie zrobiono badań – mówi jedna z mieszkanek budynku. – Wymazy są pobierane według obowiązujących wytycznych – odpowiada sanepid.

W sobotę, 4 kwietnia, na oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego w Przemyślu trafiła 86-letnia mieszkanka bloku przy ul. Piłsudskiego. Zmarła następnego dnia. Badania potwierdziły u niej zakażenie Covid-19. – Pacjentka miała ostrą niewydolność oddechową oraz nadciśnienie tętnicze – poinformował szpital. Jej stan pogarszał się tak szybko, że nie zdążono jej przewieźć do Łańcuta, gdzie znajduje się szpital dedykowany wyłącznie leczeniu przypadków Covid-19.
86-latka była trzecią osobą z tego samego budynku, u której wykryto koronawirusa. W Niedzielę Palmową na wszystkich mieszkańców bloku oraz inne osoby z otoczenia kobiety nałożono kwarantannę.
W piątek otrzymaliśmy wiadomość od jednej z mieszkanek, że[paywall] od tego czasu w ich sprawie nic się nie dzieje. – W niedzielę dzwonili z sanepidu z Przemyśla poinformować o kwarantannie i zebrać dane. I na tym się skończyło. W niedzielę mi powiedzieli, że wydadzą zlecenie na testy i że trzeba czekać – opowiedziała.
Jak relacjonowała, nadal nic się nie działo, sanepid w Przemyślu kazał czekać, więc w piątek zadzwoniła do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. – Tam mi powiedzieli, że sprawa testów jest dyskusyjna w kontekście mieszkańców naszego bloku. Mamy czekać. Jak nam będą pobierać wymazy, to będą wcześniej dzwonić. Według wytycznych wymaz pobiera się między 5 a 9 dniem. U nas to wypada między Wielkim Czwartkiem a Poniedziałkiem Wielkanocnym – mówiła.
Sanepid odpowiada na te uwagi bardzo ogólnikowo. – Osoby te zostały poinformowane o nakazie kwarantanny oraz o wynikających z niej ograniczeniach. Zostały także zobowiązane do monitorowania swojego stanu zdrowia i zgłaszania do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu objawów wskazujących na Covid-19 – mówi Dorota Gibała z oddziału wojewódzkiego sanepidu w Rzeszowie.
– Osoby z bliskiego kontaktu zostały zgłoszone do badań. Wymazy w kierunku wykrycia zakażenia SARS Co V2 są pobierane według obowiązujących wytycznych i w określonych terminach od narażenia – zaznaczyła.
Faktycznie, w Wielką Sobotę próbki od mieszkańców zostały pobrane. Tego samego dnia rano zmarł kolejny pacjent z Covid-19. To 69-letni mieszkaniec wspomnianego bloku w Przemyślu. W Wielkanoc natomiast poinformowano, że wyzdrowiała kobieta w sile wieku z Przemyśla (trzecia z zarażonych z naszego miasta).
Mieszkanka uważa, że procedura nie jest właściwa. Zauważa, że gdy u dwojga sąsiadów stwierdzono koronawirusa, pozostali mieszkańcy nie tylko nie zostali objęci kwarantanną, ale też poinformowani o zagrożeniu. Zrobiono to dopiero, gdy pojawił się trzeci przypadek zakończony śmiercią.
– Nie winię urzędników, tylko odgórne procedury. Uważam, że skoro w jednym bloku było trzy przypadki zachorowania, w tym jeden zakończony śmiercią, to powinno się inaczej podejść do sprawy – oceniła w piątek, jeszcze przed śmiercią drugiego pacjenta.
We wtorek w południe mieszkańcy nadal nie znali wyników swoich badań.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Była wspaniała sportsmenka i nauczycielka wychowania fizycznego.Niech spoczywa w spokoju
Czy to czasami nie była była nauczycielką wf z I lub II liceum
Była nauczycielem w I LO . Cudowny nauczyciel .
UWAGA !!! WAŻNY KOMUNIKAT !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL
CHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA ? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL
LEKARZ UJAWNIA JAK NAPRAWDĘ ZABIJA KORONAWIRUS! - PLANETA.PL
Zapewne zarazili ja ci,ktorych Lot przywiozl z saksow.Zreszta wiekszosc ludzi mieszkajacych w Polsce padla ofiara tych "turystow"Pani z bloku powinna sama dobrze wiedzie co nalezy robic,a nie zalic sie do mediow i robic sensacje.Gryzipiory tylko na to czekaja.
Była wspaniała sportsmenka i nauczycielka wychowania fizycznego.Niech spoczywa w spokoju
Czy to czasami nie była była nauczycielką wf z I lub II liceum
Była nauczycielem w I LO . Cudowny nauczyciel .