Prawdziwe święto warcabów odbyło się w Horyńcu-Zdroju i wyłoniło tegorocznych mistrzów Polski. Od 6 do 10 kwietnia trwały tu 34. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w warcabach 100-polowych. Turniej zbiegł się z początkiem obchodów 30-lecia klubu LKS „UNIA” Horyniec-Zdrój, który powstał z inicjatywy Jana Artymowicza w 1986 roku. Z tej okazji najlepszych warcabistów z odległych zakątków kraju przywitał wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski.
W tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski brało udział 172 zawodników z 22 klubów z całego kraju. Rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt. Najlepsi mają szansę pojechać na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w sierpniu w Mińsku na Białorusi oraz na Mistrzostwa Świata planowane w Turcji w listopadzie.

– Turniej przebiegał w spokojnej atmosferze. Zawodnicy mieli dużo czasu i mogli spokojnie myśleć nad ruchami. Dzieciaki grając, dobrze się bawiły. Zdarzały się sytuacje sporu, ale moim zadaniem było zwracać uwagę, by gra przebiegała fair play, według kodeksu warcabowego – powiedział Bartosz Socha, sędzia główny zawodów.
– Z Podkarpacia mamy zawodników głównie z powiatu lubaczowskiego, ponieważ tu są najmocniejsze kluby: MUKS „Libero” Basznia Dolna, SGU „Orzeł” Lubaczów, „Czarni” Oleszyce, LKS „UNIA” Horyniec-Zdrój. Po to, żeby dostać się do Kadry Polski, przyjechali najmocniejsi – komentował na bieżąco Jan Artymowicz, który czuwał nad organizacją tegorocznego turnieju. – Zawodnik wymyśla kombinacje, długo myśli nad każdym ruchem. I tak jak w życiu, nieraz trzeba coś oddać, dlatego oddaje za darmo pierwszy, drugi, trzeci pionek, a za czwartym razem zbija, załóżmy, sześć pionków przeciwnika – dodał.
W grze długiej partie trwają nawet trzy godziny. W piątek, w ramach mistrzostw w warcabach 100-polowych, rozegrany został osobno turniej gry błyskawicznej. Być może ciekawszy dla kibica, bowiem tempo jest szybsze – 5 minut na zawodnika. Wyniki prezentujemy poniżej.
Dziewczęta:
Kategoria do lat 10: Kinga Hulak, LKS Unia Horyniec-Zdrój
Kategoria do lat 13: Katarzyna Pisarska, zawodniczka niezrzeszona
Kategoria do lat 16[paywall]: Marta Bańkowska, UKS Struga Marki
Kategoria do lat 19: Katarzyna Stańczuk, LKS Olymp Błonie
Kategoria do lat 23: Monika Pyrcz, LKS Grom Złota Dama Poczesna
Chłopcy:
Kategoria do lat 10: Bartosz Jurcewicz, LWKS Złote Piony Bielawa
Kategoria do lat 13: Michał Węgrzyn, OKS Sokół Wrocław
Kategoria do lat 16: Jakub Gazda, LKS Unia Horyniec-Zdrój
Kategoria do lat 19: Karol Cichocki, LKS Olymp Błonie
Kategoria do lat 23: Krzysztof Kortas, LUKS Zefir Janikowo
Do lat 10: Kinga Hulak, LKS Unia Horyniec-Zdrój
Do lat 13: Klara Kornaga, LKS Horyniec-Zdrój
Do lat 16: Marta Bańkowska, UKS Struga Marki
Do lat 19: Katarzyna Stańczuk, LKS Olymp Błonie
Do lat 23: Patrycja Chrząszcz, LZS Senet Janikowo
Do lat 10: Dawid Siteń, SGU Orzeł Lubaczów
Do lat 13: Kacper Waś, UKS Struga Marki
Do lat 16: Jakub Stacewicz, LKS Olymp Błonie
Do lat 19: Karol Cichocki, LKS Olymp Błonie
Do lat 23: Mateusz Piątek, LKS Unia Horyniec-Zdrój

Końcowa klasyfikacja MMP była bardzo udana dla zawodników z klubów podkarpackich. Złote medale MP zdobyli wspomniani: Kinga Hulak (kat. do l. 10) i Jakub Gazda (kat. do l. 16), srebrne – Natalia Zaborniak (do l. 23), a brązowe Amelia Kornaga (do l. 10), Paweł Krzyśkowski (do l. 13), Sylwia Krzyśkowska (do l. 16) i Wojciech Wołczak (do l. 23). Wrto odnotować, że medal zdobył też Łukasz Malec (w kategorii do l. 10) – zawodnik Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Libero” z Baszni Dolnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze