Mieszkańcy Jarosławia oraz sąsiadujących z miastem miejscowości w gminie Pawłosiów i Jarosław, korzystający z wodociągów miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, od nowego roku zapłacą mniej za dostawy wody i odbiór ścieków. Dla przeciętnego gospodarstwa obniżka wyniesie 50 – 70 zł rocznie.

fot.Roman Kijanka
– Zamontowanie nowych wodomierzy uszczelniło system sprzedaży wody. To są realne oszczędności – mówi Andrzej Wysocki, prezes PWiK w Jarosławiu.
– Zaproponowana przez PWiK obniżka wyniesie 11 groszy od metra sześciennego wody i ścieków. Zmniejszona zostanie też opłata stała. Mieszkańcy Jarosławia zapłacą w przyszłym roku ponad pół miliona złotych mniej za wodę i ścieki. To realna pomoc dla rodzin – uważa Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia.
Cena wody i ścieków dla odbiorców korzystających z sieci PWiK w Jarosławiu jest dość wysoka. W ościennych gminach[paywall] odbiorcy płacą nawet o złotówkę mniej za metr sześcienny. Wynika to m.in. ze stosowania jednego z najbardziej kosztownych systemów uzdatniania wody z wykorzystaniem filtrów membranowych. – Obniżkę możemy zaproponować dzięki uszczelnieniu sprzedaży, reorganizacji zakładu oraz rozszerzeniu działalności, co daje dodatkowe dochody – wyjaśnia Andrzej Wysocki, prezes PWiK.
Odbiorcy wody zapłacą mniej m.in. dzięki zmianie formy rozliczania na bardziej oszczędną, wymianie około tysiąca wodomierzy, co spowodowało zmniejszenie strat. Mniejsze są też koszty pracownicze m.in. dzięki temu, że zmniejszyło się zatrudnienie, ponieważ kilku pracowników przeszło na emeryturę. Koszt utrzymania laboratorium spadł o połowę. To około 350 tys. zł rocznie mniej. Dodatkowo PWiK osiąga dochody ze zlecanych przez miasto prac na drogach. Poprawia nawierzchnie i maluje poziome znaki drogowe. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za wodę i ścieki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zamontowano nowe wodomierze ?A jaki to powód do chwały ?Każdy wodomierz ma 5-letni "termin ważności" (legalizacja) i zakład wodociągowy zobowiązany jest do wymiany co pięć lat.Jeżeli wcześniej tego nie robiono, to dowodzi tylko niegospodarności i bałaganu w wodociągach.
Zamontowano nowe wodomierze ?A jaki to powód do chwały ?Każdy wodomierz ma 5-letni "termin ważności" (legalizacja) i zakład wodociągowy zobowiązany jest do wymiany co pięć lat.Jeżeli wcześniej tego nie robiono, to dowodzi tylko niegospodarności i bałaganu w wodociągach.